šport

Slovenský hokejový zväz zmäkčuje Putinovu ligu – EURACTIV.com

Slovenský zväz ľadového hokeja sa na rozdiel od českého náprotivku rozhodol nezakázať hráčom s kontraktom v Rusku hrať za národný tím.

Za kluby ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) bude v nasledujúcej sezóne hrať sedem Slovákov, čo je najviac hráčov zo všetkých členských krajín EÚ. Výrazne klesol aj počet hráčov z ostatných európskych krajín, ktorí mali vlani silné zastúpenie v kluboch KHL: 39 na šesť zo Švédska, 42 z Fínska a 25 z Lotyšska na nulu.

Vo viacerých európskych krajinách – vrátane Česka, Fínska, Francúzska a Švédska – majú hráči so zmluvami v KHL zakázané reprezentovať krajinu. Slovenský zväz ľadového hokeja nepostupoval a včera rozhodol proti zákazu.

„Hráči aktívne hrajúci v Rusku neporušujú medzinárodné dohody ani národné zákony“ povedal federácie.

„Preto budeme pokračovať vo výbere hráčov do národnej reprezentácie podľa ich kondície, nie podľa ligy, v ktorej hrajú.“

Táto záležitosť bola veľmi sporná a nie každý bol spokojný s miernym postojom federácie. Minulý mesiac štátny tajomník pre šport Ivan Husár (ktorého nominovala SaS a teraz odchádza z vlády) kritizoval hráčov za to, že prijímali „krvavé peniaze“ a označil ich za „bezcitných ignorantov (ľudí)“.

Jej príspevok na sociálnej sieti uverejnený v auguste na výročie sovietskej invázie do Československa v roku 1968 vyvolal búrlivú diskusiu. Na jednej strane spektra ho kritici nazývali „fašistom“ alebo tvrdili, že šport by mal byť „mimo politiky“. Iná strana hovorí, že KHL je súčasťou Putinovej mašinérie a že hráči, ktorí chcú reprezentovať Slovensko, by sa mali riadiť princípmi, nie peniazmi.

In Nedávny rozhovor Podľa slovenského denníka Dennick N, Husár zákaz opäť podporil, no vláda nemala priamy vplyv, keďže Konfederácia si vybrala národný tím. Ivan Husár však navrhol, aby ministerstvo aspoň odmietlo financovať výdavky na týchto hráčov. Táto akcia je často symbolická; Hokejová federácia má dostatok komerčných príjmov, aby zaplnila medzeru.

READ  Slovenskí tenisti dostali zákaz hrať, aby určili zápas

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close