Hlavné správy

Slovenský premiér strieľal mimo Bratislavy

Slovenský premiér Robert Figo bol zastrelený pri očividnom pokuse o atentát mimo hlavného mesta Bratislavy. Motívy strelca neboli bezprostredne jasné, ale k útoku došlo po politických nepokojoch vo východoeurópskom národe.

Stephen J. Priechodom

Na záberoch je vidieť, ako ozbrojenec visí zo zeme po tom, čo zastrelil slovenského populistického premiéra Roberta Fica. Svedkovia uviedli, že podozrivého zadržali niekoľkí civilisti a ochrankári.

Keď sa bezpečnostné zložky snažili zabezpečiť oblasť, Figa previezli do nemocnice.

Incident sa odohral v meste Huntlova, 150 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bratislavy. Po rokovaní vlády ho zastrelili pri zdravení davu pred budovou kultúrneho spolku, kde sa rokovanie konalo. Zaznelo niekoľko výstrelov, kým ho jeho bodyguardi natlačili do neďalekého auta.

Svedok povedal, že počul tri alebo štyri výstrely a videl premiéra Figa padať na zem. Zranenia našla na hlave a hrudníku. Dvaja ochrankári premiéra mu rýchlo asistovali a odniesli ho do auta. Podľa miestnych správ ho neskôr letecky previezli do neďalekej nemocnice.

Odchádzajúca prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojej prvotnej reakcii na streľbu uviedla, že je šokovaná „brutálnym a nemilosrdným“ útokom na premiéra a želá mu veľa síl na zotavenie.

59-ročný Fico sa na Slovensku vrátil k moci po voľbách v septembri minulého roka ako šéf populisticko-nacionalistickej koalície s úzkymi väzbami na susedné Maďarsko.

Jeho prvé mesiace vo funkcii predsedu vlády sa ukázali ako politicky veľmi sporné. V januári zastavil vojenskú pomoc Ukrajine a minulý mesiac predstavil plány na zrušenie verejnoprávnej RTVS.

Hoci sa lekári snažia zachrániť jeho život, zatiaľ nie je jasné, aké vážne sú jeho zranenia.

Vypočujte si správu od Stephena Boseho

READ  Minister obrany: Slovensko je jedným z najbližších spojencov Maďarska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close