Veda

Tajomný rádiový signál z vesmíru, ktorý je v 157-dennom cykle, sa práve prebudil presne podľa plánu

Astronómovia opäť objavili záhadný rádiový signál vysielaný na Zem zo vzdialenej galaxie.

Takzvané rýchle rádiové roztrhnutie sa opakuje každých 157 dní s mocou miliónov slnečných lúčov a jeho najnovšia hrádza dorazila práve včas minulý týždeň.

Vedci, známi ako FRB 121102, dúfajú, že štúdium podivného blikajúceho signálu môže odhaliť tajomstvo toho, čo sú FRB a odkiaľ pochádzajú.

Rýchle rádiové zhluky sú intenzívne pulzy rádiových vĺn, ktoré netrvajú dlhšie ako mrknutie oka a prichádzajú zďaleka za našu galaxiu Mliečna dráha.

Ich pôvod nie je známy. Niektorí si myslia, že energetické vlny sú výsledkom kozmických explózií, zatiaľ čo iné si myslia, že sú to signály vysielané cudzincami.

Doteraz bolo objavených viac ako 100 FRB, ale len niekoľko z nich sa opakovalo a ešte stále je stále menej predvídateľných.

Opakujúce sa burzy dávajú vedcom zriedkavé šance študovať pôvod FRB.

FRB 121102 je jedným z iba dvoch FRB, o ktorých je známe, že sa pravidelne opakujú, a jeho cyklus bol prvýkrát opísaný britskými vedcami začiatkom tohto roka.

Astronómovia sledovali svoj pôvod v oblasti tvoriacej hviezdy v trpasličej galaxii vzdialenej tri miliardy svetelných rokov.

Počas jeho cyklu sú vysielané signály v milisekundách dlhé 90 dní pred tichým obdobím trvajúcim 67 dní, celková dĺžka slučky je 157 dní.

Teraz nová štúdia o FRB vrhla nové svetlo na jeho cyklus a možné pôvody.

Tím na Národnom astronomickom observatóriu Číny zistil 12. augusta 12 výbuchov z 121102 FRB.

Naskenovali vlny pomocou 500 metrov (1640 stôp) Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) – najväčšieho ďalekohľadu na svete – v juhozápadnej Číne.

Aperture Spherical radio Telescope (FAST) v provincii Guizhou v juhozápadnej Číne.
Aperture Spherical radio Telescope (FAST) v provincii Guizhou v juhozápadnej Číne.EPA

Zistenia skupiny, do Astronomovho telegramu, naznačujú, že výbuch je v súčasnosti v aktívnej fáze a opakuje sa každých 156 dní – nie 157.

READ  Ďalší 2 zomrú na COVID-19 v NH, keďže počet hospitalizácií klesá

Podľa ich článku sa aktívna fáza FRB 121102 má skončiť medzi 31. augustom a 9. septembrom 2020.

Ak ďalekohľady naďalej zhromažďujú zhluky po týchto dátumoch, potom buď jeho predvídateľná schéma neexistuje, alebo sa nejakým spôsobom vyvinula.

Vedci naliehali na ďalšie tímy, aby pokračovali v čítaní dokumentu FRB 121102 v nádeji, že ho lepšie pochopia.

Na základe nových (aj starších) údajov je hlavnou teóriou to, že impulzy sú emitované typom neutrónovej hviezdy nazývanej magnetar.

Zdroj FRB je stále záhadou a povaha predmetov, ktoré ich emitujú, nie je známa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close