Hlavné správy

Slovenský premiér Figo bol pre podozrenie predvedený pred súd v kritickom stave

BEZINOK, Slovensko (AP) — Obvinený Pokusy o atentát slovenský premiér Róbert Figo Národný vodca dostal v sobotu príkaz zostať za mrežami vo vážnom, ale stabilizovanom stave po tom, čo prežil viacero výstrelov, uviedli úradníci.

Slovenský Špeciálny trestný súd nariadil zadržať podozrivého, pretože sa obávali, že v prípade prepustenia by mohol utiecť alebo spáchať inú trestnú činnosť, uviedol hovorca súdu. Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať na Najvyšší súd.

59-ročného Figa postrelili do brucha, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová, uviedli úrady. Na videu bolo vidieť, ako sa ľudia zhromažďujú na barikádach a približujú sa k Figovi, aby si podali ruky, keď jeden muž vykročil vpred, natiahol ruku a vystrelil päť rán.

Ministri vlády pred nemocnicou, kde sa Figo lieči, uviedli, že jeho stav bol v sobotu sľubný po dvojhodinovej piatkovej operácii, pri ktorej mu z strelných rán odstránili mŕtve tkanivo. Stále však nie je natoľko v poriadku, aby mohol ísť do nemocnice v hlavnom meste Bratislava.

„V posledných dňoch sa stalo veľa zázrakov v rukách lekárov, sestier a celého zdravotníckeho personálu,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák pred Univerzitnou nemocnicou FD Roosevelta. Streľba. „Nemôžem nájsť slová vďačnosti, že sa neustále približujeme k tejto pozitívnej prognóze.“

Proces v malom mestečku Pesinoc pri hlavnom meste Bratislavy sa konal za zatvorenými dverami a za prísnych bezpečnostných opatrení ťažko ozbrojenej polície. Novinári nemajú povolený vstup do priestorov súdu.

Ozbrojení dôstojníci mali na sebe nepriestrelné vesty, prilby a kukly, ktorými si zakrývali tvár. Zaistili bránu, ktorá sa otvorila až po príchode vozidla s podozrivým, potom odišli s policajným sprievodom dvoch áut.

Len málo informácií o podozrivom bolo zverejnených po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby verejne neidentifikovala podozrivého ani nezverejňovala podrobnosti o prípade. Nepotvrdené správy z médií ho menovali ako 71-ročného dôchodcu, ktorý je údajne amatérskym básnikom a možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra.

READ  Na protivládnych zhromaždeniach sa na Slovensku zúčastnilo viac ako 60-tisíc ľudí

Vládni úradníci poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto popisu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Nie je jasné, ako dlho vypočúvanie trvalo, no podozrivý bol vnútri asi štyri hodiny.

O deň skôr polícia podozrivého odviezla do jeho domu v meste Levis a zaistila počítač a niektoré dokumenty, informovala slovenská televízia.

Na záberoch bolo vidieť, ako z budovy vyvádzajú muža so sivou bradou s nákupnou taškou plnou vecí v náručí. Na sebe mal prilbu a ochranný oblek.

Polícia očividné pátranie nekomentovala.

Zatiaľ čo úrady o prípade ostávajú opatrné, nie je jasné, ako sa podozrivý dostal k zbrani.

Slovensko má prísne pravidlá týkajúce sa strelných zbraní a majitelia zbraní musia mať dobrý dôvod vlastniť ich a prejsť testom.

Výsledkom je, že Slovensko má jednu z najnižších počtov zbraní v Európe. Podľa Asociácie právnikov verejnej politiky akreditovaných pre Európsku úniu jej patrí 23. miesto z 27 krajín Európskej únie s vlastníctvom zbraní 6,5 na 100 ľudí.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Slovensku a Figovi, ktorý je dlhodobo rozdeľujúcou osobnosťou na Slovensku aj mimo neho.

Jeho Minulý rok sa k moci vrátil štvrtýkrát Jeho proruská a protiamerická platforma podnietila obavy medzi ostatnými členmi EÚ a NATO, že sa vzdá prozápadného trendu svojej krajiny, najmä smerom k susednej Ukrajine. Slovensko bolo jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny po rozsiahlej invázii Ruska vo februári 2022, ale Fico po návrate k moci zastavil dodávky zbraní.

Snažila sa o to aj Ficova vláda Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. Pridalo sa to k nemu Plánuje novelizovať Trestný zákon Ficov krok odvolať špeciálneho prokurátora, ktorý sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom, vyvolal u odporcov obavy, že by mohol Slovensko zviesť na autoritatívnejšiu cestu.

READ  Will Ruprecht udáva tempo v prvý deň pretekov Slovakia EnduroGP

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené.

Proti jeho politike sa v hlavnom meste a po 5,4-miliónovej krajine opakovane zhromaždili tisíce demonštrantov.

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Ficovi priaznivci pred nemocnicou v sobotu hovorili o rozkoloch v krajine, ktoré viedli k tomuto momentu.

„Sme tu, pretože nenávisť opozície voči tejto vláde dospela do bodu, keď z vraha urobili psychopata a (pokusu) premiéra Roberta Figa,“ povedal Marek Soun. „Dnešná opozícia ho trápila mesiace.“

Hoci za dočasného lídra Slovenska nebol menovaný nikto, nie je nič, čo by si bezprostredne vyžadovalo pozornosť premiéra a vláda postupuje podľa plánu a napreduje vo Ficovej agende, povedal Kaliňák.

Kontakt s Figom bol vzhľadom na jeho stav obmedzený, povedal Kaliňák.

Najbližšie rokovanie vlády je naplánované na stredu a funkciu prevezme Kaliňák, informoval Úrad vlády SR.

___

K tejto správe prispeli reportéri Associated Press Vsetín, Karel Janíček v Českej republike a Brian Melley v Londýne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close