Hlavné správy

Dobrodružstvá na bicykli siahajú od skromných až po divoké

Cyklistika bez áut, kruhový či divoký zjazd, všetko sa dá nájsť na severnom Slovensku.

Veľkosť písma:A|A+

Cyklistika na Slovensku zaznamenala v posledných rokoch boom a našťastie je v krajine veľa miest, kde sa oplatí bicyklovať.

V Žilinskom kraji je viac ako 3000 kilometrov cyklistických trás a stále vznikajú nové. Cyklobusy navyše spájajú rôzne regióny, takže zo Žiliny do Turíc nemusíte ísť na bicykli, ale môžete sa pohodlne odviezť autobusom a začať svoju cyklistickú cestu práve tam.

Cyklisti, ktorí sa neboja hôr alebo majú elektrobicykle, si užijú jazdu na severe Slovenska, v Malej Fatre, doline Rajka Dolina, Turíce, Orave, Kyzúsi a Liptove. Každý región má nenáročné trasy pre rodiny s deťmi alebo tých, ktorí hľadajú príjemný pedál.

Sladký pedál, ktorý spája dediny

Našou prvou cyklotúrou je Bystrická cyklomagistrála, ktorá vedie cez Kyzúz, konkrétne medzi mestami Krásno nad Kyzko a Nowa Bystrica. Celkovo je trasa dlhá takmer 21 kilometrov a ide po ceste Lesnej úvraťovej železnice v minulom storočí.

Trasa je vhodná pre rodiny s deťmi – celá cyklotrasa má len cca 120 metrov prevýšenia. Bezpečne sa tu môžu cítiť aj cyklisti, keďže cesta križuje cyklotrasu len na niekoľkých miestach.

Celou cestou vás bude sprevádzať nádherná scenéria okolitej prírody. Cyklochodník je lemovaný lavičkami, odpočívadlami a informačnými tabuľami, kde sa môžete dozvedieť o miestnych zaujímavostiach a v prípade potreby sa rozhodnúť, že si z chodníka urobíte krátku prestávku. V blízkosti cyklotrasy nájdete veľa možností občerstvenia v miestnych bufetoch, napríklad v Krásnom nad Kizukow alebo pri kostole Slesákovcov.

Cyklotrasa prechádza obcami Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica a Nová Bystrica.

„Na tento cyklochodník sú napojené všetky obce, takže môžete začať prakticky z akéhokoľvek bodu,“ povedal Lukáš Holzer. „Najmä ma zaujala obec Stará Bystrica, kde som čakal na odbitie Slovenského orloja a odbočil som k rozhľadni na vrchu Popovec.“

Pre pravidelných cyklistov Holzer odporúča pokračovať k Vodnej nádrži Nová Bystrica, prípadne až do Vychilovky, do skanzenu dedín Kyzus.

READ  Incap Group dopĺňa svoje predstavenstvo

Bicyklovať sa dá aj po bývalej železnici na Oravu medzi Drážďanmi a Novým Darkom, na Lipto pri nádrži Čierni Wah alebo z Ružomberka do Korytnice.

Hľadáte cyklistický raj?

Ak chcete ísť okružnou trasou, zájdite do Rajekej doliny, kde v rámci projektu Cykloraj (Cykloraj) otvárajú nové cyklotrasy a označujú tie, ktoré sú už pre cyklistov vhodné. Okruh je dlhý takmer 38 kilometrov a vysoký približne 640 metrov. Pripojiť sa môžete na viacerých miestach cyklotrasy. Na túto trasu si vyhraďte celý deň – zaujímavá nie je len cyklistika, ale aj pamiatky, ktoré môžete po ceste vidieť.

Začať môžete v Rajeckých Tepliciach a prejsť cez Stránske, Kunerad a Kamennú Porubu do Rajeckého, kde môžete navštíviť centrum mesta, radnicu, mestské múzeum a ochutnať miestne remeselné pivo.

Potom pokračujte do Ďurčinej, kde stojí vyše 400 rokov stará lipa s obvodom kmeňa cez šesť metrov. Neďaleko je park s preliezačkami pre deti. Kúsok na skok od Ďurčinej je Rajeka Lesná, kde okrem známej krížovej cesty stojí za návštevu aj Slovenský betlehem – dielo Majstra Jozefa Beckera z Rajke Tebliz. Slovenský betlehem predstavuje slovenské mestá, hrady, staré remeslá a asi 300 figúrok, z ktorých takmer polovica je v pohybe. Štartovné je dobrovoľné.

Nenechajte si ujsť vodnú nádrž Košiare na svojej cyklotúre obklopenej lesmi a horami. Okruh pokračuje cez Malú Siernu a Jacenovú. Ide o veľmi náročný úsek s obrovským prevýšením. Takže po jeho prekonaní môžete na chvíľu nechať bicykle v obci Zbyňov a navštíviť Zbyňovský budzogáň, zaujímavý skalný útvar v tvare zovretej päste.

Zo Zbyňova rýchly výlet späť do Rajeckých Teplíc. Odmenou po dni strávenom na bicykli je návšteva Spa Aphrodite, kde si uvoľníte svaly.

Pre adrenalínových jazdcov

Adrenalínoví cyklisti si to môžu užiť v bikeparkoch. Jedna z nich je pri Ružomberku na Malinô Brdo. V bikeparku je 12 trás vhodných pre pokročilých cyklistov, povedala Mariana Luca zo strediska.

READ  Ekonomická dôvera Slovenska v októbri oslabuje

„Pracujeme na tom, aby v bikeparku mohli jazdiť aj začiatočníci,“ povedal Luca. „Zatiaľ si môžete vyskúšať bežecké trate, enduro trate a zjazdové trate.“

Nevyhnutné sú primerané bezpečnostné prvky. Luca varoval, že cyklista môže jazdiť aj v strmých stúpaniach a prekonávať nielen prírodné, ale aj človekom vytvorené prekážky nachádzajúce sa na trati, ako sú korene stromov, skalné výbežky alebo zákruty na brehoch.

Na náročnejšej úrovni majú zjazdové trate úseky, ktoré sú ťažšie priechodné, ako napríklad strmý pokles na kamenistom chodníku alebo skoky, ktoré je potrebné zvládnuť, povedal Luca.

„Na týchto tratiach sa konajú aj majstrovstvá Slovenska v zjazdovej cyklistike práve pre náročnosť, keďže dokážu preveriť aj tých najskúsenejších jazdcov,“ povedal Luka.

Celková dĺžka trás je 17 kilometrov a k dispozícii je lanovka, ktorá vyvezie cyklistov a ich bicykle na vrchol hory za osem minút.

Malinô Brdo ponúka aj trasy pre tých, ktorí chcú jazdiť na bežnom bicykli bez prejazdu prekážok alebo klopených zákrut. Na vrchol hory sa dá dostať už spomínanou lanovkou alebo pešo či na bicykli po asfaltovej ceste.

„Odtiaľ pokračujete trávnatou cyklotrasou popri farme cez Valkolinské lúky a skončíte v obci Valkolinek, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO,“ povedal Luka s tým, že trasa je dlhá 8 km a je vhodná aj pre deti. Od 10 rokov.

Článok vám prinášame v spolupráci s Žilinská turistická oblasťwww.zilinskyturistickykraj.sk.
Realizované s financovaním z Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

READ  Členovia NATO Poľsko, Slovensko zvýšia výdavky na obranu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close