Zábava

Slovenský prezident stanovil podmienky na vymenovanie kabinetu expremiéra Fica

(Reuters) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje kabinet pod vedením proruského expremiéra Roberta Fica, len ak odvolá svoje vymenovanie za ministerku životného prostredia, uviedol v piatok jej úrad.

Rozhodnutie by mohlo predĺžiť proces zostavovania kabinetu aj do polovice budúceho týždňa.

Ficova ľavicová, sociálne konzervatívna strana SMER-SSD vyhrala voľby 30. septembra s programom, ktorý zahŕňal ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine, rozvoj zahraničnej politiky nezávislej od partnerov z Európskej únie (EÚ) a kritiku ekonomických sankcií voči Rusku.

Fico vytvoril koalíciu so stredoľavou stranou HLAS (Hlas) a nacionalistickou, proruskou Slovenskou národnou stranou (SNS) a uviedol, že svoj kabinet chce vymenovať pred summitom EÚ 26. až 27. októbra.

Proces však narazil na zádrhel, keď liberálka Kaputová odmietla nomináciu SNS na ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka s odvolaním sa na jeho popieranie klimatických zmien a verbálne útoky na aktivistov za ochranu životného prostredia.

„Prezident určí termín vymenovania novej vlády až po tom, čo dostane nový návrh kandidáta na post ministra životného prostredia, aby mohol vymenovať novú vládu v plnom zložení,“ uviedol hovorca Kaputovej vo vyhlásení.

SNS a Fico odmietli zmeniť nomináciu a Fico vo štvrtok povedal, že očakáva vymenovanie jeho kabinetu s momentálne neobsadeným rezortom životného prostredia.

Nový slovenský parlament sa prvýkrát zíde 25. októbra, uviedla v piatok Kabutová.

(Reportáž Johna Lopatku a Jasona Howetta v Prahe; strih Jason Neely a Barbara Lewis)

READ  'The Diplomat' s 'Sweet Tooth' na #1 - Gold Derby

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close