Hlavné správy

Španielsko bude na Slovensku používať francúzske manpady Mistral 3

Podľa španielskych novín Infodefenza, Španielsko prevezme velenie mnohonárodných síl NATO na Slovensku. Španielsky kontingent v počte približne 750 vojakov bude vybavený pokročilými francúzskymi protilietadlovými raketami Mistral 3 na zabezpečenie protilietadlovej obrany.

Sledujte Military Recognition na Google News na tomto odkaze

MBDA Mistral 3MPrenosný systém protivzdušnej obrany (Zdroj obrázka: Španielsko MO)

Galícia Brigade (Brillat), ktorá vedie prvý cyklus, je už vybavená viac ako 250 pozemnými vozidlami, najmä obrnenými jednotkami Wamdog v rôznych konfiguráciách. Nasadenie pokročilých protilietadlových raketových systémov Mistral 3 bude významným doplnením schopností letky. Tieto systémy sú v prevádzke španielskych ozbrojených síl od roku 2022 a predstavujú doteraz najpokročilejšiu verziu rakety.

Nasadenie predstavuje dôležitý krok vpred v spôsobilostiach protivzdušnej obrany NATO v regióne. Španielske ministerstvo obrany zakúpilo prvú várku 91 rakiet Mistral 3 vyrobených spoločnosťou MBDA z francúzskych vojenských zásob. Do konca roku 2023 bola dosiahnutá dohoda s európskym výrobcom rakiet o nákupe viac ako 500 rakiet vrátane aktualizácií palebných pozícií. Očakáva sa, že tento rozšírený arzenál sa začne dodávať v roku 2026.

Okrem protilietadlovej obrany španielske ministerstvo obrany vyhodnocuje nasadenie ďalších prostriedkov na Slovensku, vrátane útočných vrtuľníkov Tiger. NH90 Dopravné vrtuľníky armádnych vzdušných mobilných síl (Famet).

Misia s názvom SVK JTF sa začala 20. januára 2024 postupným nasadzovaním personálu a spôsobilostí. Do 30. júna by Španielsko oficiálne viedlo bojovú skupinu trvalo umiestnenú v Leste, ktorá by prevzala vedenie od jednotky vedenej Českou republikou. Od apríla je na Slovensku dislokovaný takmer celý španielsky kontingent, pričom na túto spoločnú operáciu je vyčlenená značná časť prostriedkov.

READ  Slovenský premiér a vláda rezignovali na ruskú dohodu o očkovaní

Na iniciatíve sa zúčastnia aj ďalšie krajiny, čím sa zvýši schopnosť odstrašenia a obrany bojovej skupiny. Najmä portugalské obrnené jednotky prispejú svojimi tankami Panther spolu s mechanizovanými jednotkami Českej republiky, čím ďalej posilnia mnohonárodný charakter síl a ich pripravenosť reagovať na regionálne hrozby.

Raketa Mistral 3 je najnovšou iteráciou série Mistral od MBDA. Má 96% úspešnosť pri neutralizácii leteckých hrozieb. Raketa je navrhnutá tak, aby bola účinná proti rôznym hrozbám vrátane lietadiel, vrtuľníkov a bezpilotných lietadiel. Má odpaľovací systém „zapáľ a zabudni“ a je odolný voči protiopatreniam. Raketa má vysokú pravdepodobnosť, že zničí svoj cieľ pri prvom výstrele. Má tiež výnimočnú manévrovateľnosť a môže dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť. Mistral 3 má životnosť 20 rokov a počas tohto obdobia nevyžaduje žiadnu údržbu. Pokiaľ ide o technické špecifikácie, strela je dlhá 1,88 metra a váži menej ako 20 kg, pričom hlavica váži 3 kg. Má priemer približne 92 mm a môže dosiahnuť rýchlosť 930 m/s. Raketa má dosah 500 až 8 000 m a je schopná zachytiť ciele vo výške 6 000 m.

Raketové systémy Mistral pritiahli medzinárodný záujem. Niekoľko krajín oznámilo plány na spoločné obstarávanie týchto systémov. V júni Francúzsko, Belgicko, Estónsko, Maďarsko a Cyprus vyjadrili svoj zámer získať protilietadlové raketové systémy Mistral. V septembri prejavilo záujem o vstup do programu aj Rumunsko. Systémy Mistral využívajú aj ukrajinské ozbrojené sily na boj proti ruskej agresii.

Raketa Mistral 3, navrhnutá spoločnosťou MBDA, predstavuje prelom v technológii rakiet vzduch-povrch s veľmi krátkym dosahom (VSHORAD). Tento zbraňový systém sa vyznačuje schopnosťou „vystreliť a zabudnúť“, čo znamená, že po spustení raketa automaticky sleduje svoj cieľ bez potreby ďalšieho vedenia.

Mistral 3 je navrhnutý tak, aby mal 20-ročnú bezúdržbovú životnosť, čo z neho robí nákladovo efektívny a spoľahlivý dlhodobý zbraňový systém. Je vhodný na použitie v extrémnych podmienkach od -40°C do +71°C, pričom dokazuje svoju pevnosť a spoľahlivosť v rôznych prevádzkových prostrediach.

READ  Nemec, dvojka draftu 2022, dúfa, že si v budúcej sezóne zahrá s Devils.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close