šport

Športová diplomacia v dejinách nezávislého Kazachstanu

Noor-Sultan – Šport s politikou, ekonomikou a kultúrou je jedným z kľúčových prvkov globálnej informačnej agendy. Výkonnosť najlepších športovcov na najprestížnejších medzinárodných súťažiach je dôležitá pre všetky národy.

Fotografický kredit: Ilyas Omarov.

Kazachstan nie je výnimkou. Kazašskí športovci súťažia v medzinárodných športoch vrátane olympijských hier, majstrovstiev sveta a ázijských hier.

V prvých rokoch nezávislosti, keď Kazachstan čelil niektorým sociálno-ekonomickým problémom, orgány vyvinuli maximálne úsilie, aby zabezpečili, aby športovci mohli reprezentovať našu mladú krajinu na cenných štadiónoch.

Dulet Durlikanov, kazašský zápasník, ktorý sa zúčastnil letných olympijských hier 1988, letných olympijských hier 1992 a letných olympijských hier 1996.

Pamätáme si tých, ktorí sa stali svetovo uznávanými športovcami v období, keď krajina urobila prvé kroky na medzinárodnej scéne. Napriek zraneniam a zvýšenej konkurencii, ktoré úspešne reprezentovali Kazachstan v prvých rokoch samostatnosti, lyžiar Vladimir Smirnov, zápasník Dowlat Turlikanov, vzpierač Anatoly Krapati.

Smirnov sa stal prvým olympijským víťazom v histórii samostatného Kazachstanu na zimných olympijských hrách 1994 v nórskom Lillyhammeri. V posledný deň hier získal dve strieborné medaily v pretekoch na 10 a 15 km a zlatú medailu v maratóne na 50 km. Slávny lyžiar, naša krajina, sa v neoficiálnej súťaži družstiev umiestnil na 12. mieste, okrem zimných športových síl ako Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Čína a Bielorusko. Kazachstan je v severských krajinách stále spájaný so Smirnom a nórski milovníci lyžovania ho prezývali Smirr po prerobení refrénu piesne Sear Er War („Náš Smirnov“) v piesni Sear Er War („Náš Smirnov“).

Väčšina ľudí sa nezaujíma o politiku, ale môže ich zaujímať, až keď je ich zástupca v konkrétnej krajine úspešný na olympiáde alebo iných významných medzinárodných súťažiach. Športovci celebrít sa zvyčajne stávajú najobľúbenejšími ambasádormi značiek v ich krajine, okrem popredných politikov v neformálnom hodnotení médií.

READ  Li Na zobrazená, ako sa čínska tenisová legenda pripravuje na návrat na kurt s Rogerom Federerom vo Wimbledone

Napriek konkurencii, najmä počas prvých dvoch desaťročí tretieho tisícročia, spojenej s výrazným nárastom geografického zastúpenia športovcov, kazašskí športovci úspešne reprezentujú svoju krajinu na športových podujatiach po celom svete.

Na letných olympijských hrách 2012 v Londýne boli naši športovci dlhodobo lídrami v počte víťazstiev, boli na čele neoficiálnych pozícií, čím priťahovali významnú pozornosť médií do Kazachstanu.

Vladimir Smirnov sa stal prvým olympijským šampiónom v histórii samostatného Kazachstanu na zimných olympijských hrách 1994 v nórskom Lillyhammeri.

V roku 2014 sa 52 športovcov z našej krajiny zúčastnilo zimných olympijských hier v ruskom Soči. Francúzsko, zakladateľ moderného olympijského hnutia, prišlo na hry s takmer rovnakým počtom športovcov. Na území olympijskej dediny boli otvorené pohostinstvá z rôznych krajín, kde sa každý návštevník môže dozvedieť o našom kultúrnom dedičstve a ochutnať národnú kuchyňu vrátane pohodlného domova Kazachstanu.

Náš tím exceloval aj na letných olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro a prvýkrát v histórii získal 17 medailí v rôznych športoch.

Pre mladú krajinu môže byť účasť na globálnom podujatí dôležitá a efektívna pri budovaní sebauvedomenia mladej generácie. Pretože šport je do istej miery spoločenským náboženstvom mladých ľudí.

Za 30 rokov od získania nezávislosti získali kazašskí športovci viac ako 70 olympijských medailí a viac ako 700 medailí v iných významných medzinárodných súťažiach.

Úspešné vystúpenia kazašských profesionálnych športových klubov priniesli našej krajine v zahraničí extra slávu. Ide o cyklistický tím Astana, futbalový klub Astana, hokejový tím Paríž a boxerský klub Astana Arlons.

Športovci sa zameriavajú aj na medzinárodnú organizáciu športovcov, ktorí úspešne reprezentujú našu krajinu. Ide o boxerov – Gennadij Kolovkin, Serik Sabiev, Bexat Chatterkov, Daniel Yeluchinov, Vassili Shirov, Khalif Zafarov, Ivan Dyshkov, Vasily Levitt a ďalší boxeri; Plavec Dmitrij Poľsko; Cyklista Alexander Vinokrov; Vzpierači Sergei Pilimonov, Jazira Zabarkul a Karina Goricheva; Zápasníci – Jurij Melnichenko, Islam Baramukov a Mullen Mamirov; Športovci – Olga Shishikina a Olga Rybakova; Figurínni korčuliari – Denis Den a Elizabeth Durcinbeva; Magnáti a akrobacii vo voľnom štýle – Julia Kalisheva, Dmitrij Reykjord a Janbota Aldaberkenova; Hokejisti – Nikolai Andropov, Dmitrij Upper a Zarina Tuktieva; Futbalisti – Samad Smakov, Ruslan Baldiv a ďalší športovci.

Kazašský cyklistický tím Astana Pro počas 161 km piatej etapy 67. ročníka cyklistických pretekov Dauphin Criterium v ​​roku 2015. Fotografický kredit: AFP PHOTO / ERIC FEFERBERG.

Kazachstan tiež hostil významné medzinárodné športové súťaže vrátane boxu, vzpierania, džuda, zápasenia, pandy, voľného štýlu, hokeja na Ázijských zimných hrách 2011, Zimnej univerzite 2017, majstrovstvách sveta a svetových pohároch.

Nové športové zariadenia, ako sú štadióny Alawite a Holik-Arena a zariadenie Sunger Ski Jumping v Almaty, parížsky štadión zimného hokeja v kazašskej metropole, umožnili behať na stupňoch Svetového pohára v skokoch do výšky, v rýchlokorčuľovaní a skrátka. Hviezdny týždeň dráh a kontinentálnej hokejovej ligy. Tieto udalosti pritiahli pozornosť veľkého televízneho publika a tým vyvolali značný záujem o Kazachstan.

Boxer Daniel Yeluchinov získal zlatú medailu na letných olympijských hrách 2016. Zlaté medaily získal aj na Ázijských hrách 2010 a 2014; Majstrovstvá sveta 2013; A piatok na majstrovstvách sveta 2015.

Vstup do superfinále o právo usporiadať zimné olympijské hry 2022, na ktorom kandidát Almaty Peking získal iba štyri hlasy, je ďalším potvrdením pripravenosti krajiny usporiadať najväčšiu medzinárodnú súťaž našej doby.

Veľvyslanectvá Kazachstanu v iných krajinách venujú osobitnú pozornosť športovcom, ktorých reprezentujú Kazachstan. D.Na olympijských hrách a iných významných medzinárodných súťažiach sa diplomati zúčastňujú na práci Národného olympijského výboru, ministerstva kultúry a športu, špeciálnych športových zväzov a médií.

Hlavné mesto Kazachstanu hostilo Týždeň hviezd KHL 2018 v parížskej aréne.

Kazašskí diplomati sú vždy pripravení významne prispieť uľahčením bezproblémového prístupu našich fanúšikov k fantastickým miestam a často aj hlasivkami. Skúsení kolegovia si pamätajú, ako naše zámorské cesty predstavili fanúšikom naše národné vlajky, ktoré sa v prvých rokoch samostatnosti ťažko dosiahli.

Jedným z nástrojov športovej diplomacie v praxi ministerstva vnútra je organizovanie kultúrnych a informačných podujatí v zahraničí, ktoré prostredníctvom športu demonštrujú harmóniu našich národov a národov.

READ  Slovensko zostáva na MS juniorov neporazené po výhre 8:4 nad Nórskom

Pred mnohými rokmi sa v rámci oslavy výročia diplomatických vzťahov medzi Kazachstanom a Rakúskom uskutočnilo veľvyslanectvo Kazachstanu vo Viedni konferencie s rakúskou horolezkyňou Gerlinde Kaltenbrunnerovou a kazašskými horolezcami Maxutom Jumajevom a Vasilijom Bevsovom.

Veľvyslanectvo Slovenska v Kazachstane vydalo špeciálnu brožúru v troch jazykoch s názvom „Paríž na ľade v Bratislave“ k Zápasom hviezd Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) 2014 v hlavnom meste Slovenska.

Veľvyslanectvo Kazachstanu v Osle usporiadalo v rámci osláv Dňa nezávislosti v decembri 2019 výstavu „Kazachstan – Nórsko: Športová diplomacia“. Výstava predstavila históriu úspechov športovcov z oboch krajín, ich následné priateľstvá a spoločnú účasť. Súťaže na najvyššej úrovni vrátane olympiády, majstrovstiev sveta a súťaží medzi tímami Kazachstanu a Nórska v rôznych športoch, ako aj výstroj športových klubov našej krajiny.

Kazašskí diplomati využívajú vo svojej praxi jeden z nových zdrojov diplomacie – takzvanú Jerseyskú diplomaciu, na znak dôvery, keď partneri predstavia reprezentačné tričká a svetre a populárne kluby v zámorí ako hlavy štátnych delegácií.

Fínsky prezident Sauli Ninista, predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajok, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, kanadský minister zahraničia John Byrd, český minister kultúry Lubomer Schrlez, maďarský minister zahraničia Patter Sijjarde a futbalový tím fanúšikov.

Starodávny postulát hovorí, že šport je poslom mieru. Dnes je to jeden z kľúčových prvkov verejnej diplomacie zameranej na posilnenie mieru a priateľstva medzi ľuďmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close