Hlavné správy

Slovenský súd zastavil reformy trestného zákona pod hrozbou pozastavenia financovania z EÚ – Uractive

Viaceré časti reformy trestného zákona v stredu pozastavil Ústavný súd po tom, čo ju kritizovala Európska komisia a upozornila, že Bratislave môžu hroziť pokuty alebo úplné odstavenie európskych fondov.

Reforma, ktorá by mala zrušiť špeciálnu prokuratúru a výrazne znížiť tresty a premlčacie lehoty za závažné trestné činy vrátane korupcie, mala nadobudnúť účinnosť 15. marca.

stredu večer, Markíza A Dennick N Ústavný súd SR sa rozhodol akceptovať žiadosť predsedníčky Zuzany Čaputovej a opozičných strán o preskúmanie ústavnosti reformy a dočasne pozastaviť jej účinnosť až do rozhodnutia.

„Je to skvelá správa, že na Slovensku funguje demokracia s brzdami a protiváhami v podobe súdnictva,“ povedala Čaputová. Dennick N V stredu.

Súd rozhodol o pozastavení platnosti zákona o novelách, znížení pokút a premlčaní. Zrušenie funkcie špeciálneho prokurátora to však nezastavilo.

Ak súd rozhodne, že sporné časti nariadenia sú protiústavné, nenadobudnú účinnosť a nemožno ich použiť ako dôvod na zmrazenie eurofondov. Uvidí sa, či pozastavené časti budú postačovať na spustenie podmienených postupov Komisie.

Európsky prokurátor kritizoval najmä zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré vstúpi do platnosti od 20. marca.

Od decembra 2023 Komisia a vláda SR intenzívne komunikujú o pripravovaných zmenách. Podľa dvoch listov, ktoré videl Euractiv Slovensko, Európska komisia varovala Bratislavu pred dôsledkami, ktoré jej môžu čeliť v prípade schválenia reformy.

V liste z 8. februára komisár EÚ Didier Reynders Figovej vláde napísal, že plánované reformy „majú zrejme priamy a významný negatívny vplyv na právo EÚ“ a vyjadril znepokojenie nad „rizikom nenapraviteľných škôd“, najmä pre finančnú situáciu Únie. záujmy.

V liste sa varovalo, že „(…) Komisia sa zaviazala chrániť tieto záujmy vrátane žalôb o porušení a konaní podľa nariadenia o mimoriadnych udalostiach a nariadenia o nástroji na obnovu a odolnosť“.

(Natália Silenská, Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu o voľbách do EÚ 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close