Ekonomika

Inflácia v eurozóne prudko klesá, ale jadrová sadzba dosiahla nový rekord 5,7 %

Zdravie ekonomiky eurozóny naďalej vysiela zmiešané signály.

Ročná inflácia v celej eurozóne klesla v marci na 6,9 % z februárových 8,5 %, čo je jeden z najprudších poklesov za posledné roky, podľa predbežných údajov zverejnených v piatok.

Jadrová inflácia zároveň dosiahla historické maximum 5,7 %, čo je pripomienkou toho, aká zložitá a komplikovaná môže byť inflácia.

Jadrová inflácia Po vylúčení volatilných cien energií, potravín, alkoholu a tabaku bude presnejšie sledovať aktuálny stav ekonomiky.

Európska centrálna banka tento ukazovateľ pozorne sleduje, aby rozhodla o novom zvýšení úrokových sadzieb, ktoré obmedzí spotrebiteľský dopyt a zníži ceny.

Nové zvýšenie banky je po poslednom čítaní oprávnené: jadrová inflácia sa od zavedenia eura nikdy nezvýšila.

„Inflácia v Európe prudko klesá. Dobrá správa!“ V reakcii na rýchly odhad zverejnený Eurostatom to uviedol európsky komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

„Jadrová inflácia však zostáva vysoká, poháňaná potravinami a službami.“

Energetika, ktorá je hlavnou hnacou silou rastu cien, po prvýkrát po mesiacoch zažila deflačnú aktivitu, ktorá prudko klesla na -0,9 % v marci z 13,7 % vo februári.

Ceny plynu v Európe majú od začiatku roka stabilný klesajúci trend, čo je a Veľmi vítaná prestávka Pre domácnosti a inštitúcie.

Inflácia potravín a nápojov však zaznamenala v marci nový nárast na 15,4 % z 15 % vo februári, čo je najvyššia miera spomedzi hlavných kategórií.

Pred rokom bol rovnaký ukazovateľ okolo 5 %.

Z 20 krajín používajúcich jednotnú menu je šesť na dvojcifernom území: Lotyšsko (17,3 %), Estónsko (15,6 %), Litva (15,2 %), Slovensko (14,8 %), Chorvátsko (10,5 %) a Slovinsko (10,4 %). %).

Luxembursko má v súčasnosti najnižšiu infláciu v eurozóne na úrovni 3 %, zatiaľ čo miera v Španielsku klesla takmer na polovicu a klesla na 3,1 % zo 6 % v marci.

READ  Gilmore na pastoračnej návšteve u biskupa Jordana

Nemecko, najväčšia európska ekonomika, tiež medziročne kleslo z 9,3 % na 7,8 %. Inflácia vo Francúzsku bola v marci 6,6 % a inflácia v Taliansku 8,2 %.

Čísla sú stále na míle vzdialené od 2 % ročného cieľa, ktorý sleduje Európska centrálna banka, ktorej hlavným cieľom je udržiavať cenovú stabilitu.

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zavedené firmou so sídlom vo Frankfurte vyvolalo obavy z finančnej krízy pre zadlžené spoločnosti, banky a vlády.

Ale napriek nedávnemu otrasom na finančných trhoch prezidentka ECB Christine Lagardeová Zatlačený proti tejto myšlienkeDôraz na znižovanie inflácie je prvoradý.

„Neexistuje žiadny kompromis medzi cenovou stabilitou a finančnou stabilitou,“ povedala Lagardeová poslancom začiatkom tohto mesiaca.

„Nerobíme kompromisy jedného kvôli druhému. Oslovujeme ich rôznymi nástrojmi.“

Tento článok bol aktualizovaný.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close