Ekonomika

Svetoví lídri diskutujú o obchode a bezpečnosti na samite pod vedením ASEAN-u

Autormi Stanley Vidianto a Kate Lamb

JAKARTA (Reuters) – Svetoví lídri sa vo štvrtok pripravili na sériu stretnutí o bezpečnosti a obchode uprostred napätia a zjavných konfliktov v niektorých častiach sveta, keď sa summit v Indonézii, ktorý organizuje ASEAN, dostal do svojho posledného dňa.

Na summite pod vedením Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sa zúčastnia viceprezidentka USA Kamala Harris, čínsky premiér Li Kche-čchiang a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov spolu s lídrami partnerských krajín ako Japonsko, Južná Kórea, India, Austrália a iní.

Napätie je plné diskusií o problémoch od obchodu a technológií až po rastúcu asertivitu Číny v Juhočínskom mori, odmietnutie mjanmarského režimu spolupracovať s ASEAN-om na mierovom pláne a podozrenia, že Severná Kórea plánuje dodávať zbrane Rusku.

Čínsky prezident Li v stredu varoval pred začatím „novej studenej vojny“ a varoval krajiny, aby sa v akomkoľvek konflikte stavali na stranu.

Harris, ktorý na stretnutiach nahradil prezidenta Joea Bidena, zopakoval záväzok Ameriky voči regiónu.

„Spojené štáty majú trvalý záväzok voči juhovýchodnej Ázii a širšiemu indicko-pacifickému regiónu,“ povedal.

Predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že USA majú spoločné záujmy s ASEAN-om „pri dodržiavaní medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, a to aj v Juhočínskom mori, napriek nezákonným námorným nárokom Číny a provokatívnym akciám“.

Čínsky premiér a japonský premiér Bumio Kishida sa v stredu krátko stretli na okraj summitu, aby prediskutovali vypustenie upravenej rádioaktívnej vody z jadrovej elektrárne Fukušima do mora.

Rozzúrená Čína odvetila zákazom dovozu všetkých vodných živočíchov z Japonska. Nie je jasné, či sa vo štvrtok stretnú na bilaterálnom stretnutí.

Očakáva sa, že Indonézia, predsedníčka 10-členného ASEAN-u, vo štvrtok symbolicky odovzdá predsedníctvo Laosu, hoci si túto úlohu podrží do konca roka.

READ  Problém má viac ako 530 000 automobilov PSA. Brzdy môžu zlyhať - Rada - Auto

(Scenár: Kanupriya Kapoor; Strih – Robert Birzel)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close