Zábava

Dovoz ruskej ropy do EÚ klesol v dôsledku tvrdých sankcií o 90 %.

Dovoz ropy do Ruska klesol za jediný rok o 90 % v dôsledku tvrdých sankcií uvalených v reakcii na ukrajinskú vojnu.

Vo februári 2022 Kremeľ spustil rozsiahlu inváziu, pričom EÚ kúpila 15,189 milióna ton (Mt) ruskej ropy a rafinovaných produktov, ako je nafta, petrolej a benzín.

O rok neskôr, vo februári 2023, rovnaký dovoz predstavoval 1,876 Mt. Ďalší mesiac, marec, dosiahol 1,445 Mt.

Obrovská medzera, ktorú zanechalo Rusko je zaplnený rôznymi krajinami vrátane Spojených štátov, Nórska, Alžírska, Brazílie, Angoly a Spojených arabských emirátov.

Čísla zverejnil v pondelok EurostatOdhaliť dôsledky ďalekosiahleho embarga na ruskú ropu, ktoré sa lídri EÚ dohodli uvaliť Koncom mája Po náročných rokovaniach.

Zákaz bol dvojnásobný pre surovú ropu a rafinované produkty z mora a vstúpil do platnosti 5. decembra a 5. februára.

Termín je navrhnutý tak, aby pomohol členským štátom prispôsobiť sa radikálnym zmenám a exodu ich popredných dodávateľov energie.

Opatrenie však oslobodilo dovoz ropy Fajka Družba Konečné schválenie zákazu sa oneskorilo na žiadosť vnútrozemských krajín strednej Európy, najmä Maďarska.

V skutočnosti je rozdelenie podľa jednotlivých krajín Údaje z marca Ukazuje, že väčšina ruskej ropy smerovala do troch krajín fyzicky prepojených Drushpou: Maďarska, Slovenska a Českej republiky.

Lídri EÚ prisľúbili, že prehodnotia kontroverzný zákaz Drushpa, ktorý bol stanovený na dobu neurčitú, ale táto otázka zostáva nedotknutá.

„Celkový dovoz ropy z Ruska nedosiahol nulu kvôli určitým výnimkám načrtnutým v sankciách, ktoré za určitých podmienok umožňujú obmedzený dovoz,“ uviedol Eurostat vo svojej tlačovej správe.

Nepokoje vyvolané ruskou inváziou podnietili nepokoje v energetickom sektore, čo prinútilo členské štáty uvoľniť časť svojich núdzových zásob ropy v snahe upokojiť trhové ceny.

Podľa Eurostatu malo k marcu 2023 päť členských štátov – Bulharsko, Česká republika, Írsko, Lotyšsko a Litva – stále nižšie ako vnútroštátne minimálne úrovne núdzových zásob ropy.

READ  Aktualizácie krajín: Slovensko | | faktov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close