Zábava

Slovenský premiér Robert Figo je po streľbe v stabilizovanom, no kritickom stave, uviedli lekári

  • Malu Curcino & Sarah Rainsford, v Bratislave
  • správy BBC

názov videa, Slovenský premiér po streľbe bojuje o život

Slovenský premiér Robert Figo je v stabilizovanom, no vážnom stave po tom, ako ho v stredu niekoľkokrát postrelili, uviedli lekári.

Riaditeľ nemocnice povedal, že momentálne leží na jednotke intenzívnej starostlivosti po päťhodinovej operácii.

Predtým 59-ročný Figo bojoval o život po tom, čo bol vážne zranený pri útoku v mestečku Handlová.

Podozrivého zadržali na mieste streľby.

Miriam Lapuniková, riaditeľka Fakultnej nemocnice FD Roosevelta v Banskej Bystrici, kde bol Figo prijatý, na tlačovej konferencii povedala, že jeho stav je „naozaj veľmi vážny“.

Podpredseda vlády Tomáš Taraba už skôr pre BBC povedal, že operácia pána Figa dopadla „dobre“ a že „myslím, že nakoniec prežije“.

Minister vnútra Matúš Sudaj Estoka to označil za politicky motivovaný pokus o atentát.

Figo bol doma rozdeľujúcou osobnosťou – a v EÚ kontroverznou – kvôli výzvam na ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine a hospodárskym sankciám voči Rusku.

Streľba však vyvolala odsúdenie zo širokého okolia a označili ju za útok na demokraciu.

Strelec strieľal zblízka

Strelec bol medzi malým davom Figových priaznivcov zhromaždených pred kultúrnym domom v Handlovej, kde mal premiér stretnutie.

Streľba bezpečnostných predstaviteľov pána Figa úplne zaskočila. Po zastrelení premiéra je na záberoch vidieť, ako ho niekoľko policajtov odnáša, keď ho balia do auta a odvážajú z miesta činu.

názov videa, V momente, keď sa začína streľba na slovenského premiéra

Strelec vystrelil päť rán zblízka a zasiahol pána Figa do brucha a paže.

Do nemocnice ju previezli leteckou záchrankou a päť hodín strávila na chirurgii, ktorú viedli chirurgické a úrazové tímy, povedala Lapuniková.

Neskôr v stredu pán Taraba pre reláciu Newshor BBC povedal, že pán Figo povedal „nie“. [a] V tejto chvíli život ohrozujúca situácia.“

Povedal, že premiér bol zastrelený „z veľmi blízkej vzdialenosti“ a „jedna guľka prešla cez žalúdok a druhá guľka zasiahla kĺb“.

Polícia zatiaľ údajného podozrivého neidentifikovala. Podľa nepotvrdených správ miestnych médií ide o 71-ročného spisovateľa a politického aktivistu.

Slovenské médiá obletelo video, na ktorom je podozrivý.

Na záberoch muž hovorí, že nesúhlasí s politikou vlády a jej postojom k štátnym médiám. BBC nevie, či bola osoba na videu zadržaná na mieste činu a ani za akých okolností bolo natočené.

K streľbe došlo v deň, keď parlament začal rokovať o vládnom návrhu na zrušenie slovenského verejnoprávneho vysielateľa RTVS.

Proti navrhovanej reforme verejnoprávnej televízie v uplynulých týždňoch protestovali tisíce Slovákov. Plánovaný protest vedený opozičnými stranami bol však v stredu odvolaný po tom, čo sa objavili správy o streľbe.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku, Slovenského premiéra letecky previezli do nemocnice v Banskej Bystrici a podrobil sa niekoľkohodinovej operácii.

Vicepremiér Taraba v rozhovore pre BBC obvinil zo streľby „falošné naratívy“ opozičných strán na Slovensku.

„Náš premiér niekoľkokrát v minulosti spomenul, že sa obával, že sa to stane,“ povedal Taraba v ďalšom rozhovore pre BBC World Tonight.

Počas útoku zasadal parlament a slovenské médiá kričali obvinenia, že stranícky kolega pána Fica napadol opozičných poslancov.

Minister vnútra Estok obvinil médiá, že prispeli ku klíme, ktorá viedla k zastreleniu 59-ročného muža, a na tlačovej konferencii povedal: „Mnohí z vás sú tí, ktorí zasiali túto nenávisť.“

Pán Estok dodal, že verí v masaker [attempt] politicky motivované“.

Odchádzajúca prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na správy o útoku uviedla, že „došlo k veľmi vážnemu incidentu, ktorý zatiaľ nedokážeme vnímať“.

„Nenávistná rétorika, ktorú vidíme v spoločnosti, vedie k nenávistným činom,“ dodal.

Po pokuse o atentát sa má zísť Bezpečnostná rada štátu SR a vo štvrtok ráno sa zíde aj vláda.

READ  Slovenský premiér chce, aby Ukrajina zaručila bezpečnosť vývozu obilia - Politico

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close