Svet

Stretnutie Bidena a McCarthyho sa skončilo bez dohody o dlhovom strope

WASHINGTON: Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy v pondelok (22. mája) ukončili diskusiu o tom, ako zvýšiť dlhový strop americkej vlády na 31,4 bilióna USD bez dohody. americká ekonomika.

Demokratický líder a najvyšší kongresoví republikáni majú problémy pokročiť v dohode, keďže McCarthy tlačí na Biely dom, aby súhlasil so znížením výdavkov vo federálnom rozpočte, ktoré Biden považuje za „radikálne“, a prezident uvalil na bohatých republikánov nové dane. Odmietnuť.

„Cítil som, že sme mali konštruktívnu diskusiu. Stále nemáme dohodu,“ povedal McCarthy novinárom po hodine rozhovorov s Bidenom v Oválnej pracovni. „Verím, že sa tam ešte môžeme dostať,“ dodal. pokračovať v rokovaní.

Zostáva už len 10 dní – do 1. júna – na dosiahnutie dohody o zvýšení limitu vládneho samopožičiavania alebo na splatenie toho, čo ekonómovia varujú, sú bezprecedentné úrovne dlhu.

Biden povedal, že „dúfa“, že by mohli urobiť nejaký pokrok. Povedal, že na to, aby sa obe strany „predali“ svojim volebným obvodom, je potrebná dvojstranná dohoda a stále môžu existovať určité nezhody.

McCarthy sedel vedľa Bidena v Oválnej pracovni a povedal: „Myslím, že konečne môžeme nájsť spoločnú reč“, ale tieto rozdiely zostávajú.

Ministerka financií Janet Yellenová v pondelok pripomenula, ako málo času zostáva, a uviedla, že predchádzajúci odhadovaný dátum zlyhania bol 1. júna a že je „veľmi pravdepodobné“, že ministerstvo financií nebude schopné splatiť všetky vládne záväzky do začiatku júna. Dlhový strop sa nezvýšil.

Asistenti Bieleho domu sa v pondelok na Capitol Hill stretli na dve hodiny s republikánskymi vyjednávačmi a prvé náznaky naznačujú, že rozhovory prebehli dobre.

Akákoľvek dohoda o zvýšení stropu by musela prejsť oboma komorami Kongresu, a preto by závisela od podpory oboch strán. McCarthyho republikáni kontrolujú Snemovňu v pomere 222:213, zatiaľ čo Bidenovi demokrati majú v Senáte pomer 51:49.

READ  V dvoch čínskych mestách požiadali štátnych zamestnancov, aby pomohli vyložiť nepredané domy

Neschopnosť zvýšiť dlhový strop by mohla otriasť finančnými trhmi a spôsobiť nesplácanie, ktoré by zvýšilo úrokové sadzby na všetko od platieb za autá až po kreditné karty.

Americké trhy v pondelok vzrástli, keďže investori očakávali aktualizácie rokovaní.

Ak sa Biden a McCarthy dohodnú, pretlačenie legislatívy cez Kongres bude trvať niekoľko dní. McCarthy povedal, že dohoda musí byť dosiahnutá tento týždeň, aby prešla Kongresom a aby ju Biden podpísal, aby sa predišlo bankrotu.

Predstaviteľ Bieleho domu v pondelok uviedol, že republikánski vyjednávači minulý týždeň navrhli dodatočné škrty v programoch, ktoré poskytujú potravinovú pomoc Američanom s nízkymi príjmami, a zdôraznil, že žiadna dohoda nemôže prejsť Kongresom bez podpory oboch strán.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close