Veda

Stredomorská strava znižuje riziko demencie bez ohľadu na rodinnú anamnézu: štúdia

Nová štúdia zistila, že stredomorská strava – známa tým, že zahŕňa celý rad dostupných a chutných potravín, ako sú ryby, celé zrná, zelenina a strukoviny – môže znížiť riziko demencie u ľudí, ktorí ju majú. Existuje rodinná anamnéza choroby a pre ľudí, ktorí nie.

časopis z BMC Medicine Štúdia sledovala stravovacie návyky a zdravie viac ako 60 000 ľudí vo veku 60 rokov a starších takmer deväť rokov. Autori štúdie zistili, že u takmer 900 účastníkov sa rozvinula demencia a tí, ktorí jedli len stredomorskú stravu, mali o 25 % nižšie riziko vzniku demencie, povedala pre TODAY lekárska prispievateľka NBC News Dr. Natalie Azarová.

Štúdia z mája 2021 na 500 senioroch mala podobné výsledky. Zistilo sa, že tí, ktorí dodržiavali stredomorskú stravu, mali menšiu pravdepodobnosť zmenšovania mozgu a mali znížené hladiny abnormálneho proteínu spojeného s Alzheimerovou chorobou.

Najnovšia štúdia však tiež hodnotila, ako môže stredomorská strava znížiť riziko demencie u ľudí s rodinnou anamnézou tohto stavu. Predchádzajúce výskumy naznačujú, že ak máte blízkeho príbuzného s Alzheimerovou chorobou, najbežnejším typom demencie, vaše riziko sa zvyšuje približne o 30 %. podľa harvardského zdravia,

Autori štúdie vypočítali skóre genetického rizika pre účastníkov na základe 250 000 genetických variantov spojených s Alzheimerovou chorobou. Výskum zistil, že ľudia, ktorých strava sa najviac zhodovala so stredomorskou stravou, mali o 23 % menšiu pravdepodobnosť vzniku demencie počas deviatich rokov štúdie ako tí, ktorí ju dodržiavali najmenej.

Ukazuje sa, že na genetickom riziku „nezáleží, čo je skutočne povzbudzujúce, pretože máte tendenciu si myslieť, že niektoré veci sú vopred určené, ale toto je niečo, čo môžeme skutočne aplikovať na naše životy,“ vysvetlil Azar.

„Hlavným posolstvom tejto štúdie je, že konzumácia stredomorskej stravy môže mať menšiu pravdepodobnosť vzniku demencie, dokonca aj u jedincov s vysokým genetickým rizikom,“ povedal Oliver Shannon, vedúci autor štúdie, prednášajúci v oblasti výživy ľudí. Geriatria na Newcastle University, povedal NBC News.

READ  Toto je prvá rastlina, ktorú by sme mali pestovať na Marse, zistila nová štúdia: ScienceAlert

Zistenia podčiarkujú dôležitosť stravy bohatej na výživné, plnohodnotné potraviny na posilnenie zdravia vášho mozgu a podporu zdravého starnutia.

Čo je stredomorská strava?

Stredomorská strava, často nazývaná MD alebo skrátene MedDiet, je plná živín bohatých rastlinných potravín a zdravých tukov. Podľa Azara to znamená diétu bohatú na tieto potraviny:

  • Čerstvé ovocie: Čučoriedky, jablká, pomaranče, hrušky, figy
  • Zelenina: Brokolica, mrkva, kel, paradajky, fenikel
  • Celé zrná: hnedá ryža, quinoa, bulgur
  • Orechy a semená: Vlašské orechy, mandle, pistácie, tekvicové semienka
  • Strukoviny: šošovica, fazuľa, hrach
  • Ryby: Divoký losos, tuniak, sardinky
  • extra panenský olivový olej

Stredomorská strava má tiež prirodzene nízky obsah cukru, sodíka, vysoko spracované potraviny, rafinované sacharidy, nasýtené tuky a mastné alebo spracované mäso. „Chcete obmedziť alebo obmedziť červené mäso, vajcia, hydinu, syry a sladkosti,“ povedal Azar.

Stredomorská strava však zároveň nie je o obmedzení – má byť flexibilná, prístupná a zameraná na jedenie a vychutnávanie si jedla, ako už bolo uvedené.

Zdravotné prínosy tejto diéty sú dobre zdokumentované a lekári ju neustále hodnotia ako jednu z najlepších vedecky podložených diét.

Okrem toho, že je spojená s dlhšou životnosťou, výskum ukazuje, že táto strava bohatá na celé potraviny a živiny môže znížiť zápal, chrániť pred srdcovými chorobami a mŕtvicou, znížiť hladinu cholesterolu a podporiť zdravé starnutie.

„Pomáha to zdraviu vášho srdca a pomáha krvným cievam v mozgu – nevieme presne, ale napriek tomu je to fascinujúce,“ povedal Azar.

A nedávna štúdia ktorí sa zaoberali viac ako 500 pitvami po smrti, zistili, že seniori, ktorí sa držali stredomorskej stravy, vykazovali menej mozgového plaku alebo toxického nahromadenia abnormálneho proteínu (beta-amyloidu), o ktorom sa predpokladá, že zohráva hlavnú úlohu pri Alzheimerovej chorobe. , TODAY už skôr informoval.

READ  Denverskí lekári dúfajú, že zvýšia povedomie o málo uznávanom vrahovi

Okrem dodržiavania zdravej výživy môžu ďalšie faktory životného štýlu pomôcť spomaliť kognitívny pokles a znížiť riziko vzniku demencie, povedal Azar. Medzi ne patrí: dostatok spánku, kontrola krvného tlaku, cholesterolu a cukru v krvi a udržiavanie fyzickej a duševnej aktivity.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close