Veda

Táto rastlina sa vyvinula tak, že sa skryla pred predátorom. Mohli by sme to byť my.

Vylezte dostatočne dlho na hory Hengduan neďaleko čínskeho Yulongu a pravdepodobne tu uvidíte Fritillaria delavayi. Malé pôvabné rastliny majú elegantné zelené listy a žlté kvety v tvare zvončeka. Každý vyskočí proti sivej suti ako brošňa s vyhlásením.

Vydajte sa na cestu do rovnakého pohoria vzdialeného iba 65 míľ ďaleko a budete musieť omnoho viac pracovať, aby ste videli rastliny rovnakého druhu. Rastliny F. delavayi sú tam matne opálené, ako skaly, na ktorých žijú. V blízkosti mesta Muli sú tmavošedé a v pudžinskej červenohnedej farbe.

Prečo má tento jeden druh toľko rôznych farieb? Mohlo by sa to pred vami skrývať.

Podľa príspevok publikovaný minulý mesiac v časopise Current BiologyF. delavayi vyvinul niekoľko odlišných farebných typov, pretože ľudia zbierajú jeho žiarovky. Zistenie naznačuje, že rastlina je najnovším príkladom rastúceho zoznamu druhov, ktoré sa podľa všetkého vyskytujú u ľudí omylom ovplyvnená do vývoja nových vlastností.

The pôsobivé triky zvieratá použitie aby sa zamaskovali, sú väčšine ľudí známe, ale maskovaniu rastlín sa venuje menšia pozornosť. Yang Niu, výskumný pracovník na Kunmingovom botanickom ústave pri Čínskej akadémii vied a hlavný autor nového príspevku, strávil roky dokumentujúce možné príklady toho, ako sa rastliny skrývajú. Strakaté listy niektorých lesných rastlín môžu sťažiť to aby ich bylinožravce spozorovali. Litopy, známe tiež ako „živé kamenné rastliny“, sa maskujú ako okruhliaky.

Tieto rastliny sa všeobecne snažia niečo konkrétne oklamať. Corydalis benecincta, ďalšia alpská rastlina, ktorú doktor Niu študuje, má „špeciálneho nepriateľa“, povedal – motýľ, ktorého húsenice obhrýzajú listy rastliny. Možno ako odpoveď, zvyčajne zelená rastlina sa vyvinula jemnejšia šedá morph.

„Ďalšie také druhy maskovaných rastlín sú hlásené na iných miestach po celom svete – majú tiež nepriateľov,“ uviedol. Odlišné sfarbenie F. delavayi bolo spočiatku záhadné, pretože sa zdalo, že ho žiadne zvieratá nejedia.

READ  Astrofotograf zachytil milión míľ dlhý oblak vychádzajúci zo Slnka

Ale žiarovky tejto a ďalších rastlín Fritillaria sú bežné liečivé zložky používané na liečbu kašľa. Ľudia ich zberajú už viac ako 2 000 rokov. Čo ak sme nepriateľom tejto rastliny my? Ak je to tak, rastliny F. delavayi v oblastiach, v ktorých sa vyskytuje intenzívnejší zber, by mali byť lepšie maskované ako v miestach, kde ich ľudia menej zbierajú.

Pri testovaní sa vedci zamerali na osem populácií rastlín. Aby bolo možné posúdiť tlak na zber na jednotlivých stanovištiach, požiadali o záznamy predajcov bylín a pomocou nich zistili, aký podiel každej populácie F. delavayi sa ročne vyberal po dobu šiestich rokov. Odhadli tiež, aké ťažké bolo zbierať rastliny na rôznych miestach.

Aby sa zistilo, ako veľmi sa rastliny zhodujú s ich pozadím, odobrali z každého miesta vzorky hornín a listov a porovnali farbu a intenzitu svetla, ktoré odrážali.

A aby zistili, či bližšia zhoda skutočne sťažuje viditeľnosť rastlín, vytvorili online hru s názvom „Spozorujte rastlinu “ – ktorá hráčom zobrazuje fotografie rastlín F. delavayi na rôznych miestach s pokynmi, ako na ne čo najrýchlejšie kliknúť. Miestni zberatelia tiež povedali vedcom, že si všimli, že rastliny na určitých miestach sú lepšie maskované, uviedol doktor Niu.

Keď dali tieto metriky dohromady, zhodovali sa podľa očakávaní. Pre populácie F. delavayi, ktoré zostávajú väčšinou samy, je dosť ľahké mať zelenú farbu. Ale tí, ktorí sú pod vysokým tlakom zberu, teraz ustupujú do pozadia, či už je to hnedá, červenohnedá alebo sivá.

Štúdia uvádza „dosť presvedčivý prípad“, že maskovanie tejto rastliny riadia ľudia, uviedol Ilik Saccheri, profesor ekologickej genetiky na University of Liverpool, ktorý študuje zmenu farby mole a motýľov a nebol zapojený do tejto práce. Dodal však, že ďalšie experimenty by podporili dôkazy.

READ  9 malých príznakov, že máte chronický únavový syndróm Linda Easthouseová

Keď ľudia pokračujú v manipulácii s inými druhmi, je dobré si uvedomiť, že iné druhy musia podniknúť kroky, aby mohli reagovať.

„Ľudia si umelo vyberajú najrôznejšie druhy rastlín, zvierat a kvasiniek už tisíce rokov,“ uviedol Dr. Saccheri. „Toto je pekný príklad neúmyselného výberu.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close