Ekonomika

Sľuby, ale západný Balkán ešte nie je na obzore integrácie EÚ

V Prade chcel slovinský líder Rady Európskej únie odsunúť bokom záujmy susedných krajín, pričom v januári 2022 sa Francúzska zmocnilo kresla, na rozdiel od akéhokoľvek vstupu nových členov. Nenasledujú ostatné hlavné mestá. Do júla 2027 prevzalo predsedníctvo rady Grécko, ďalšia krajina blízko západného Balkánu.

Nemecko prostredníctvom Haiko Mass naznačilo svoju podporu otvoreniu Európskej únie Albánsku a severnému Macedónsku. Nemecký minister zahraničných vecí nalieha na „Pošlite jasnú správu: Pridanie západného Balkánu je dosiahnuteľný cieľ “. Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová zopakovala: „Chceme vyslať veľmi jasný odkaz: patrím do EÚ západného Balkánu, veríme v rovnakú históriu, rovnaké hodnoty a rovnaký osud.

Šesť krajín západného Balkánu medzitým naďalej klope na dvere EÚ. Ale neotvorí sa. Srbsko naň čakalo osemnásť rokov. Traja z nich sa rozhodli podpísať dohodu o voľnom obchode „Otvorený Balkán“ na konci júla 2021 v Skopje počas Ekonomického fóra regionálnej spolupráce. Túto prednú miestnosť pre EÚ tvorí Albánsko, Severné Macedónsko a Srbsko. Otváranie hraníc nadobudne účinnosť 1. januára 2023.
„Otvorený Balkán“ má pokryť ďalšie tri štáty v regióne. „Začíname dnes v tomto regióne robiť to, čo zajtra v EÚ„Vyjadril sa albánsky premiér Eddie Rama. Vystúpil srbský prezident Alexander Vusic.“Expanzná únava v EÚ. Namiesto toho musíme vidieť, čo môžeme urobiť pre seba, čo môžeme urobiť pre našich občanov a ako môžeme rozšíriť naše trhy. “

K dnešnému dňu oficiálne požiadalo o členstvo päť krajín: Albánsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Turecko. Štyria z nich sú na západnom Balkáne. Od roku 2014 však iba Srbsko začalo rokovací proces pred jeho zlúčením. V regióne sa nachádza aj Chorvátsko, posledná krajina, ktorá vstúpila do EÚ v júli 2013.

READ  Izrael sa zaviazal, že nezmení krajinu na bezpečný prístav pre uznávaných ruských oligarchov

Pozrite si záverečné vyhlásenie brnianskeho samitu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close