Hlavné správy

Slovenský parlament schválil reformu trestného práva uprostred verejných protestov, obavy EÚ – právnik

Slovenský parlament Schválené Reformy požadujú zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá závažnými trestnými činmi v krajine, ako aj zníženie trestov za finančné trestné činy. Napriek celoštátnym protestom a znepokojivým správam Európskej komisie prebehlo schválenie súboru zákonov v parlamente v rýchlom konaní.

The reformy Vo štvrtok bolo schválené spustenie vlády premiéra Roberta Figa, ktorý sa moci opäť ujme v októbri 2023 po tom, čo v rokoch 2006-2010 a 2012-2018 pôsobil ako predseda vlády krajiny. Fico a jeho vláda už skôr trvali na tom, že legislatívne zmeny sú nevyhnutné na ukončenie údajných excesov a zaujatosti voči jeho strane na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). USP tiež uviedla, že bola politicky motivovaná, keď v decembri zaviedla reformy porušené Ľudské práva.

Rozhodnutie schváliť reformy sa uskutočnilo napriek nedávnemu vývoju námietky Demonštrácie sa konali v 24 slovenských mestách vrátane Bratislavy. Zákon označil opozičný slovenský poslanec za „obludnú amnestiu“ pre Figa a jeho spojencov. Michael Sibos. Seebos spolu s 26-tisíc Slovákmi, ktorí proti reforme protestovali, trvá na tom, že zákon ochráni Ficov úzky kruh pred vyšetrovaním.

Záujem o reformy prekročil národné hranice, pričom dôležité pozície zaujali rôzne inštitúcie v EÚ, vrátane členského štátu Slovensko. The Európsky parlament V januári Prijatý A Rozhodnutie Reformy trestného práva, ak budú prijaté, spochybňujú schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii a chrániť rozpočet EÚ.

Európska komisia pohrozila zmrazením financií Slovenska. „Právo EÚ hovorí, že štát, ktorý nezaručuje ochranu pred korupciou, nemôže dostať financie,“ povedala komisárka EÚ pre hodnoty a transparentnosť Věra Djurová. AFP tlačová agentúra. Hovorí o obchádzaní účelu USBJourová bola obzvlášť kritická a trvala na tom, že tento krok by umožnil „zamiesť niektoré prípady pod koberec“.

READ  „Hrdinská“ porážka: Izraelčania do 19 rokov prehrali vo finále európskeho futbalu s Anglickom 3:1

Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová po štvrtkovom rozhodnutí nazvala schválenie „novinkou pre Slovensko a všetkých jeho občanov“.

V anglickom jazyku správa Čaputová pre X (predtým Twitter) zdôraznila, že Ficove navrhované reformy nie sú v súlade s reformami krajiny. ústava Konfigurácia:

Ústavný rámec Slovenska umožňuje zrýchlený legislatívny proces za špecifických a jasne definovaných podmienok. Návrh zákona na reformu našej trestnej politiky bol prijatý v rýchlom legislatívnom procese bez akéhokoľvek právneho zdôvodnenia takéhoto procesu. To fakticky znemožňuje riadne odborné posúdenie a diskusiu o podstate navrhovaných zmien. Niektoré zmeny návrhu zákona na poslednú chvíľu navrhli aj poslanci, ktorých prebiehajúce vypočutia budú priamo ovplyvnené zmenami, ktoré zákon zavádza.

Čaputová sa uzniesla, že urobí všetky dostupné opatrenia na zrušenie štvrtkového rozhodnutia: „Zvážim všetky zákonné a ústavné možnosti, ako zabrániť nadobudnutiu účinnosti zákona.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close