Hlavné správy

Slovenský vedec vystupuje na najvyššie vrcholy Zeme – skúma mimozemský život

Trochu príjemných príbehov zo Slovenska.

Slovak Spectator vám každý týždeň prináša tri poviedky z celého Slovenska, ktoré sú bez pesimizmu a negativizmu.


Slovenský astrofyzik mieri na najvyšší vrch Antarktídy

Slovenská astronómka Mikaela Musilová plánuje tento rok vystúpiť na najvyššie vrcholy Severnej Ameriky a Antarktídy. Je jedným z malej skupiny vedcov, ktorí skúmajú pôvod a budúcnosť života vo vesmíre mimo Zeme.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Expedície na vrcholy Denali (predtým Mount McKinley) na Aljaške (6 190 metrov) a Mount Vinson (4 897 metrov) v Antarktíde sú súčasťou projektu AstroCrown na Zemi, pripraveného v spolupráci s NASA a rôznymi univerzitami a inštitúciami. zemegule.

Jeho úlohou je vyliezť na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Súčasťou týchto misií je výskum súvisiaci s vesmírom a klimatickými zmenami. Je to súčasť prípravy Musilovej na ďalšie vesmírne projekty a spoluprácu.

Astronóm doteraz viedol expedície na najvyššie vrchy Afriky – Kilimandžáro (5895 metrov) a Južnej Ameriky – Aconcaguu (6961 metrov).

„Veľa vzoriek sme odobrali pre NASA a Univerzitu Komenského a ďalšie európske a americké inštitúcie,“ povedala Musilová o ceste do Južnej Ameriky, ktorú cituje TASR Newswire. Patria sem modely extrémofilov, organizmov, ktoré môžu žiť v extrémnych prostrediach, a rôzne geologické modely zaujímavé pre NASA. „Chcú zistiť podmienky, za ktorých môžu niektoré extrémne formy života prežiť, a porovnať to s geológiou na Marse.“

Zároveň oznámil spoluprácu so slovenskou vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers, ktorá skúma nový spôsob manipulácie a likvidácie vesmírneho odpadu. Tomáš Balog, spoluzakladateľ Space scAvengers, uviedol, že cieľom ich spolupráce je propagácia vesmírnej vedy a výskumu prostredníctvom populárno-vedeckých prednášok a diskusií, informoval TASR Newswire.

READ  Peterson, USA Route Slovak, postup do svetového semifinále

Polárna žiara je opäť viditeľná aj na Slovensku

Ľudia na Slovensku boli nedávno svedkami mimoriadnej podívanej po tom, čo oblohu 3. marca večer rozžiarila polárna žiara.

Je to viditeľné najmä v regiónoch s bezoblačnou oblohou. Informoval o tom web iMeteo.sk.

Okrem Slovenska je efekt, známy aj ako polárna žiara, vidieť v Poľsku, Českej republike, Maďarsku, Anglicku a ďalších častiach Európy.

Vidieť polárnu žiaru v týchto oblastiach je také zriedkavé, že je ťažké predpovedať, kedy sa to stane. Prognostici síce vedeli, že sa blíži geomagnetická búrka, no mysleli si, že bude slabá, napísalo iMeteo.sk.

Polárnu žiaru mohli ľudia na Slovensku vidieť dvakrát minulý rok v apríli a novembri.


Babička zavinovačky pre novorodencov

Dve deväťdesiatničky, ktoré dnes žijú v domove dôchodcov v Senci na západnom Slovensku, pletú vlnené deky pre bábätká narodené v nedávno založenej nemocnici Bory pri Bratislave.

Novorodencom sa počas pobytu v nemocnici poskytujú prikrývky.


Prečítajte si päť dobrých príbehov z vydavateľstva Slovak Spectator:

  • Podnikateľský magazín Forbes Slovensko zverejnil zoznam ľudí, ktorí podľa neho zmenia Slovensko k lepšiemu.
  • Bratislava, hlavné mesto Slovenska, úspešne spustila vlastné servisné centrum, ktorého prevádzka je inšpirovaná rovnakým prístupom, aký sa používa vo svete biznisu pri centralizácii a profesionalizácii právnych, IT a obstarávacích služieb. Bude slúžiť ako vzor pre ostatné samosprávy na Slovensku.
  • Košický kraj zaznamenal nárast záujmu nenáročných cestovateľov o ubytovanie v low-tech chatách a domoch v horách.
  • Kostry vojaka z 2. svetovej vojny spolu so zákopmi z tohto obdobia našli archeológovia pri výskume staveniska v Seneci na západnom Slovensku.
  • V duchu filantropie sa Medzinárodný klub žien v Bratislave (IWCB) rozprúdi rôznymi charitatívnymi iniciatívami pod vedením odhodlaného filantropického tímu.
READ  Kompletný potvrdený zoznam zápasov pre dnešnú epizódu AEW Clash: Lexington, Kentucky

Politické memy týždňa

Titulok: Český premiér Petr Fiala: „Tak sa nestretneme…“ Slovenský premiér Robert Fico: „Tak vás vyhodím…“

Nekrológ, ktorý na svojom facebookovom profile zverejnil satirický web Zomri.online, reaguje na nedávne zhoršenie slovensko-českých vzťahov. Po zmenách v zahraničnej politike Slovenska a provokatívnych verejných krokoch slovenskej delegácie sa český premiér Petr Fiala nedávno rozhodol prerušiť na dohľadnú dobu neformálne spoločné zasadnutia slovenskej a českej vlády. Sergej Lavrov. Rusko pokračuje vo vojne proti slovenskému susedovi Ukrajine.


Vaše tipy na dobré správy či vtipné meme o Slovensku mi posielajte na: [email protected]. Vďaka!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close