Svet

Taliansko sa poučilo z tvrdej lekcie CORONAVIRUSU: Tri dôvody, prečo odolávať novej vlne infekcie

Život v Taliansku sa javí takmer ako obvykle: bary a reštaurácie sú otvorené, ľudia si užívajú neskoré leto a chodia na výlety, deti sa vrátili do školy. Podľa odborníkov existujú tri dôvody, prečo Taliansko odoláva novej vlne infekcie.

Viac času na prípravu

Podľa virológa Fabrizia Pregliasca z milánskej univerzity „je Taliansko v lepšej kondícii ako iné krajiny ako Británia, Španielsko a Francúzsko, pretože bolo jednou z prvých krajín, ktoré čelili katastrofe.“ Jeho zdravotný systém a vláda tak mali viac času na plánovanie obdobia rozpadu a zrušenie obmedzení bolo pomalšie. Vláda tak dostala priestor na prípadné obnovenie reštriktívnych opatrení.

Zdroj: SITA / AP Photo / Riccardo De Luca

Rýchle reakcie

Predseda vlády Giuseppe Conté opakovane vyzýval Talianov, aby neboli opatrní. Podľa talianskeho výnimočného stavu, ktorý bol predĺžený do polovice októbra, koncom júla, má predseda vlády právomoc vydávať právne predpisy. Vďaka tomu mohla talianska vláda v lete rýchlo zareagovať na rast nových prípadov. V Španielsku sa 21. júna skončil výnimočný stav, ktorý umožňuje ústrednej vláde prevziať právomoci regiónov.

Povinné zakrytie a prísne pravidlá

V auguste Rím opäť uzavrel diskotéky a znovu zaviedol povinnosť nosiť závoj od 18:00 do 6:00 na miestach, kde je sústredených veľa ľudí. Opatrenie, ktoré malo pôvodne trvať mesiac, sa predĺžilo do konca septembra.

Spoločnosti boli požiadané, aby predĺžili práce z domu na jesenné mesiace. Firmy, ktoré obnovili svoje činnosti, musia dodržiavať prísne pravidlá vrátane celodenného nosenia uterákov, denných meraní teploty, dodržiavania rozstupov a bezplatného testovania covid-19.

Taliansko sa poučilo z

Zdroj: SITA / AP

Zodpovednosť občanov

Zástupcovia talianskych orgánov spomínajú vysoký stupeň dodržiavania pravidiel obyvateľstvom, vrátane nosenia závojov v obchodoch alebo verejnej hromadnej dopravy. V baroch a reštauráciách musia hostia uviesť svoje meno a telefónne číslo, ktoré sa v lete zásadne dodržiavalo.

READ  Potrebujete masku N95, aby ste sa chránili pred Omicron? (Čo potrebujete vedieť, ak nejaký máte)

V prieskume, ktorý uskutočnila Imperial College London, 84 percent talianskych respondentov uviedlo, že sú „veľmi ochotní alebo ochotní“ nosiť závoj podľa odporúčaní vlády. V Británii malo rovnaký názor 76 percent respondentov.

Počet infikovaných v Taliansku

Zdroj: TASR / AP Photo / Riccardo De Luca

Porušenie pravidiel je pokutované. Koncom augusta talianske médiá informovali o prípade muža, ktorý dostal pokutu 400 eur za to, že odmietol nosiť závoj. Muž bol chytený pri slávnej rímskej fontáne di Trevi a polícii povedal, že „covid neexistoval“. V pondelok polícia skontrolovala 50 602 osôb a 4 939 spoločností, pokutovala 227 osôb a nechala tri spoločnosti zatvoriť.

„Taliani rešpektujú pravidlá proti šíreniu vírusu aj v tých najmenších obchodoch a dodržiavajú ich všetci veľmi čestne.“ uviedla profesorka mikrobiológie na univerzite v Padove Andrea Crisanti.

Aj keď je ťažké presne zmerať dôsledky, prístup jednotlivcov zohral dôležitú úlohu, hovorí Ferdinando Luca Lorin, vedúci jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocnici v Bergame. „Boli sme medzi najviac postihnutými krajinami, ale dnes vďaka jasným pravidlám a ochote ľudí ich dodržiavať, patríme medzi krajiny, ktoré pandémiu zvládli lepšie,“ uviedol.

Efektívna kontrola prípadu a sledovanie kontaktov

Podľa Crisantiho sa lekárska reakcia na epidémiu zamerala nielen na hromadné testovanie, ale aj na efektívnu kontrolu prípadov a pátranie po každom, kto by mohol prísť do styku s infikovanými.

Asi dve percentá z vykonaných testov sú pozitívne v Taliansku. Na porovnanie, v Španielsku je 13% testov pozitívnych, čo naznačuje, že choroba sa v tejto krajine rozšírila. „Keď nájdeme osobu s pozitívnym testom, testujeme aj ďalších ľudí, ktorí s ním mohli prísť do styku. Skutočným problémom v tejto epidémii sú však ľudia bez príznakov. Z epidémie sa nedostaneme, kým chytíme ich. ““ varoval Crisanti.

READ  Nemecký hovorca Oppermann náhle zomrel

Taliansko sa poučilo z

Zdroj: SITA / AP

Keď v auguste vypuklo ohnisko na Sardínii, kde covidom-19 infikoval aj bývalého predsedu vlády Silvia Berlusconiho a bývalého manažéra formuly 1 Flavia Briatoreho, úrady zaviedli testovanie v prístave Civitavecchia, kam trajekty prichádzajú z obľúbenej letnej destinácie. Pozitívne prípady boli rýchlo izolované a úrady zabránili šíreniu choroby zo Sardínie do ďalších talianskych oblastí.

Verí sa, že vďaka svojmu úsiliu dokáže Taliansko udržať chorobu pod kontrolou aj v zimných mesiacoch. „Ak budú Taliani naďalej takí čestní ako doteraz, dokážeme situáciu zvládnuť a nejako sa s problémom vyrovnať, kým nedôjde k očkovaniu.“ dodal virológ Pregliasco.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close