Svet

Peruánsky prezident rezignoval po piatich dňoch vo funkcii – Svet – Správy

Demonštrant drží transparent v rukách peruánskeho prezidenta Manuela Merina

Autor: ,

Peruánsky prezident Manuel Merino v nedeľu rezignoval. Stalo sa tak iba päť dní po nástupe do funkcie a nahradil Martina Vizcarru, ktorý bol odvolaný z parlamentu. Ohlásenie Merinovej rezignácie vyvolalo oslavy v uliciach Limy.

V televíznom prejave k Merino obyvateľom vyzval všetkých Peruáncov, aby sa zjednotili a obnovili mier v krajine. Po vylúčení Vizcarra došlo v Peru k protestom sprevádzaným potýčkami s políciou. V sobotu prišli o život dvaja ľudia.

O odvolaní spoločnosti Vizcarrom rozhodol peruánsky kongres 10. novembra. Stalo sa tak v súvislosti s obvineniami, že spoločnosť Vizcarra v roku 2014, keď pôsobila ako regionálna guvernérka, prijímala úplatky od vývojárov.

V súlade s ústavou sa predsedníctva ujal predseda kongresu Merino. V utorok zložil prezidentský sľub. Merino predtým v nedeľu odmietol prijať rezignáciu 13 ministrov, ktorí o ňu požiadali po správach o smrti dvoch demonštrantov.

Merino uviedol, že „ministri zostanú na svojich pozíciách, kým neuplynie súčasné obdobie neistoty“.

Peruánsky prezident Manuel Merino oznamuje na ...

Peruánsky prezident Manuel Merino oznamuje v televízii svoju rezignáciu Autor: SITA / AP, Luis Iparraguirre

Niekoľko ľudí bolo zranených počas sobotňajších protestov v Lime, sprevádzaných zrážkami s políciou, ktorá proti niekoľkotisícovému davu použila slzný plyn. O život prišli dvaja muži vo veku 24 a 25 rokov.

Tento do značnej miery pokojný protest sa stupňoval po tom, čo skupina demonštrantov začala hádzať kamene na policajtov a strieľať pyrotechniku.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

READ  Prezident OSN oceňuje prácu zdravotníckych pracovníkov - Prinza Latina

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close