hospodárstvo

Spotrebiteľská komora: Cestovné právo môže viesť k súdnemu konaniu Európskej komisie

Ako tiež zdôraznila komora, susedná Česká republika, ktorá zaviedla aj povinné poukazy, už dostala list od Komisie s upozornením na porušenie právnych predpisov EÚ.

Zákon o zájazdoch, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky v stredu 20. mája, potom aj parlament v expresnom režime, môže viesť k právnemu konaniu Európskej komisie za porušenie právnych predpisov EÚ. Slovenská komora spotrebiteľských organizácií (SKSO) to zdôraznila vo štvrtok. Podľa tejto komory predstavuje zavedenie povinných poukážok porušenie smernice Európskeho parlamentu a Rady o balíku cestovných a dovolenkových služieb.

Ako tiež zdôraznila komora, susedná Česká republika, ktorá zaviedla aj povinné poukazy, už dostala list od Komisie s upozornením na porušenie právnych predpisov EÚ. Po nadobudnutí účinnosti návrhu zákona schváleného v stredu sa dá ten istý postup Komisie očakávať aj proti Slovenskej republike.

„Existujú aj iné spôsoby, ako pomôcť cestovným kanceláriám a cestovným kanceláriám bez toho, aby Súdny dvor EÚ riskoval pokutu a bez porušenia práv spotrebiteľov,“ dodala komora. ani prijaté riešenie by nebolo.

„Slovenská komora spotrebiteľských organizácií sa dohodla na potrebe zaviesť takzvané poukazy pre cestovné kancelárie, ktorých cesty boli zrušené po pandémii a ktoré sa majú použiť na výber nového záletu do neskorší dátum pre už zaplatené peniaze, “uviedla komora. Dodala však, že od začiatku premýšľania o takejto forme pomoci zdôraznila, že spotrebitelia by si mali zachovať právo na vrátenie cestovnej ceny, ak nemajú záujem o poukážku. ,

„V súlade s odporúčaním Komisie z 13. mája 2020 o poukážkach pre cestujúcich a cestujúcich ako o alternatíve k cestovným a prepravným balíkom zrušeným v súvislosti s pandémiou COVID-19 bola Slovenská komora spotrebiteľských organizácií pripravená. aktívne sa snažiť presvedčiť spotrebiteľov, že uprednostňujú kupóny a nepožiadajú o vrátenie cestovnej ceny, “dodala komora.

Zároveň však kritizuje, že akonáhle bude zákon schválený tak, ako ho schválil Parlament, nie je dôvod nabádať spotrebiteľov, aby poukazovali, pretože nebudú mať na výber (okrem pre vybranú skupinu ľudí).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close