Hlavné správy

Taliansko by mohlo nahradiť USA pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska – EURACTIV.com

Minister obrany Jaroslav Nag povedal, že Taliansko by mohlo nahradiť USA pri garantovaní bezpečnosti vzdušného priestoru Slovenska po tom, čo USA oznámili, že odstránia batériu zo systému protivzdušnej obrany Patriot na Slovensku.

„Odborníci z talianskej armády odišli na Slovensko, aby sa pozreli na možné lokality, kde by ich systém mohol fungovať, ale zatiaľ nie je nič rozhodnuté,“ povedal Naď s tým, že ešte nie je nič isté a Taliani sú jednou z alternatív.

Odovzdanie pochodne Taliansku znamená opustenie Patriotov v prospech moderného francúzsko-talianskeho systému SAMP/T určeného na ochranu bojiska alebo strategických aktív pred lietadlami, raketami a dronmi – známym ako Mamba.

Na pomoc vojnovému úsiliu Slovensko v apríli minulého roka darovalo Ukrajine svoj sovietsky systém S-300, ale na oplátku dostalo štyri systémy Patriot – jeden z Holandska, dva z Nemecka a jeden z USA – všetky stále západné. partneri.

V decembri Holandsko stiahlo svoju batériu zo systému Patriot s odvolaním sa na údržbu. Nemecko si tiež vyberie jednu z ich batérií, hoci až v roku 2024, povedal Naď.

Predseda Národnej rady Boris Koller už skôr špekuloval, že Slovensko by mohlo kúpiť lacné batérie ako dlhodobé riešenie protivzdušnej obrany, Nag však túto myšlienku odmietol s tým, že ministerstvo obrany „zvažuje viacero možností a pracuje na tom“.

Po odstránení batérie US Patriot odíde asi 100 amerických vojakov obsluhujúcich systém, čím sa celkový počet amerických vojakov na Slovensku zníži na 200.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  našli viac ako 9 500 infikovaných. Zahynulo 35 ľudí

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close