Zábava

Slovenský premiér Eduard Heger podal demisiu; „Je to lepšie pre občanov“ – Republic World

Aktualizované 7. mája 2023 o 16:26 IST

Slovenský premiér poznamenal, že po zvážení „politickej reality“ a „toho, čo je pre občanov najlepšie“, rozhodol, že Slovensko nie je vhodné na politickú krízu.

Obrázok: Shutterstock | Obrázok: Seba

Slovenský premiér Eduard Heger v nedeľu oznámil, že sa vzdá funkcie lídra krajiny, a požiadal v sobotu prezidentku Zuzanu Kaputovú, aby ho zbavila mandátu viesť vládu. Kaputová zavolala Hegera v nedeľu okolo 15:00 do prezidentského paláca a obaja sa podľa slovenských médií dohodli na uvoľnení Hegera z funkcie. Heger vraj svoje rozhodnutie odstúpiť vysvetlil Kaputovej, ktorá nesúhlasila s prijatím jeho návrhov na reformy, ktoré majú vyviesť Slovensko z vládnej krízy. Podľa slovenského spravodajského webu Heger v nedeľu oznámil, že podá demisiu slovenskému prezidentovi. pravda.sk.

„Prezidentovi predložím rezignačný list [as prime minister]Prezident neakceptoval žiaden môj návrh,“ povedal premiér s odkazom na reformy, ktoré navrhol.

„Vzhľadom na politickú realitu“: Heger

„Vzhľadom na politickú realitu“ a „čo je najlepšie pre občanov,“ uzavrel Heger, „Slovensko, traumatizované konfliktami, si nezaslúži pokračovať v politickej kríze ani ďalší deň.“ „Preto som sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie a dať tak priestor prezidentovi, aby stabilne a pokojne viedol Slovensko do volieb s úradníckou vládou,“ dodal Heger.

Heger avizoval, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie rezortov prebehlo čo najhladšie. „Po mojom osobnom stretnutí s pánom prezidentom dnes popoludní budeme koordinovať všetky následné kroky súvisiace s odovzdaním vlády a čo najskôr informovať verejnosť, aby nedošlo k zmätkom,“ dodal.

V decembri 2022 slovenský parlament vyslovil nedôveru MsZ proti Hégerovi. Po tomto návrhu bol Heger poverený, aby pôsobil ako predseda vlády, kým nebude vytvorená nová vláda. V septembri sa na Slovensku uskutočnia parlamentné voľby. Veľkú šancu na víťazstvo má podľa prieskumov verejnej mienky opozičná Sociálnodemokratická strana.

READ  V slovenskom parlamente sa budú konať predčasné voľby 30. septembra

„Po piatkovom odchode druhého ministra som sa v priebehu niekoľkých dní rozhodol nečakať a včera som prezidentovi predložil ďalšie alternatívy, ktoré v porovnaní s vymenovaním úradníckej vlády vidím ako menej rizikové a stabilné.“ S odvolaním sa na odvolanie ministrov Samuela Vlakana a Rastislava Cácera to citoval Heger. Keďže sa chystá podať demisiu, prezident SR musí vybrať kandidátov na uvoľnené ministerské posty. Heger poznamenal, že existuje vysoké riziko, že budú nahradení tými, ktorí ako ministri riadia rezorty. „Najmä rezorty, ktoré rozdeľujú ekonomickú a sociálnu pomoc, implementujú zákony miliardového ozdravného plánu alebo poskytujú pomoc susedom v ťažkostiach,“ povedal Heger. Ten poprel, že by kauzu miliónovej dotácie „zakrýval“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close