Hlavné správy

Slovensko a Česko by nemali znovu zaviesť kontroly na vnútorných hraniciach, hovorí český veľvyslanec

Veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolph Jindrak uviedol, že migračné toky, s ktorými sa obe krajiny v súčasnosti stretávajú, by nemali viesť k opätovnému zavedeniu kontrol na vnútorných hraniciach.

Vyjadrenie veľvyslanca Jindraka odznelo na stretnutí 5. júna s ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom, kde hlavnými témami diskusie bola neregulárna migrácia a vzájomná spolupráca, informoval SchengenVisaInfo.com.

Veľvyslanec a minister vnútra sa zhodli, že podľa ministerstva vnútra je dôležité zachovať vzájomnú spoluprácu.

Trvali tiež na tom, že orgány by mali v prípade potreby pokračovať v presadzovaní prísnejších kontrol, nasadzovať na hraniciach ďalších príslušníkov, ale nezavádzať znovu vnútorné kontroly.

„Veľvyslanec Jindrak zdôraznil, že migračné toky, ktorým v súčasnosti čelia obe krajiny, by nemali viesť k opätovnému zavedeniu kontrol na vnútorných hraniciach. Obe strany sa zhodli na dôležitosti rozvoja a udržiavania vzájomnej spolupráce na úrovni rezortu či policajného zboru. Uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Krajiny EÚ boli nedávno v stave vysokej pohotovosti, pretože sa obávajú ďalšej vlny neregulárnej migrácie do bloku.

Niektoré krajiny už uvažujú o opätovnom zavedení kontrol na vnútorných hraniciach, aby zabránili všetkým formám nelegálneho pohybu.

Nemecko je jednou z krajín, ktoré zvažujú sprísnenie hraničných kontrol s cieľom zabrániť nelegálnej migrácii.

Krajina tento rok zaznamenáva nárast nelegálnych prekračovaní hraníc, a preto plánuje zintenzívniť bezpečnosť na svojich hraniciach.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na tvrdšie opatrenia s tým, že krajiny EÚ by mali v okolí tábora zriadiť azylové centrá. Zároveň trval na sprísnení operácií na hraniciach.

Scholzova výzva na prísnejšie opatrenia prichádza po tom, čo v prvých troch mesiacoch roku 2023 vstúpilo do Nemecka odhadom 20 000 ľudí, čo je o 50 percent viac ako v predchádzajúcom roku.

READ  Bývalý mládežník Newcastlu Ľubomír Satka zažiari na otváracom turnaji Euro 2020 na Slovensku

Nedávno Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex uviedla, že počet nelegálnych prekročení hraníc na vonkajších hraniciach EÚ sa v porovnaní s minulým rokom výrazne zvýšil.

Údaje poskytnuté agentúrou Frontex ukázali, že v prvých štyroch mesiacoch roku 2023, od januára do apríla, počet nelegálnych prekročení hraníc na vonkajšej hranici EÚ dosiahol takmer 80 700, čo predstavuje 0-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Spomedzi všetkých trás zaznamenalo centrálne Stredozemie najvyšší počet nelegálnych prekročení hraníc – 42 165. Po ňom nasledovalo 22 546 odhalení nelegálneho pašovania na hranici pozdĺž západobalkánskej trasy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close