Hlavné správy

Slovenský premiér hovorí, že Ukrajina nie je suverénna krajina

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu obvinil susednú Ukrajinu, že nie je suverénnou krajinou, ale je pod úplnou kontrolou Spojených štátov, pričom podporuje ruskú konšpiračnú teóriu.

Populistický politik, ktorý je proti vojenskej pomoci vojnou zničenej krajine a je proti ekonomickým sankciám voči Rusku, tiež zdôraznil svoj nesúhlas s ukrajinskou snahou o vstup do NATO.

„Ukrajina nie je slobodná a suverénna krajina,“ povedal Fico pre verejnoprávnu RTVS. „Ukrajina je pod úplným vplyvom a kontrolou Spojených štátov.“

Slovensko je členom NATO aj Európskej únie.

Fico sa má stretnúť s ukrajinským kolegom Denisom Šmihalom v stredu v západoukrajinskom meste Užhorod na hraniciach so Slovenskom.

„Poviem mu, že som proti členstvu Ukrajiny v NATO a že ho budem vetovať,“ povedal Figo.

„Bude to základ pre 3. svetovú vojnu a nič iné,“ dodal.

„Potvrdzujem, že nedostane žiadne zbrane, pokiaľ ide o slovenskú armádu a štátny tovar,“ dodal.

Figo tiež obvinil Ukrajinu, že je „jednou z najskorumpovanejších krajín na svete“ a dodal: „Pomoc, ktorú vám posielajú, niekde zmizne, to vie len Boh.“

Argumentoval, že neexistuje vojenské riešenie súčasného konfliktu, ktorý sa začal takmer pred dvoma rokmi, keď Rusko napadlo. Ukrajina sa podľa neho musí vzdať časti svojho územia.

Ďalšie zaujímavé témy

Zelenskyj navrhuje viacnásobné občianstvo pre imigrantov a zahraničných bojovníkov na Deň jednoty

Okrem ruských občanov nový zákon umožní získať ukrajinské občianstvo aj etnickým Ukrajincom a ich potomkom na celom svete, ako aj všetkým, ktorí bojujú za nezávislosť Ukrajiny.

„Musí dôjsť k nejakému kompromisu, ktorý bude veľmi bolestivý pre obe strany,“ dodal. „Na čo čakajú? Odídu Rusi? Je to nereálne.

Podľa správy think tanku Globecheck so sídlom v Bratislave zverejnenej v roku 2023 je Slovensko jednou z najviac proruských krajín v EÚ.

Napriek Ficovej kritike Ukrajiny však iba Maďarsko Viktora Orbána vetovalo pomoc vo výške 50 miliárd eur, ktorú v decembri minulého roka odhlasovali Kyjevu ostatní členovia EÚ.

Pozri originál Tu.

READ  Pompeo naznačil, že USA neuznajú venezuelské voľby ako legitímne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close