najnovšie správy

Slovenský v Mexiku: Nikdy som nevidel také bohatstvo, ale aj chudobu

„Ak tu chceš prežiť, musíš rozvíjať svoju kreativitu, svoju intuíciu a predovšetkým trpezlivosť. A musíš sa veľa otočiť,“ hovorí Slovenka v Mexiku.

Slávne, ale aj utláčané ženy, ľudia zvyknutí na zločin, chýbajúce cenovky a makeup v metre. Slovenská Martina Prokopová žije v jednej z najväčších metropol sveta – v Mexiku viac ako 20 miliónov ľudí.

Krajina, ktorá je rozdelená do 31 spolkových krajín, sa vyznačuje svetovo uznávanou kuchyňou, rozmanitou kultúrou, ale aj vysokou kriminalitou.

„Vysoká kriminalita je spojená s pocitom nedostatku slobody. Neviem, či dokážem prijať život v strachu, o ktorom mnohí ľudia asi ani neuvažujú,“ hovorí 34-ročný Slovák.

Martin nadviazal vzťah so svojím súčasným manželom v Mexiku. V súčasnosti s ním organizuje festivaly tvrdej hudby v hlavnom meste Mexika, ktoré hľadajú aj slovenské skupiny. Hromadné podiely v Mexiku však môžu byť tiež červené – v súčasnosti je táto latinskoamerická krajina infikovaná viac ako 90 000 ľudí.

Ako sa Mexiko vyrovná s koronárnou krízou, ako sa Slovensko dostane do Latinskej Ameriky a ako sa odlišuje miestny život od slovenčiny?

Stred pandémie sa presúva do Strednej Ameriky a Južnej Ameriky. Ako zmenila korónová kríza život v Mexiku?

Štátna správa karantény bola od začiatku iná ako na Slovensku. Je potrebné poznamenať, že Mexiko je veľmi veľké. Dnes v niektorých z jeho štátov existujú stovky potvrdených prípadov, v desiatkach ďalších. Prvý potvrdený prípad sa tu objavil koncom februára, teda pred prvým prípadom na Slovensku. Vláda však odložila karanténu kvôli strachu z ekonomických dôsledkov.

Karanténa bola nakoniec rozdelená do troch fáz, pričom obmedzenia sa menili v závislosti od závažnosti situácie.

Ako vyzerali jednotlivé fázy?

Prvá fáza bola od prvej infekcie. Opatrenia skôr implementovali veľké súkromné ​​a zahraničné spoločnosti a pandémiu hlásili najmä súkromné ​​médiá.

Druhá fáza karantény bola zavedená 24. marca – hromadné stretnutia boli zrušené, niektoré hospodárske činnosti boli pozastavené a bolo vydané odporúčanie zostať doma. 30. marca sa však počet nakazených a mŕtvych ľudí začal rýchlo zvyšovať. Všetkým bolo jasné, že správy z minulého týždňa neboli pravdivé. Bola vyhlásená lekárska pohotovosť.

Po ďalších dvoch týždňoch začali ľudia v karanténe unavení, čo sa prejavilo aj počas premávky v Mexico City. Hlavné mesto vo všeobecnosti trpí nárastom osobnej dopravy a hodinovými dopravnými zápchami.

Tretia úroveň karantény, porovnateľná s karanténou na Slovensku, bola ohlásená až 24. apríla. Prvá fáza karantény sa začala v sobotu 30. mája, napriek neustálemu počtu obetí – každý deň zomrie 200 až 300 ľudí a podľa oficiálnych zdrojov je infikovaných viac ako 90 000 ľudí.

#SpajaNasZodpovednost

Aktuality.sk ukazuje skutočnú tvár Slovenska – bez toho, aby sa zaoberali faktami a sklopením
reality. Každý deň vám prinášame spoľahlivé a vyvážené informácie. tvoj
podpora zaistí, že náš obsah zostane otvorený pre tých, ktorí nemôžu
Dovoliť.

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close