Zábava

Susedia Slovenska posilňujú hraničné kontroly, aby zabránili nelegálnemu prisťahovalectvu

Autori: Jason Howett a Pavel Florkiewicz

PRAHA/VARŠAVA (Reuters) – Česká republika a Poľsko podnikli v utorok spoločné kroky na obmedzenie nelegálnej migrácie a pašovania na svojich hraniciach so Slovenskom, čím podnietili Rakúsko, aby ich nasledovalo.

Obmedzenia, ktoré rozhnevali Slovensko, potrvajú od stredy minimálne 10 dní.

Riešenie nelegálneho prisťahovalectva v strednej Európe bolo predmetom sporu a solidarity.

Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko boli v minulosti spojencami, ktorí sa postavili proti migračným plánom EÚ. So všetkými krajinami v schengenskej bezvízovej zóne EÚ však obnovené obmedzenia v dôsledku zvýšeného prílevu migrantov spôsobili politické a obchodné trenice.

Nelegálna migrácia bola hlavnou témou volieb na Slovensku minulý víkend a v Poľsku koncom tohto mesiaca.

„Je to nevyhnutný krok na účinný boj proti pašerákom a skupinám nelegálnej migrácie,“ uviedol v utorok na Twitteri český minister vnútra Vit Ragusan.

Náhodné kontroly budú pozdĺž celej hranice a znížia vplyv na cezhraničnú dopravu, povedal.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Garner neskôr uviedol, že Viedeň zavedie kontroly na svojich hraniciach so Slovenskom a bude pokračovať v politike zosúladenia českých kontrol, aby sa zabránilo úniku cez svoju hranicu.

Slovenská vláda uviedla, že v stredu podnikne odvetné opatrenia proti českým a poľským akciám, pričom slovenský dočasný premiér Ľudovít Ódor uviedol, že táto záležitosť potrebuje európske riešenie.

Počet ilegálnych imigrantov sa zvyšuje, keďže cestujú na Slovensko, do Nemecka a do západnej Európy. Migranti, väčšinou mladí muži z Blízkeho východu a Afganistanu, prišli väčšinou zo Srbska cez Maďarsko takzvanou balkánskou cestou.

Volebný problém

Slovenský ľavicový expremiér Robert Fico zaujal k tejto téme pred víkendovými voľbami tvrdý postoj. Jeho strana zvíťazila a teraz sa usiluje o zostavenie vlády a Fico povedal, že prioritou bude zabezpečenie hranice s Maďarskom.

READ  Slovensko žiada Maďarsko o pomoc s úrovňami Spatniku

Odorova vláda vyhlásila, že je takmer nemožné uzavrieť 655 kilometrov dlhú hranicu s Maďarskom, vyslala však 500 vojakov, aby pomohli s policajnými hliadkami.

Slovensko uviedlo, že počet nelegálnych prisťahovalcov zadržaných minulý mesiac vzrástol deväťnásobne na viac ako 27-tisíc v tomto roku.

Scent uviedol, že jednostranné kroky krajín vytvorili „kaskádový efekt“.

„V tomto prípade Poľsko v predvolebnom období nasledované Českou republikou začalo tento proces,“ povedal.

V Poľsku sa 15. októbra konajú voľby, kde bola nelegálna migrácia kľúčovou témou kampane a vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) použila reklamy propagujúce svoju hrozbu.

Poľský minister vnútra Mariusz Kaminski čelil v utorok prelomu v nelegálnom prisťahovalectve.

„V posledných týždňoch sme na hraniciach so Slovenskom odhalili a zadržali 551 nelegálnych imigrantov. Táto situácia nás núti prijať rozhodné opatrenia,“ povedal Kaminski.

(Správa Jason Howett a Jan Lopatka v Prahe, Pawel Florkiewicz a Anna Wlodarczak-Czemczuk vo Varšave, Francois Murphy vo Viedni; strih Andrew Heavens, Ed Osmond a Deborah Kvrikosios)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close