Svet

Svet reaguje na voľby na Taiwane, keďže znovuzjednotenie Číny je nevyhnutné | Volebné správy

Peking tvrdí, že jeho postoj k „národnému zjednoteniu“ zostáva nezmenený, keďže svetoví lídri blahoželajú Williamovi Lai Singh-Tewovi.

Čína uviedla, že „znovuzjednotenie“ s Taiwanom je stále „nevyhnutné“ po tom, čo novozvolený prezident William Lai Ching-te vyhral sobotňajšie kľúčové voľby na samosprávnom ostrove, ktorý Peking považuje za svoj.

Lai z vládnej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) zvíťazil napriek varovaniu Číny, aby ho nevolila. Podľa výsledkov Ústrednej volebnej komisie získal 40,1 percenta hlasov.

„Chcem poďakovať ľudu Taiwanu za napísanie novej kapitoly našej demokracie,“ povedal Lai vo svojom víťaznom prejave. „Medzi demokraciou a diktatúrou hovoríme medzinárodnému spoločenstvu, že stojíme na strane demokracie.“

Čína pred voľbami odsúdila Lai ako nebezpečného separatistu a uviedla, že ak vyhrá, ohrozí mier v regióne, pričom voľby označila za voľbu medzi „mierom a vojnou“.

Tu je niekoľko reakcií na kľúčové hlasy:

Čína

„Taiwan je čínsky Taiwan,“ uviedol hovorca Pekingského úradu pre záležitosti Taiwanu Chen Binhua vo vyhlásení, ktoré zverejnila štátna tlačová agentúra Xinhua a dodal, že DPP „nemôže reprezentovať verejnú mienku hlavného prúdu na ostrove.“

Dodal však, že referendum „nezastaví nevyhnutný trend opätovného zjednotenia Číny“.

Hoci je Taiwan samosprávny už od 40. rokov 20. storočia, Čína si stále robí nároky na ostrov a jeho odľahlé územia.

Hlasovanie „nezmení základnú situáciu a vývojový trend vzťahov cez úžinu,“ povedal Binhua. Pozícia Pekingu je: „Uskutočnenie národného znovuzjednotenia zostáva stabilné a naše odhodlanie je pevné ako skala.“

Čína je „rozhodne proti[s] „Separatistické akcie zamerané na nezávislosť Taiwanu a zahraničnú intervenciu,“ dodal.

Amerike

Spojené štáty „nepodporujú“ nezávislosť Taiwanu, povedal prezident Joe Biden po tom, čo sa novinári spýtali Washingtonu na stanovisko k prezidentskému hlasovaniu na Taiwane.

READ  Australian Open: Djokoviča deportovali po zrušení víz

Bidenova administratíva sa obáva, že voľby, prechod a nová administratíva zvýšia konflikt s Pekingom.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo vyhlásení privítal Laiovo víťazstvo a ocenil „robustný demokratický systém a volebný proces“ samosprávneho ostrova.

Blinken dodal, že Washington je „zaviazaný udržiavať mier a stabilitu naprieč úžinou a mierové urovnanie rozdielov bez nátlaku a tlaku“.

Rusko

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová vo vyhlásení uviedla, že Moskva naďalej považuje Taiwan za neoddeliteľnú súčasť Číny.

Moskva opakovane prejavila svoju podporu politike Pekingu „jednej Číny“ v otázke Taiwanu.

Európska únia

Európska únia „privítala“ prezidentské voľby na Taiwane a zablahoželala všetkým voličom, ktorí sa „zúčastnili tohto demokratického cvičenia“, uvádza sa vo vyhlásení bez odkazu na zvolenú prezidentku Lai.

„EÚ je znepokojená rastúcim napätím v Taiwanskom prielive a je proti akémukoľvek jednostrannému pokusu zmeniť status quo,“ uviedol hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepha Borrella.

„EÚ zdôrazňuje, že mier a stabilita v Taiwanskom prielive sú rozhodujúce pre regionálnu a globálnu bezpečnosť a prosperitu.“

Spojene kralovstvo

Britský minister zahraničných vecí David Cameron zablahoželal Lai a povedal, že dúfa, že Taiwan a Čína obnovia úsilie o mierové vyriešenie svojich sporov.

„Dnešné voľby sú dôkazom pulzujúcej demokracie na Taiwane,“ uviedol Cameron vo vyhlásení.

„Dúfam, že obe strany Taiwanského prielivu obnovia úsilie o mierové vyriešenie sporov prostredníctvom konštruktívneho dialógu, bez hrozieb, násilia alebo nátlaku.“

Japonsko

Japonsko zablahoželalo Laiovi k hladkému priebehu demokratických volieb.

„Očakávame, že problém okolo Taiwanu sa vyrieši mierovou cestou prostredníctvom dialógu, čím prispeje k mieru a stabilite v regióne,“ uvádza sa vo vyhlásení a dodáva, že Taiwan je „veľmi dôležitý partner“, ktorého cieľom Tokio je „prehĺbiť spoluprácu“.

Litva

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis zablahoželal Laiovi k víťazstvu.

READ  Hongkong uväznil prvú osobu za urážku štátnej hymny

„Spolu s ľudom Taiwanu oslavujeme silu slobodnej a spravodlivej demokracie,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti X.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close