Svet

Super objav na Marse: Skenovali južný pól a videli, čo našli, pod povrchom

Vedci po celé desaťročia tušili, že pod polárnymi ľadovcami Marsu je voda, rovnako ako na Zemi. V roku 2018 našli dôkazy o existencii takejto nádrže, keď objavili na Marse jazero s priemerom 19 kilometrov, ktoré bolo ukryté pod asi 1,5 kilometrom ľadu na južnom póle. V najnovšej štúdii vedci použili radarový prístroj MARSIS na palube kozmickej lode Mars Express Európskej vesmírnej agentúry na skenovanie oblasti 250 x 300 kilometrov, ktorá obklopuje podzemné jazero. Potom tieto radarové údaje analyzovali pomocou techník, ktoré sa predtým používali na detekciu jazier pod ľadovcami v Antarktíde. Zistili teda, že jazero má tekutú povahu a zároveň zmenšili jeho rozmery na veľkosť asi 20 x 30 kilometrov, uviedla spoluautorka štúdie Elena Pettinelli, geofyzička na univerzite Roma Tre v Ríme .

Zdroj: Getty Images

Pettinelli a jej kolegovia navyše identifikovali ďalšie tri jazerá s rozmermi 10 x 10 kilometrov. Vedci tvrdia, že tieto menšie časti vody oddeľujú pásy suchej horniny od hlavného jazera a sú mimoriadne slané. Vysoký obsah soli udržuje vodu v tekutom stave aj napriek extrémne chladným podmienkam na dne ľadovca. Aj keď sa polárny ľad na Marse môže mierne topiť kvôli vyšším poludňajším teplotám, odborníci nepovažujú za pravdepodobné, že tieto procesy stoja za vznikom tajomných jazier. Predpokladajú, že táto slaná voda môže byť pozostatkom väčšej vodnej plochy, ktorá úplne zmizla z povrchu, a preto môže byť stará milióny alebo dokonca miliardy rokov. Jazerá sa mohli formovať v dôsledku teplejšej globálnej klímy v minulosti Marsu. „Toto je zložitý vodný systém, nie rybník,“ povedal Pettinelli. Podobné jazerá podľa nej nájdeme aj inde na červenej planéte.

READ  Staňte sa hlasom správ o klimatických zmenách – vyzýva Climate Change Partners

Skvelý príspevok na Marse:

Zdroj: profimedia.sk

Celkovo možno povedať, že ak sú tieto jazerá pozostatkami vody, ktorá bola kedysi na povrchu, mohli by byť určite vhodným životným prostredím, uviedli vedci. Pre zistenie pravdivosti tohto tvrdenia je potrebné vyvŕtať do ľadu 1,5-kilometrovú dieru, čo však podľa súčasne dostupných technológií nie je možné. Vedci plánujú v budúcnosti hľadať podobné jazerá na južnom póle a v budúcnosti možno aj na severnom póle na Marse.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close