Hlavné správy

Slovenský premiér absolvoval ďalšiu operáciu. Zostáva v kritickom stave

BRATISLAVA, Slovakia (AP) — Slovenský premiér Róbert Figo Dva dni po tom, čo bol niekoľkokrát postrelený, podstúpil ďalšiu operáciu a je naďalej vo vážnom stave, informovali v piatok predstavitelia.

59-ročného Figa napadli pri zdravení priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová. Podozrivý bol zatknutý.

Miriam Lapuniková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice FD Roosevelta v Banskej Bystrici, kam Figa po postrelení previezli vrtuľníkom, uviedla, že Figo mal CT vyšetrenie a na jednotke intenzívnej starostlivosti bol bdelý a stabilizovaný. Jeho stav označila za „veľmi vážny“.

Povedal, že chirurgicky odstránil mŕtve tkanivo z Figovho tela.

Korešpondent Andhra Charles de Ledesma informuje o vyšetrovaní slovenskej polície v prípade zastrelenia premiéra Roberta Figa.

„A myslím si, že uplynie niekoľko dní, kým budeme s istotou poznať smer vývoja,“ povedal novinárom v nemocnici minister obrany a podpredseda vlády Robert Galiniak.

Napriek tomu Kaliniak zdôraznil, že vláda pokračuje v práci.

„Ministri pracujú na všetkých svojich povinnostiach, nič nebolo zmrazené ani zastavené, krajina pokračuje,“ povedal novinárom. „Stav je stabilizovaný a dnes je stabilizovaný aj pacient.“

Figo je dlhodobo rozdeľujúcou postavou na Slovensku aj mimo neho. Jeho Návrat k moci minulý rok Jeho proruská a protiamerická platforma podnietila medzi kolegami z EÚ a NATO obavy, že opustí prozápadný trend svojej krajiny, najmä na Ukrajine.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Figovi a Slovensku. Tlačová agentúra SR v piatok informovala, že pápež František poslal list prezidentke Zuzane Čaputovej.

„Odsudzujem tento zbabelý akt násilia a modlím sa k Bohu za rýchle uzdravenie premiéra,“ uviedol František v liste, ktorý agentúra zverejnila.

Skôr v piatok, muž tvrdil Pokusy o atentát Polícia odviezla Figa k nemu domov. Miestne médiá informovali, že išlo o súčasť pátrania po dôkazoch.

Slovenská televízia Markíza odvysielala v piatok ráno zábery z prevozu podozrivého do jeho domu v meste Levice a informovala, že polícia zaistila počítač a niektoré dokumenty. Polícia sa nevyjadrila.

Prokuratúra požiadala políciu, aby podozrivého verejne neidentifikovala ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade. Zadržanie podozrivého preveria na sobotňajšom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mimo hlavného mesta Bratislavy.

Nepotvrdené správy z médií naznačujú, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérsky básnik, ktorý možno predtým pracoval ako ochrankár v nákupnom stredisku na juhozápade krajiny.

Vo štvrtok vládni predstavitelia poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedali tomuto popisu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Prezidentská kancelária Slovenska v piatok uviedla, že v utorok zorganizuje stretnutie lídrov všetkých parlamentných strán. Odchádzajúca prezidentka Čaputová plán oznámila po boku svojho nástupcu Petra Pellegriniho v polovici júna v snahe zmierniť sociálne napätie v krajine.

Na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 bolo Slovensko jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ale dodávky zbraní na Ukrajinu zastavilo, keď sa Fico vrátil k moci a bol už štvrtým predsedom vlády.

Snažila sa o to aj Ficova vláda Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Pridalo sa to k nemu Plánuje novelizovať Trestný zákon Odvolanie špeciálneho protikorupčného prokurátora vyvolalo u oponentov obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Tisíce demonštrantov opakovane pochodovali v hlavnom meste a po celej 5,4-miliónovej krajine na protest proti jeho politike.

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Kým sa Fico vlani vrátil k moci, viacerí jeho politickí a obchodní spolupracovníci boli predmetom policajného vyšetrovania a desiatky z nich boli obvinené.

READ  Anketa INFE 2022 pokračuje so Slovenskom

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close