Veda

Štúdia zistila, že starí ľudia vyrábali smrtiace drevené zbrane pred 300 000 rokmi: Science Alert

Nové výkonné zobrazovacie techniky odhaľujú, že ľudia vyrábali zložité lovecké zbrane z dreva už pred 300 000 rokmi, čím narušili stereotypy doby kamennej.

archeológovia robili už predtým Podozrivé Ľudia používali drevené nástroje prinajmenšom tak dlho ako kamenné nástroje, ale kvôli krehkejšej povahe dreva sa väčšina dôkazov rozpadla.

Teraz pomocou 3D mikroskopie a mikro-CT skenera na preskúmanie 187 drevených artefaktov zo Schöningenu v Nemecku archeológ Dirk Leder a kolegovia zo Štátneho úradu pre kultúrne dedičstvo Dolného Saska potvrdili podozrenia.

„Drevo bolo dôležitou surovinou pre rozvoj ľudstva, no zachovalo sa len v Schöningene doba kamenná Obdobie v takej skvelej kvalite,“ rozprávanie Archeológ Thomas Terburger z univerzity v Göttingene.

Spomedzi tejto predajne drevených artefaktov je najväčšia známa pleistocén (pred 2,58 až 11 700 rokmi) Bolo tam najmenej 10 oštepov, sedem vrhacích prútov a 35 domácich nástrojov. Všetky boli vyrobené z pružného aj tvrdého dreva, vrátane smreka, borovice a smrekovca.

Nástroje vykazovali jasné dôkazy o štiepacích technikách, o ktorých predtým vedeli, že ich používali len moderní ľudia, ako aj známky vyrezávania, škrabania a odierania.

„Spôsob, akým boli drevené nástroje vyrobené tak zručne, bolo pre nás zjavením,“ ona povedala Archeologička z paleolitu Annemike Milks z univerzity v Readingu.

Privedenie spracovania dreva na žiadanú úroveň sofistikovanosti je pomalý a viackrokový proces, ktorý si vyžaduje veľkú trpezlivosť a predvídavosť. Okrem toho sa vek nástrojov zhoduje s časom, keď sa neandertálci presúvali na dominanciu v Európe, čím predbehli iné rané ľudské druhy.

Techniky spracovania dreva používané na guľaté drevené artefakty (hore) a štiepané drevené artefakty (dole). ,Leder a kol., PNAS2024,

Na mieste Schöningen bolo tiež dokázané až 25 zabitých zvierat, väčšinou koní.

„Ukázalo sa, že títo bývalíhomo sapiens Vytvoril moderné vybavenie a zbrane na lov veľkej zveri,“ povedal Terburger povedal franz pri lidz New York Times, „Nielenže spolu komunikovali, aby zvrhli korisť, ale boli aj dostatočne sofistikovaní na to, aby zariadili zabíjanie a pečenie.“

READ  Sarkóm: Survivor požaduje viac financií a zdrojov pre túto zriedkavú rakovinu po ceste liečby

Výskumníci tvrdia, že tieto silné lovecké schopnosti sú oveľa staršie ako drevené artefakty nájdené v Schöningene. Tieto zručnosti by zabezpečili, že raní ľudia mali prístup k vysokokvalitným zdrojom potravy naprieč generáciami, čo by poskytovalo potenciál pre zvýšený vývoj mozgu a súvisiacich kognitívnych schopností.

„Rovnakým spôsobom, [hunting] To by zabezpečilo udržateľné populácie dokonca aj v menej priaznivých častiach Európy počas pleistocénu a mohlo by to prispieť k rozšíreniu ľudského rozsahu po celom svete, „Leder a tím. napíšte do ich papiera,

Je neuveriteľné, že vedci našli aj dôkazy o recyklácii. Nástroje, ktoré sa zlomili alebo sa otupili, boli znovu použité na nové účely.

„Štúdia poskytuje jedinečný pohľad na pleistocénne techniky spracovania dreva,“ uviedli vedci. záver,

„Drevené lovecké zbrane Schöningenu sú príkladom súhry technologickej zložitosti, ľudského správania a ľudskej evolúcie.“

Jeho štúdia bola zverejnená PNAS,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close