Technológie

Súkromné ​​spoločnosti posilňujú obnoviteľné zdroje na Slovensku – EURACTIV.com

Vysoké ceny energií a zlý výhľad do budúcnosti viedli k rozmachu fotovoltaickej energetiky na čele najmä súkromných spoločností, ktoré sa snažia znížiť závislosť od ruského plynu, uvádza Denník N.

Veľa Súkromné ​​spoločnosti nedávno oznámili Investície do fotovoltaických zariadení. Patria sem malé a stredné podniky, energeticky náročné odvetvia ako Chemosvit Svit – výrobca textilných vlákien, ale aj veľké podniky ako 30-miliónový solárny park pri južnom slovenskom meste Štúrovo. Park môže generovať 30 MW za deň, čo stačí na uspokojenie potrieb mnohých priemyselných odvetví.

Slnečná energia sa však dostáva do záujmu nielen firiem, ale aj domácností, povedal Ján Garaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu, fenomén, ktorý sa začal ešte pred ruskou inváziou.

Elektrina z malých solárnych zariadení stojí okolo 100 eur za megawatthodinu a väčšie inštalácie môžu byť ešte výnosnejšie. Na porovnanie, elektrina z konvenčnejších zdrojov stojí približne 170 – 180 €.

Carraba priznáva, že ceny fotovoltaických panelov sa od pádu zvýšili asi o 20 – 30 %, no nárast je stále menší ako celkový nárast cien elektriny.

Podľa generálneho riaditeľa Chemosvitu Jaroslava Mervarta sú už firmy pripravené investovať do zdrojov zelenej elektriny, no očakávajú pomoc od štátu.

Ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že už pripravuje nejaké výzvy. Prvá by mala byť hotová do konca apríla.

Zsolt Bindics, spoluinvestor parku v Storove, upozorňuje, že Maďarsko investuje do zelených elektrární viac ako Slovensko. Dodal, že vláda SR neposkytla dostatok informácií o tom, kedy a v akom rozsahu uvoľní ďalšie kapacity pre podnikateľov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close