Ekonomika

Slovenský rast HDP za 2. štvrťrok zodpovedá prognózam

Štatistiky

Foto Feng Yu / Shutterstock.com

Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by mal v druhom štvrťroku 2023 medziročne vzrásť o 1,5 %, čo je najvyššia úroveň za päť štvrťrokov po raste o 1 % v predchádzajúcom období, uvádza Štatistický úrad SR v Bratislave. Úrad (SÚSR) ukázal.

Zahraničný obchod prispel k HDP pozitívne, keď vývoz vzrástol o 0,1 % (vs. -4,7 % v 1. štvrťroku), zatiaľ čo dovoz klesol o 8,3 % (vs. -13,3 %).

Spomalenie zaznamenali fixné investície (5,2 % oproti 5,7 %) a pokles súkromnej spotreby (-3,6 % oproti -2,1 %) a vládnych výdavkov (-2,2 % oproti -5,8 %).

Na sezónne upravenej štvrťročnej báze ekonomika vzrástla o 0,4% po 0,3% expanzii v predchádzajúcom štvrťroku.

Podporte Budapest Business Journal

Budovanie žurnalistického priemyslu hodného tohto mena je nákladná záležitosť. Vydavatelia, redaktori a reportéri Budapest Business Journal sa už 27 rokov snažia prinášať obchodné správy, ktoré fungujú, informácie, ktorým môžete dôverovať, pravdivé, presné a bez strachu a priazne.

Novinárske spoločnosti po celom svete sa snažili nájsť obchodný model, ktorý by im umožnil naďalej vynikať bez toho, aby ohrozili ich výkonnosť. Nedávno niektorí experimentovali s myšlienkou zapojiť svojich najdôležitejších zainteresovaných strán, svojich čitateľov.

Rovnakú príležitosť chceme ponúknuť aj našim čitateľom. Chceme vás pozvať, aby ste nám pomohli dodávať kvalitný obchodný časopis, ktorý potrebujete. Kliknite na naše tlačidlo Podpora BBJ a môžete si vybrať, koľko a ako často nám budete posielať svoje príspevky.

READ  Hodnotenie A – DW – 11/09/2022

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close