Hlavné správy

Slovensko zložilo prísahu v novom kabinete na čele s populistickým expremiérom, ktorý je proti podpore Ukrajiny.

BRATISLAVA – Slovenský prezident v stredu zložil prísahu a ukončil tak novú vládu na čele s bývalým populistickým premiérom. Ukrajinská vojenská pomoc Ukrajine v boji proti ruskej invázii.

Robert Fico sa vrátil k moci a po víťazstve jeho ľavicovej strany Smr alebo Smer sa stal na štvrté funkčné obdobie premiérom. Na Slovensku sú parlamentné voľby 30. septembra.

Strana získala 42 kresiel v 150-člennom parlamente Proruská a protiamerická stránka.

„Dnes nepreberáte moc, ale prirodzene zodpovedáte za republiku a jej občanov,“ povedala novému kabinetu prezidentka Zuzana Čaputová.

Figo vytvoril parlamentnú väčšinu Podpísanie koaličnej vládnej zmluvy s ľavicovou stranou Hlas alebo Hlas a ultranacionalistickej Slovenskej národnej strany.

Hlas, ktorý vedie bývalý podpredseda Smiril Figo Peter Pellegrini, má 27 mandátov. Pellegrini sa rozišiel s Figom po tom, čo korupciou pošpinený Smar prehral predchádzajúce voľby v roku 2020.

Pellegrini nahradil Figa na poste premiéra v roku 2018 po tom, čo bol nútený odstúpiť po veľkých protivládnych pouličných protestoch, ktoré vyústili do zabitia novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Stretnutie Figa a Pellegriniho je kľúčové pre zostavenie novej vlády. Tretí partner, Slovenská národná strana, je jednoznačne proruská skupina; V parlamente získala 10 kresiel.

„V mene slovenskej vlády chcem sľúbiť, že budeme konštruktívnou vládou,“ povedal Figo. „Budete počuť suverénny slovenský hlas zo slovenskej vlády, zo slovenských ministerstiev.“

Ficovo víťazstvo môže znamenať dramatický posun v zahraničnej politike krajiny a deformovať ju Slabá jednota v EÚ a NATO.

Prvú šancu prezentovať svoje názory dostane na dvojdňovom summite lídrov EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli.

Slovensko, krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, ktorá má spoločnú hranicu s Ukrajinou, je verným podporovateľom Kevina od ruskej invázie vo februári minulého roku, darovania zbraní a otvárania svojich hraníc utečencom utekajúcim pred vojnou.

READ  "Áno, milujem ho": Slovenská modelka pridáva na zoznam mladých obdivovateľov Toma Bradyho

Kým bol premiérom v rokoch 2006-2010 a 2012-2018, Fico bol kariérnym diplomatom, zastával funkciu ministra zahraničných vecí.

Tentoraz si vybral Juraja Planára, verného a jeho zástupcu v Smre, ktorý predtým pôsobil ako šéf krajskej samosprávy, no v diplomacii nemal žiadne skúsenosti.

Fico sa zaviazal viesť „suverénnu“ zahraničnú politiku.

Je proti sankciám EÚ voči Rusku, spochybňuje, či Ukrajina môže vyhnať invázne ruské jednotky a chce zabrániť Ukrajine vstúpiť do NATO. Namiesto posielania zbraní do Kyjeva navrhol, aby EÚ a USA využili svoj vplyv a prinútili Rusko a Ukrajinu ku kompromisnej mierovej dohode.

Fico zopakoval tvrdenia ruského prezidenta Vladimira Putina, že ukrajinská vláda Východ krajiny riadi nacistická vláda, ktorá potrebuje ochranu etnických Rusov.

Nová vláda ešte nezverejnila svoj plán politiky, ale Fico už naznačil, že zahrnie tvrdší postoj voči imigrácii a mimovládnym organizáciám financovaným zo zahraničia.

Viacerí noví ministri sú spojení s dezinformačnými kampaňami alebo sú známi šírením nepravdivých informácií, vrátane ministerky kultúry Martyny Šimkovičovej, ktorú nominovala Slovenská národná strana.

Od prevzatia moci predchádzajúcej vlády v roku 2020 po protikorupčnej kampani boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených so Smrťou.

Fico a jeho bývalý minister vnútra Robert Kaliňák čelili vlani trestnému stíhaniu za vytvorenie zločineckej skupiny a zneužitie moci. Kaliňák je v novej vláde ministrom obrany.

Fico, známy svojimi ohováraniami voči novinárom, viedol kampaň proti prisťahovalectvu a právam LGBTQ+ a vyhrážal sa, že prepustí Národnú kriminálnu agentúru a vyšetrovateľov špeciálnej prokuratúry, ktorí sa zaoberajú najzávažnejšími zločinmi a korupciou.

Ficovi kritici sa obávajú, že jeho návrat k moci by mohol viesť Slovensko k tomu, že sa odkloní od kurzu iným spôsobom, po ceste Maďarska za premiéra Viktora Orbána.

READ  Zahraniční migrujúci pracovníci si spravidla nevyberajú Slovensko ako prvé

Ficov smar má okrem premiérskeho postu ďalších šesť ministrov kabinetu. Slovenská národná strana dostane tri, Hlas sedem.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close