Veda

Vesmírna loď SpaceX prešla statickým ohnivým testom s tromi motormi Raptor a konečne dostala nosový kužeľ!

Začína to vyzerať, že SpaceX sa pred Vianocami pokúsi urobiť test na 15 km chmeľu! Po dvoch úspešných 150 m (~ 500 ft) chmeľu s SN5 a SN6 prototypy, inžinieri v štartovacom zariadení Boca Chica spoločnosti SpaceX v južnom Texase uviedli na trh SN8 – prvý Hviezdna loď prototyp mať tri motory Raptor. Ale predtým, ako SN8 bude môcť vykonať testovací let vo vysokej nadmorskej výške, museli inžinieri vykonať statickú požiarnu skúšku.

Táto skúška je zásadná na zabezpečenie toho, aby: Hviezdna loďVnútorné inštalatérske práce zvládnu svoje kryogénne pohonné látky a sú posledným míľnikom pred Hviezdna loď môže viesť let vo vysokej nadmorskej výške. Večer dňa Utorok 20. októbrath, to je presne to, čo urobili! V 3:13 miestneho času (01:13 PDT; 04:13 EDT) SN8 vystrelila svoje tri motory Raptor a pálila ich niekoľko sekúnd rovno.

Aj keď spoločnosť SpaceX zatiaľ nevydala vyhlásenie o teste, zábery zachytené v blízkosti štartovacieho zariadenia Mary McConnaughey z NASA Spaceflight (aka. @BocaChicaGal) naznačuje, že to bol úspech. Video z udalosti (zverejnené nižšie) ukazuje, ako sa motor zapálil o 2:27 min. 12 s po niekoľkých minútach odvetrávania a zostal niekoľko sekúnd svietiť.

Po dosiahnutí tohto míľnika sa zdá, že spoločnosť je pripravená uskutočniť historický test chmeľu v dĺžke 15 km. V tomto okamihu je pravdepodobné, že k tomu dôjde pred koncom októbra alebo začiatkom novembra. Zatiaľ čo SN8 dostávala svoje tri motory Raptor a pripravovala sa na testovanie ich streľby, ďalší tím bol zaneprázdnený montážou kužeľa nosa v inej časti zariadenia.

Nie od Starhopper testovacie vozidlo bolo v aktívnej službe má a Hviezdna loď prototyp je dodávaný s kužeľom nosa. Tento segment bol však krátko po Starhopper vanú v silnom vetre v Januára 2019. To, čo zostalo, dolná časť s jedným motorom, pokračovalo a uviazaná chmeľová skúška, po ktorom nasleduje prvá voľná chmeľová skúška do 20 metrov (~ 65 stôp).

READ  Planéta Nine môže byť podľa vedcov obrovskou ilúziou a tu je dôvod

V auguste 2019 tieto testy vyvrcholili a 150 metrov (~ 500 stôp) hop test, výkon, ktorý by sa dosiahol až o rok neskôr s prototypmi SN5 a SN7. Odvtedy vývoj modelu SN8 pokračoval rýchlym tempom, ktoré začalo tým, že jadro podstúpilo sériu testovacích skúšok (od 6. októbrath do 8. októbrath) overil platnosť svojich palivových nádrží z nehrdzavejúcej ocele v rámci prípravy na svoju statickú požiarnu skúšku.

Nasledovalo pridanie veľkých manévrovacích chlopní do časti jadra a kužeľa nosa. Kužel nosa bol potom vo štvrtok (22. októbra) pripevnený žeriavom k trupu lietadla SN8nd), udalosť, ktorej boli svedkami viacerí pozorovatelia, ktorí fotografovali a nahrávali. Hore je časozberné video operácie stohovania zaznamenané používateľom @LabPadre, ktorý bol vyrobený pomocou ich 24-hodinový priamy prenos odpaľovacieho zariadenia Boca Chica.

S namontovaným predným kužeľom a klapkami vyzerá vozidlo teraz ako dokončené Hviezdna loď dizajn po prvýkrát. S tromi integrovanými motormi, predným kužeľom a manévrovacími klapkami je SN8 pripravený na pokus o 15 km (9,3 mil) test chmeľu, ktorý bude obsahovať „brušný flop”Manéver, ktorý otestuje jeho schopnosť skĺznuť späť na miesto jeho pristátia iba pomocou jeho manévrovacích plôch.

Podľa minulých vyhlásení Muska SpaceX dúfa, že niekedy v budúcom roku uskutoční suborbitálny chmeľový test do nadmorskej výšky 200 km. Pre tento záverečný test sa použije Hviezdna loď bude vybavený šiestimi motormi Raptor – tromi optimalizovanými ťahmi na hladinu mora a tromi optimalizovanými pre vákuum vesmíru. Spoločnosť je tiež zaneprázdnená prácami na Super ťažký prvok štartovacieho systému, ktorý nebude mať menej ako 28 motorov Raptor.

Ďalšie čítanie: ArsTechnica

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close