Hlavné správy

Vyučovanie angličtiny na Slovensku položilo základ novej knihe dekanky knižnice Moon Over Sassova.

Dr. Dekan knižničných služieb, Univerzita v Tróji. Chris Schaefer vydal novú knihu, ktorá dokumentuje jeho čas učenia a cestovania po postkomunistickej Európe v 90. rokoch.

V roku 1991 začal Schaefer svoju študijnú cestu do zahraničia na University of Auburn, kde vystupoval vo filme „Mesiac nad Sassovou“ v nemeckom Mannheime.

Počas víkendového výletu do Schaefer Praha narazil na tabuľu, ktorá sa pýtala učiteľov angličtiny.

Shaffer nevie, že projekt sa nachádza v blízkosti jeho domova: University of Southern Alabama. Program sa volal Výchova k demokracii a vznikol krátko po skončení komunizmu v Československu po nežnej revolúcii v roku 1989.

„Cieľom bolo poslať ľudí učiť angličtinu, pretože to neschválila bývalá vláda,“ povedal Shaffer. „Zároveň to malo naučiť ľudí, že Američania sú priateľskí a nie ohrozujúci.“

Dva týždne po Velvetovom rozvode sa Schaefer oslobodil od Československa a vytvoril samostatný Slovenský štát av roku 1993 sa Shaffer presťahoval na Slovensko.

„Prišiel som 14 dní po tom, ako sa Slovensko stalo krajinou,“ povedal Schäfer.

Schaeferova kniha opisuje dobu, v ktorej žil, pohľadom 22-ročného Američana v Ponskej Bystrici na Slovensku, stredovekom banskom meste 14. storočia. Mesto je pozoruhodne plné zachovalej gotickej architektúry. Býval v Sásovej, veľkom predmestí Ponsca Bystrica, ktoré bolo plné identických bytov, na rozdiel od krásy skutočného mesta. Existoval spôsob, ako dosiahnuť, aby všetky tieto byty vyzerali rovnako so šedou zimnej oblohy. Schaefer si pamätal, keď prvýkrát odolal chladu a snehu, aby išiel do obchodu s potravinami.

„Povedal som si, že ak odídem, nenájdem z toho cestu von,“ zasmial sa Schaefer. „Keďže bolo všetko po starom, trvalo mi tri hodiny, kým som sa vrátil.

„Prinajmenšom sa musíte naučiť svoju adresu.“

READ  Slovenská lyžiarka Vlová využíva zbesilú finálovú jazdu, aby porazila Shiffrinovú v dažďom zmáčaných nočných pretekoch Svetového pohára

Hovorí, že cestoval po krajine a objavoval rôzne mestá, keď mal čas na výučbu vlastného jazyka, a že štúdium v ​​zahraničí mu poskytlo cennú príležitosť.

„Moje skúsenosti ukazujú, koľko môžem zarobiť štúdiom v zahraničí,“ povedal. „Dúfam, že naši študenti v TROY využijú skúsenosti zo štúdia v zahraničí.“

Niektoré zo Shafferových nezabudnuteľných momentov boli interakcie so študentmi, ktorých sa dokázal dotknúť.

„Vyučovanie študentov bolo veľmi zábavné,“ povedal Schaefer. „Po vyučovaní idete von a pripijete si so študentmi a získate prehľad o tom, aký bol ich život.“

Schaefer trávil čas v Európe cestovaním do rôznych krajín ako Poľsko, Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko – svoje cesty vyzdvihol vo svojej knihe.

V novej knihe, ktorá dokumentuje jeho cesty, Shaffer opisuje čas strávený s inými Američanmi a nedostatok kontaktu so svojou rodinou, keď sa vrátil domov. Telefonický hovor jeho rodičom by stál asi 45 dolárov, ale malé rušenie z vonkajšieho sveta sa ukázalo ako plus.

„Skutočne sme boli odpojení od našich rodín,“ povedal Schaefer. „Bolo naozaj pekné zažiť to bez vonkajších vplyvov.“

Namiesto telefonovania Shaffer a jeho rodina písali listy tam a späť a po 28 rokoch by tieto listy boli prínosom pre Shafferovu knihu.

„To bol jeden zo spôsobov, ako sme dokázali znovu vytvoriť skúsenosti pre knihu,“ povedal Schaffer. „Mal som listy, ktoré mi ľudia posielali, a niekedy mi ich zatajili.“

Schaeferovi sa podarilo spolupracovať s ďalšími členmi fakulty na Univerzite v Tróji na vydaní svojej knihy, vrátane Eda Noricu, profesora grafiky, ktorý navrhol obálku, a Dr. Kirka Karnada, anglického lídra, ktorý čítal a radil rukopis.

Schaeferova kniha obsahuje aj návrhy od autorov Cassandry Kingovej a Michaela Richmonda, ktorí si obidvaja radi prečítali predbežné vydanie knihy.

READ  Tom Coronal vedie druhý mokrý tréning na Slovensku

„Moon Over Sassova“ je teraz k dispozícii na predobjednávku priamo od vydavateľa, Helgate Press, A bude odoslaný v pondelok 15. novembra. V ten deň bude stále k dispozícii Amazon V tlačenej a elektronickej podobe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close