Technológie

Spoločnosť Lucid Air prekonáva aj Teslu Model S, čo sa týka luxusu, rozsahu, ale aj ceny

O americkom start-upe Lucid Motors sme už počuli a videli, ale dodnes sme nevideli žiadny skutočný model. Do dnes. Spoločnosť Lucid Motors oficiálne predstavila model Air, ktorý bude uvedený na trh budúci rok. Kým ostatní výrobcovia automobilov pochopia, bude elektromobil Air vo všetkých ohľadoch jedinečný, ale predovšetkým ho osloví. Maximum bude na jedno nabitie viac ako 800 km!

Luxusný sedan Lucid Air má výrazný dizajn z koncepcia spred 4 rokov sa nebude líšiť. Na rozdiel od konkurencie sa Lucid Motors na začiatku nepochválil fotoaparátmi namiesto reverzov, podsvietenou maskou či inými vychytávkami, ktoré sa nedajú ľahko implementovať.

ZDROJ Lucid Motors

Je zaujímavé čo najviac posunúť nápravy k okrajom, aby bolo vo vnútri čo najviac priestoru. Inak zaujímavé je veko kufra, ktoré otvára mohutnú zadnú časť karosérie pre čo najľahšie nakladanie. Nesmie chýbať ani previsnutá strecha.

ZDROJ Lucid Motors

Air sa bude vyrábať výlučne ako sedan pre 5, resp. 4 pasažieri. Lucid Air bude k dispozícii v 4 verziách, tou najvyššou bude najluxusnejšia limuzína so sedadlami vzadu od prvej triedy v lietadle. Ostatné verzie ponúknu priestor pre 5 cestujúcich.

ZDROJ Lucid Motors

Lucid Air nebude v základnej verzii k dispozícii do roku 2022. Táto verzia má stáť okolo 80 000 dolárov, technické parametre však zatiaľ nie sú známe.

Vyššia verzia Touring (nie Touring ako BMW, takže to bude stále sedan) začína na 95 000 dolárov. Za túto cenu dostanú majitelia elektromobil s dojazdom 653 km (podľa EPA). O to sa stará 113 kWh batéria (k dispozícii je menej kWh). O chod sa stará dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 620 koní. Vďaka tomu Air Touring zrýchli na stovku za približne 3,3 s, maximálna rýchlosť bude 250 km / h. Program Lucid Air Touring bude k dispozícii až v poslednom štvrťroku 2021.

READ  Prvá veľká aktualizácia Baldur's Gate 3 je taká veľká, poznámky k oprave prekračujú textový limit Steamu
ZDROJ Lucid Motors

Ešte vyššia verzia, Lucid Air Grand Touring, sa začne predávať skôr, už v druhom štvrťroku budúceho roka. Cena sa začne od 139 000 dolárov. Za to dostanete 800-koňový elektromobil s neuveriteľným dojazdom 832 km, opäť podľa skutočnej normy EPA! Zrýchlenie na stovku bude trvať asi 3 sekundy, maximálna rýchlosť sa zastaví na 270 km / h!

ZDROJ Lucid Motors

Vrcholová verzia, Lucid Air Dream Edition, o ktorej sme od predstavenia konceptu snívali, bude na trhu tiež od druhého štvrťroka 2021, avšak s cenou začínajúcou až na 169 000 dolárov. V tomto prípade však pôjde o nenápadnú beštiu, ktorá ponúkne až extrémnych 1 080 koní! Potom ich urobí až 100 za približne 2,5 sekundy a maximálna rýchlosť bude tiež 270 km / h. Dojazd však bude o niečo nižší, 810 km.

Tri vyššie verzie ponúknu tiež určitú mieru autonómneho riadenia, výrobca ju označuje ako DreamDrive Level 2. Dva najvyššie modely už budú vybavené hardvérom pre úroveň 3. Čo táto úroveň nie je známa, zjavne nejde o označenie klasického autonómneho riadenia, ktoré má úrovne (úrovne) päť. Lucid Air má používať systémy založené na LiDAR.

ZDROJ Lucid Motors

Všetky 4 verzie budú mať vysokovýkonné nabíjanie. Batérie sa majú nabiť za 20 minút na 482 km. Spoločnosť Lucid Air ďalšie parametre nabíjania nezverejnila. Nabíjať sa však bude takmer na úrovni 300 kW. Je známe aspoň nabíjanie na sieťových nabíjačkách. Celkom neobvykle je maximum 19,2 kW (nie napríklad 22 kW ako obvykle).

ZDROJ Lucid Motors

V každom prípade, Lucid Air má používať 900-voltový systém, čo mu dáva výhodu pri nabíjaní (ale aj pri jazde) dokonca v porovnaní s Porsche, ktoré využíva 800 V systém, zatiaľ čo bežné elektromobily majú „iba“ 400 V batérie. Pozitívne je, že majitelia modelov Air dostanú bezplatné nabíjanie v sieti Electrify America na tri roky. Táto sieť mimochodom buduje 350 kW nabíjačku.

READ  Bayonetta 3 dostáva aktualizáciu, tu sú úplné poznámky o oprave

Asi menej zaujímavé je, že majitelia si budú môcť vybrať iba z troch farieb exteriéru – bielej Stellar White, čiernej Infinite Black a zlatej Eureka Gold.

ZDROJ Lucid Motors

Výrazne sa zmenil interiér, ktorý v nižších verziách už nepôsobí tak ultraluxusne. Napríklad dvojfarebné sedadlá sa našťastie nezmenili – vpredu tmavé, vzadu svetlé. Toto však bude zjavne voliteľný doplnok. Interiér by mal obsahovať aj veľa kože Napa, alcantary alebo eukalyptového dreva.

Pred vodičom sa nachádza 34-palcový displej s vysokým rozlíšením. Zjavne to nie je na dotyk, aspoň zostáva čisté. Unikátny je tiež ovládací panel Pilot Panel na stredovej konzole, ktorý je skrytý vo vnútri paluby.

ZDROJ Lucid Motors

Lucid Air je možné predobjednať. Výrobca si za rezerváciu pýta 1 000 dolárov, za Dream Edition však až 7 500 dolárov. Záloha je však vratná.

ZDROJ Lucid Motors

ZdrojLucid Motors

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close