Zábava

Slovensko žiada priateľské riešenie krízy Rohingov, aby sa zabezpečil návrat utečencov do Mjanmarska | Najnovšie správy India

Slovensko, stredoeurópska krajina, ktorá v súčasnosti predsedá Valnému zhromaždeniu Organizácie Spojených národov (VZ OSN), vyzvala na priateľské riešenie rohingskej krízy v Mjanmarsku a zabezpečenie návratu utečencov do ich krajiny.

„Otázkam ľudských práv prikladáme veľký význam a uvedomujeme si vážnosť problematiky Rohingov. Veríme, že všetky zainteresované strany musia nájsť priateľské riešenie, aby sa utečenci vrátili do svojej domovskej krajiny,“ povedal v rozhovore pre HT štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parizek.

Hindustan Times – váš najrýchlejší zdroj najnovších správ! Čítajte teraz.

Bol v Indii na bilaterálnych konzultáciách a viedol rozsiahle diskusie s ministrom zahraničných vecí VK Singhom.

Na otázku, či jeho krajina podporuje indický postoj, že z dôvodov národnej bezpečnosti nepovolí vstup Rohingov do krajiny, odpovedal: „Chápeme indický postoj. Dôležitou otázkou je aj národná bezpečnosť. A potom sú tu otázky súvisiace s humanitárnou krízou. Realita je taká, že žiadna krajina nedokáže absorbovať veľké množstvo utečencov a udržať ich tam nadlho. Je lepšie, ak sa problém vyrieši, aby sa utečenci mohli vrátiť do svojej vlastnej krajiny.

OSN Podľa odhadov od začiatku násilia v štáte Rakhine 25. augusta utieklo cez hranice do Bangladéša viac ako 500 000 rohingských utečencov. Opäť prinieslo do popredia národnú otázku jednej z najprenasledovanejších komunít na svete.

Keďže svetová organizácia sa 12 rokov po juhoindickej kríze zaoberala touto otázkou, India podporila diskusiu o „zodpovednosti chrániť“ a predchádzať genocíde, vojnovým zločinom, etnickým čistkám a zločinom proti ľudskosti. Ázia o otázke Rohingov, medzi inými.

India súhlasila s diskusiou s tým, že nemôže prijať rezolúciu OSN.

Naí Dillí sa tiež domnieva, že „by sa mali dôkladne zvážiť etické hľadiská, o ktoré ide“.

READ  Britney Spears prehrala súdny spor a končí svoju kariéru speváčky

Za hlasovalo 113 krajín vrátane Indie, zatiaľ čo 21 krajín vrátane Pakistanu, Iránu a Kuby bolo proti myšlienke usporiadania diskusie, pričom mnohé z nich spochybňovali definíciu a politické aspekty problémov.

„Otázku Slovenska by mala prerokovať OSN,“ povedal Parížek s tým, že OSN by mala diskutovať o otázke terorizmu. Jeho krajina podporuje požiadavku Indie na konkrétnejšie opatrenia. „Žiadna krajina nie je imúnna voči hrozbe terorizmu a krajiny sa musia spojiť, aby prijali rázne opatrenia na boj proti tejto hrozbe,“ povedal.

O bilaterálnych vzťahoch povedal, že Slovensko má záujem o bezpečnostné vzťahy s Indiou, najmä o predaj munície do Indie. „Hľadáme najlepšie spôsoby, ako to urobiť,“ povedal Parisek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close