Svet

Navaľnyj žiada Rusko, aby mu vrátilo oblečenie, ktoré môže poskytnúť dôkazy o otrave

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v pondelok vyzval ruské úrady, aby odovzdali oblečenie, ktoré mal oblečené v auguste, keď kvôli otrave upadol do kómy. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

V tejto súvislosti Navaľnyj obvinil Moskvu, že zadržala dôležité dôkazy, ktoré by mohli pomôcť pri vyšetrovaní jeho otravy.

„Predtým, ako mi umožnili prevoz do Nemecka, vyzliekli mi všetko oblečenie a poslali ma tam úplne nahého,“ napísal Navaľnyj. „Vzhľadom na to, že našli na mojom tele novinku a že otrava spôsobená kontaktom s touto látkou je veľmi pravdepodobná, je moje oblečenie veľmi dôležitým dôkazom,“ uviedol. „Žiadam, aby bolo moje oblečenie starostlivo zabalené a vrátené,“ dodal.

Rusko vyhlásilo, že skôr ako bude možné začať riadne vyšetrovanie námornej komisie, je potrebné zhromaždiť viac dôkazov. Preto požiadal nemecké orgány, aby mu na účely preskúmania poskytli informácie o pohotovostnom zdravotnom stave. Ruské orgány však namiesto riadneho vyšetrovania začali v tomto prípade predbežné vyšetrovanie.

„Tridsať dní predbežného vyšetrovania využili na utajenie dôležitých dôkazov,“ dodal Navalnyj.

Ivan Ždanov uviedol, že ruské úrady predvolali námorného hovorcu a niekoľko ďalších členov jeho tímu na výsluch v rámci predbežného vyšetrovania. Podľa Ždanova sa však výsluchu nezúčastnia, pretože už uplynula 30-dňová lehota na začatie riadneho vyšetrovania.

Alexej Navaľnyj bol hospitalizovaný v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne od 22. augusta, keď tam bol prevezený zo sibírskeho mesta Omsk. Hospitalizovaný bol v Omsku 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu pri lete z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Nemecká vláda minulý týždeň oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle potvrdili zistenia nemeckých odborníkov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený neuroparalytickou látkou nováčikov.

READ  Čínske mesto Wuhan, kde sa vírus prvýkrát objavil, bolo ovplyvnené variáciami delta

Spolupracovníci zhromaždili predmety z jeho hotelovej izby v Tomsku a poslali ich nemeckým expertom. Podľa Navaľného, ​​hovorkyne Kiry Jarmyšovej, našli na fľaši z hotelovej izby stopy po novinke.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close