Hlavné správy

Stav epidémie v Bratislave je vážny, na semafore COVID-19 je červená – Regióny – Správy
25,08,2020, 15:50, aktualizované: 16:29

Po dôkladnej analýze nových údajov mestskými epidemiológmi a ďalšími odborníkmi zmení mesto Bratislava farbu epidemickej fázy na semafore COVID-19 na červenú. Epidemickú situáciu v hlavnom meste popisuje ako vážnu. Obec preto zavádza preventívne opatrenia v rámci svojej pôsobnosti. Ovplyvní to niektoré udalosti, zariadenia pre starších ľudí. Začína sa aj príprava karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova. Potvrdila to pre TASR hovorkyňa Bratislava Katarína Rajčanová.

Podľa nej údaje z posledných dní potvrdili, že epidemiologická situácia v súvislosti s novou pandémiou koronavírusov sa v Bratislave zhoršila. V rámci tejto červenej fázy mesto oznamuje na svojej webovej stránke opatrenia, ako je zrušenie hromadných udalostí a podujatí organizovaných mestom, ktoré sú riskantné a majú potenciál pre tzv. Super-proliferáciu. Počet návštevníkov mestských zariadení by mal byť tiež obmedzený a budú sa uplatňovať prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia.

„V dôsledku prepnutia semafora na červenú fázu sme v utorok popoludní s veľvyslanectvom Spojených štátov amerických presunuli podujatie„ 100 rokov ženského hlasovania “plánované spolu s ambasádou USA na internet. Primaciálny palác, kde sa akcia uskutoční bez živého publika, “uviedla. Rajčanová.

Mesto varuje, že dodržiavanie protiepidemických opatrení je opäť veľmi dôležité. Bratislava zvádza opatrenia týkajúce sa starších ľudí. Posilňuje informačné kampane. Existuje bezplatná hlavná mestská linka (0800 242 000). Obec tiež zintenzívňuje komunikáciu s verejnými a neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb v zariadeniach pre staršie osoby a pre bezdomovcov v hlavnom meste. „Zavádzame dočasne prísnejší režim v zariadeniach pre staršie osoby a opatrovateľské zariadenia v zriaďovacích schopnostiach mesta s účinnosťou najskôr od 2. septembra. Denne sledujeme epidemiologickú situáciu a situáciu v týchto zariadeniach, “vysvetlila Rajčanová.

Návštevy štyroch zariadení pre seniorov v zriaďovacej oblasti hlavného mesta, v ktorých sú väčšinou krehkí a chronicky chorí príjemcovia sociálnych služieb, sú dočasne obmedzené, a to Gerium, Archa, Petržalský dôchodkový dom, Domov jesenného života a tiež v oddelenia ďalších troch zariadení. na kríži, Lamačov domov pre seniorov, dom tretieho veku, rešpektujúc výnimky pre príjemcov s paliatívnym sprevádzaním v terminálnom štádiu choroby. Dočasne sa pozastavia aj kolektívne činnosti v uzavretých priestoroch zariadení s vysokým potenciálom šírenia nového koronavírusu, ako sú omše, stretnutia, oslavy alebo kruhy. Pripravia sa aj izolačné priestory pre potenciálnych podozrivých klientov.

Mesto zároveň pripravuje karanténne zariadenie pre ľudí bez domova a pripravuje testovanie kľúčových zamestnancov. Pracovný režim v obci sa prispôsobí aj súčasnej fáze epidémie. Terénny tím mesta zintenzívni podporu sociálnych služieb a začne distribuovať ochranné pomôcky a hygienické potreby.

„Je dôležité zdôrazniť, že za implementáciu protiepidemiologických opatrení je zodpovedný Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky. Obec môže v rámci svojej pôsobnosti vykonávať iba preventívne opatrenia. Napríklad mesto nemôže zrušiť hromadné udalosti, ktoré neorganizuje, ani neuzatvárať operácie, “uviedla Rajčanová. Mesto však varuje verejnosť, že hromadné udalosti predstavujú zvýšené riziko šírenia choroby počas zhoršujúcej sa situácie.

Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close