šport

Slovenský Trailblazer, ktorý zmenil anglický futbal

Tréneri mimo Veľkej Británie a Írska sú v súčasnosti najbohatšími mužmi svetového futbalu v anglickej Premier League, ale pred 30 rokmi o nich nebolo počuť. Lámačom bol Slovák Joseph Wenlock, ktorý bol v lete 1990 vymenovaný za manažéra Aston Vily.

Keď v lete roku 1990 opustil Graham Taylor anglický prvoligový tím Aston Villa, začal tragédiu ako manažér anglického národného tímu a klub hľadal alternatívu.

Ich konečné meno nie je v Anglicku známe: bývalý tréner Československa Joseph Wenlock zomrel 26. januára vo veku 84 rokov. Bol prvým človekom mimo Anglicka a Írska, ktorý mal na starosti klub v anglickej prvej lige.„Je niekto z vás, kto pozná tohto muža?“ Doug Ellis, majiteľ vily, požiadal novinárov, ktorí sa zhromaždili, aby zistili, kto stojí za Taylorom. Otázka sa stretla s úplnou pokorou.

Konflikt kultúr

Aj keď čas Vengla s Vilom nebol úspešný, skončil v predchádzajúcej sezóne pre Liverpool na druhom a 17. mieste, čo malo prvoradý význam vedúci k príchodu zahraničných manažérov.

Inovácie, ako napríklad to, že jeho hráči musia dodržiavať zdravú výživu a osvojiť si športovú psychológiu (získal doktorát zo športu), šli v tom čase s kultúrou nadmerného pitia anglického futbalu zle.

Teraz sa nachádzajú všade.

„Renomovaný človek, príkladný tréner, držiteľ vyznamenania FIFA Order of Merit, jeho odkaz a úspechy a najmä jeho vodcovstvo, osobnosť, pracovná morálka a ľudské vlastnosti nikdy nezabudnú,“ uviedol Gianni Infantino, prezident futbalu FIFA Doska.

Popravy v britskej tlači sa zamerali na neúspech Wenglowa v Aston Ville a podobné držby bez trofejí ako o niekoľko rokov neskôr keltského manažéra v Škótsku. Ignorovanie jeho kariéry trénera pred presunom do Veľkej Británie je pre Wenglowa obrovskou urážkou. Taktiež prezrádza ostrovnú mentalitu, že anglické kluby v súčasnosti zamestnávajú veľké množstvo zahraničných trénerov a hráčov.

READ  Elmira College víta novú triedu Siene slávy
Hviezdny život

Ako vojak strávil Venglos 12 rokov svojho života v Slovenskej Bratislave, bol však nútený odísť do dôchodku v roku 1966 vo veku 30 rokov kvôli hepatitíde.

Najskôr trénoval v Brock Sydney, ktorú vytvorili českí a slovenskí prisťahovalci v Austrálii, neskôr trénoval austrálsky národný tím. V roku 1971 sa vrátil do Československa, kde trénoval tím do 23 rokov. Získal dva ligové tituly a bol menovaný hlavným trénerom v starom klube Sloven Bratislava.

V rokoch 1973 – 1978 pôsobil vo funkcii asistenta československého reprezentačného trénera Veklova Geeka, ktorý pomohol k víťazstvu na majstrovstvách Európy 1976, keď v semifinále porazil Holandsko a vo finále západné Nemecko.

Najmä z dvoch dôvodov je finále jedným z najlepších zápasov, aké sa kedy v medzinárodnom futbale hrali. Nielen o prvom väčšom zápase rozhodlo trestné strieľanie, ale aj o víťaznom penalte. Čip na líci od Antonina Panenku„Futbal na vidieku upadol, čo vyvolalo mnoho pokusov nasledovať ich, niektoré boli úspešné, iné menej. Štýl chipovania trestu sa pomaly označuje ako a Hračka Do dnešného dňa.

Vízia

O štyri roky neskôr, počas pôsobenia vo funkcii hlavného trénera, vzal Wenlock Česko-Slovensko na tretie miesto na majstrovstvách Európy, hoci jeho vláda sa skončila sklamaním na majstrovstvách sveta 1982 v Španielsku. Potom v rokoch 1983 – 1984 riadil Sports Lisbon a potom trénoval v Malajzii.

V roku 1988 bol znovu menovaný za riaditeľa Československa a viedol do štvrťfinále majstrovstiev sveta 1990.

Po pôsobení v Aston Ville sa v roku 1993 presťahoval do Turecka, potom sa vrátil domov ako prvý tréner samostatného Slovenska. Neskôr trénoval v Japonsku a stal sa konzultantom FIFA, prednášal na futbalových akadémiách po celom svete.

Keď prišiel do Aston Vily, Wenlock povedal, že hoci bol prvým zahraničným trénerom v najvyššej divízii Anglicka, mnohí ho budú nasledovať a z toho bude mať prospech anglická hra.

READ  Chyba databázy WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near '%20+%20thisValue3%20+%20 where ID_P='%20+%20thisValue2%20+%20'' at line 1]Vybrať * Players_% 20 +% 20 thisValue3% 20 +% 20 Here ID_P = '% 20 +% 20thisValue2% 20 +% 20'Stats Players - Tennis Tonic

„Bude prebiehať veľká výmena názorov, čo je dobré iba pre futbal,“ uviedol.

Vždy vizionár, má pravdu.


Foto: UEFA


Na rozdiel od mnohých spravodajských a informačných stránok Rastúca Európa Zdarma na čítanie, vždy bude. Powell tu nie je. Sme nezávislí, združení alebo zastúpení v akejkoľvek politickej strane alebo obchodnej organizácii. Chceme to najlepšie pre rastúcu Európu, nič viac, nič menej. Vaša podpora nám pomôže pri šírení informácií o tejto úžasnej oblasti.

Môžete prispieť Tu. Vďaka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close