Hlavné správy

Slovensko vysiela do Ázie lietajúce ambasády

Prvá zastávka je India.

Ministerstvo zahraničných vecí spustilo „Lietajúce veľvyslanectvo“. projektu V snahe urýchliť príchod zahraničných pracovníkov na Slovensko.

Prvý konzul už odišiel do Indie. Odtiaľ pôjdu do Indonézie.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ich úlohou bude prijímať žiadosti o národné víza od občanov mimo EÚ v odvetviach s dlhodobým nedostatkom zamestnancov. Do konca júna by mala lietajúca ambasáda dostať 900 až 1100 žiadostí o víza od pracovníkov vybraných zamestnávateľmi na Slovensku, uviedol minister zahraničných vecí Juraj Planár (Smar).

„Títo uchádzači o zamestnanie už prešli schvaľovacími konaniami Ústrednej komisie práce SR, pričom prešli všetkými dôležitými bezpečnostnými previerkami,“ dodal minister.

Ako ďalej Blanár vysvetlil, projekt bol spustený na pomoc slovenským ambasádam v Dillí a Jakarte. Sú zahltení žiadosťami o národné víza a nedokážu ich všetky vybaviť štandardnými vízovými postupmi.

Noví pracovníci sú väčšinou žiadaní pre prácu v automobilovom priemysle.

Počítajte cudzincov

Vláda už skôr zaviedla možnosť pre pracovníkov z krajín mimo EÚ požiadať o národné vízum prostredníctvom zahraničného poskytovateľa služieb.

Národné víza sa nevzťahujú len na vysokokvalifikované povolania vo všetkých sektoroch, ale aj na povolania s nízkou kvalifikáciou, najmä v doprave a priemysle. Po udelení tohto víza nie je možné zmeniť zamestnávateľa.

Premiér Robert Fico (Smer) vo februári priznal, že Slovensko je krajinou s vážnym nedostatkom pracovnej sily, pričom argumentoval, že školy by mali reflektovať potreby trhu práce vrátane automobiliek a iných.

READ  V streľbe na skeet žien sa kvalifikovali USA, Taliansko, Slovensko a Ukrajina.

„Zatiaľ musíme hľadať kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia,“ povedal.

Takmer 28-tisíc pracovníkov Pracoval na Slovensku v apríli z krajín mimo EÚ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close