Svet

Stanislaw uzamknutý v psychiatrii kvôli krádeži kávy: Usvedčil veľké škody, spôsobuje to závraty

Poľský súd udelil rekordnú kompenzáciu mužovi, ktorý musel stráviť osem rokov v psychiatrii za krádež niekoľkých balení kávy. Rozsudok informoval spravodajský server Onet. Podľa portálu krakovský súd súhlasil s argumentmi poškodenej strany a nariadil mu, aby nahradil dvoma miliónmi zlotých (453 782 EUR).

Strašidelné slová polície o masovom vrahovi z Ostravy († 42): Chcel zabiť čo najviac ľudí!

V súčasnosti bol 60-ročný muž, predstavený iba ako „pán Stanislaw“, prepustený z nútenej liečby v psychiatrickej liečebni v Rybniku v zime pred štyrmi rokmi. Strávil tam osem rokov a ukradol sedem balení kávy v krakovskom hypermarkete. Súd potom rozhodol, že zlodej trpí paranoidnou schizofréniou a že je pravdepodobné, že v budúcnosti sa dopustí podobného činu, pretože už niekoľko spáchaní trestných činov spáchal drobné krádeže. Súd preto nariadil nútené zaobchádzanie v psychiatrii.

Zdroj: Getty Images

Muž skončil v nemocnici v Rybniku, kde bol ošetrený elektrickým prúdom a dostal lieky, ktoré, ako súdni znalci neskôr uviedli, boli z lekárskeho hľadiska neopodstatnené. Okrem toho mu lekárske správy nedali nádej, že by niekedy opustil nemocnicu. Celkom štrnásťkrát bolo rozhodnuté, že muž musí byť naďalej liečený a nesmie opustiť nemocnicu.

Bol prepustený až po tom, čo prípad prevzal krakovský právnik, ktorý už prepustil ďalších dvoch pacientov, tiež roky uzamknutý v nemocnici v Rybniku. O prepustení Stanislawa z nemocnice nakoniec rozhodol najvyšší súd, ktorý kriticky posúdil rozsudok krakovského súdu a uviedol, že nie je dôvod uplatňovať najprísnejšie opatrenia voči dotknutej osobe.

Muž vyhral tri súdne spory o odškodnenie. Pôvodne dostal 200 000 zlotých (45 378 eur), ale požiadal o sumu až 11 miliónov (takmer 2,5 milióna eur). Odvolací súd v Krakove mu nakoniec udelil dva milióny (453 782 EUR), čo je v poľských podmienkach stále rekordná suma. Tento rozsudok už je platný, pridal sa Onet.

READ  Diplomatický balet v Paríži za prítomnosti Ruska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close