Hlavné správy

Slovenský premiér je v kritickom stave, no po pokuse o atentát sú prognózy priaznivé

BANSKÁ PISTRICA, Slovensko (AP) — Slovenský populistický premiér, Róbert FigoV nedeľu zostal vo vážnom stave, ale štyri dni po tom, ako bol niekoľkokrát zastrelený pri pokuse o atentát, ktorý vyvolal šok v celej hlboko polarizovanej krajine EÚ, dostal priaznivú prognózu, uviedol minister obrany.

„To najhoršie, čoho sme sa obávali, je aspoň nateraz za nami. Jeho stav je však vážny,“ povedal Robert Kaliňák novinárom pred nemocnicou, kde sa Figo lieči. „Jeho stav je stabilizovaný s pozitívnou prognózou.“

Kaliňák dodal, že nemocnica, ktorá lieči slovenského lídra v Banskej Bystrici, 16-tisícovom baníckom meste vzdialenom 29 kilometrov od Figa, bude naďalej zverejňovať aktuálne informácie o jeho stave.

V nedeľu popoludní Kaliňák odhalil nové detaily vyšetrovania toho, čo úradníci predtým označili za útok „osamelého vlka“, pričom uviedol, že „tretia strana“ mohla byť zapojená „konajúc v záujme páchateľa“. Ďalšie podrobnosti predstaviteľ neuviedol.

„Situácia je ešte horšia, ako sme očakávali,“ povedal Kaliňák. Ďalšie známky toho, že tieto fakty útoku Merkúra boli prediskutované v širšom kruhu. Všetko sú to šokujúce informácie a pre mnohých z nás by bolo jednoduchšie hovoriť len o jednej osobe.

Milan Urbáni, námestník riaditeľa nemocnice, novinárom povedal: „Na základe rannej konzultácie lekárov možno usúdiť, že pacient je momentálne v ohrození života. Jeho stav je veľmi zlý a na zotavenie potrebuje dlhý čas oddychu. Sme si istí, že všetko pôjde dobrým smerom.

59-ročného Figa postrelili do brucha v stredu, keď pozdravil svojich priaznivcov pred kultúrnym domom v meste Handlová, takmer 140 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy. Video ukázalo, ako sa slovenskí premiéri zhromaždili na barikádach a naťahovali sa, aby si potriasli rukou predtým, ako vykročil muž, načiahol sa a vystrelil päť rán.

READ  O2 Slovakia začne budúci mesiac odstavovať 3G, zahŕňa 4G a 5G

Figo v piatok podstúpil dvojhodinovú operáciu, pri ktorej mu z strelných rán odstránili odumreté tkanivo, no predstavitelia v sobotu uviedli, že nie je dostatočne zdravý na to, aby bol prevezený do hlavného mesta.

Špeciálny trestný súd v Pessinogu v sobotu nariadil obvinenie podozrivého z pokusu o vraždu. Musí byť za mrežami. Prokurátori uviedli, že sa obávajú, že v prípade prepustenia by mohol utiecť alebo spáchať iné trestné činy, uviedol hovorca súdu. Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať.

O vrahovi bolo zverejnených málo informácií po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby ho verejne neidentifikovala a nezverejňovala podrobnosti o prípade. Nepotvrdené správy z médií ho menovali ako 71-ročného dôchodcu, ktorý je údajne amatérskym básnikom a možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra. Vládni predstavitelia poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto vysvetleniu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Estok v nedeľu vyhlásil, že útok na Figa je „útokom na demokraciu v každej normálnej krajine“. „V čase, keď je demokracia napadnutá, musia obranné sily dať jasný signál, že sú pripravené chrániť obyvateľov Slovenskej republiky,“ povedal.

Fico minulý mesiac na Facebooku uviedol, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabitiu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia v krajine s 5,4 miliónmi obyvateľov.

Slovenská trojkoaličná vláda tiež obvinila médiá, že živia jedovatú rétoriku, ktorá v posledných rokoch hýbe krajinou EÚ a podnecuje hlboké sociálne rozdiely.

Andrzej Danko, líder najmenšieho vládneho koaličného partnera, Slovenskej národnej strany, v nedeľu uviedol, že začiatkom budúceho týždňa očakáva rokovanie vlády, na ktorom sa bude diskutovať o mediálnych zákonoch a novinárskej etike vrátane toho, ako novinári informujú o domácej politike.

Kaliňák vo svojom nedeľňajšom prejave tiež vyzval, aby sme sa poučili z násilného útoku na Figa, ktorý je dlhodobo rozdeľujúcou osobnosťou na Slovensku aj mimo neho. „Toto by mal byť pamätník. Ak sa nepoučíme, ideme do pekla,“ povedal „Musíme dostať túto situáciu na úroveň, aby sme to mohli považovať za štandard.“

READ  Nedávne správy ako Lela Fernandez a Ugo Humbert poskytujú skoré zlyhania šoku

Ficova vláda sa o to snažila Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To spolu s ním Plánuje novelizovať Trestný zákon Odvolanie špeciálneho protikorupčného prokurátora vyvolalo u oponentov obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené. Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

Kostolník a právnik Pavel Bachleda označil v nedeľu v Katedrále svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici pokus o atentát za „veľkú tragédiu“, ale vyjadril aj znepokojenie nad tým, ako sa Fico a jeho strana Smer, respektíve Smer v posledných rokoch vedú.

„Jeho činy, jeho činy v predchádzajúcich mesiacoch a rokoch spôsobili situáciu v našej krajine,“ povedal pre The Associated Press. „Máte dojem, že sa viac zameriavajú na pomstu, politickú pomstu, než na skutočné veci, ktoré naša krajina potrebuje.“

___

Stanislav Hodina v Prahe v Českej republike a Stephen McGrath v Saide v Turecku prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close