Veda

To je to, čo vedci očakávajú od vírusu COVID v roku 2023

Rok 2023 by mohol byť rokom, kedy svet konečne príde na to, ako s tým žiť Kovid. no, väčšina z Svetove, zo sveta. ironicky by sme mali Omikrónová verzia SARS-CoV-2 Za to treba poďakovať vírusom.

Postupné vlny infekcie z Omicronu a jeho podvariantov, ktoré sa začali koncom roka 2021, vytvorili v ľudskej populácii toľko prirodzenej imunity, že väčšina krajín je teraz v dobrej pozícii čeliť novému podvariantu. „Vidím, že Spojené štáty a veľká časť sveta sa pomaly vymaňujú z akútnej fázy pandémie,“ povedal pre The Daily Beast odborník na globálne zdravie Lawrence Gostin z Georgetownskej univerzity.

Áno, keď dominuje nový variant vírusu, ľudia ochorejú. ale kvôli nim prirodzená imunita, pravdepodobne nedostanú veľmi Chorý. A čerstvé infekcie vysievajú nové protilátky, ktoré potom predĺžia prirodzenú imunitu populácie prostredníctvom ďalšej vlny prípadov.

„Vlny však budú čoraz plytšie a budú sa rozpadať ako vlnky v rybníku,“ povedal pre The Daily Beast epidemiológ Jeffrey Klausner z University of Southern California.

Výnimkou z tejto ťažko nadobudnutej prirodzenej ochrany je, samozrejme, Čína, Jediná veľká krajina, ktorá po väčšinu minulého roka zaviedla prísne blokovanie, a v dôsledku toho jej chýba rozšírená prirodzená imunita. Pokiaľ ide o protilátky proti Covidu, Čína by mohla stráviť rok 2023 pre zvyšok sveta, aby dobehla zameškané.

Problémom pre 1,4 miliardy Číňanov je, že jeho dohnanie znamená, že veľa ľudí sa nakazí COVID bez silnej ochrany, ktorú poskytuje prirodzená imunita. Ak je rok 2023 prvým rokom za štyri roky, kedy si väčšina sveta môže vydýchnuť napriek tomu, že SARS-CoV-2 je neustále všade, možno tiež Buď rokom, kedy je Čína prvýkrát skutočne chorá.

Svet bez Číny si svoju prirodzenú imunitu zarobil tvrdou cestou – chytením COVID. Iste, vakcíny zmiernili bolesť, ale protilátky vyvolané vakcínou netrvajú večne. Do konca roku 2021 by boli vydané miliardy vakcín a posilňovacie dávky by boli dostupné pre väčšinu ľudí. Mnohé krajiny zároveň zrušili predchádzajúce veľké obmedzenia pre podniky, školy a cestovanie. Potom sa objavil Omicron.

READ  Veľký hadrónový urýchľovač dosiahol svetový rekord v zrýchlení protónov

Nákazlivejší, ale menej závažný ako starší variant, Omicron spôsobil rekordný počet prípadov koncom roka 2021 a začiatkom roku 2022 a splodil podvarianty ako BA.2, BA.5 atď. BQ.1 To vyvolalo vlastný malý nárast prípadov počas celého roka.

Celkový trend v roku 2022 však smeroval k čoraz menšiemu počtu hospitalizácií a úmrtí. V krajinách, kde sa ľudia vracali k verzii normálu a vírus sa šíril, všetky prirodzené usadeniny protilátok robili svoju prácu.

Je to cnostný, sebaposilňujúci cyklus. „Prirodzená imunita sa bude neustále obnovovať, pretože vírus cirkuluje vo väčšej miere, čo by znamenalo, že v priebehu času je v populácii značná úroveň imunity,“ vysvetlil Gostin.

,Dlho sme v omikrónovej alebo subomikrónovej fáze variantu. Toto by malo pokračovať.,

Táto bezpečnosť nám dáva záblesk nádeje pre rok 2023 – a ďalej. „Nakoniec sa cyklus opakovaných vĺn postupne zrúti do ustáleného endemického stavu s nízkym prenosom,“ povedal pre denník The Daily Beast Edwin Michael, epidemiológ z Centra pre výskum infekčných chorôb pri globálnom zdraví na University of South Florida. „Nové varianty spôsobia vzplanutia, ale očakávam, že vzhľadom na to, aká silná je prirodzená imunita, takéto skoky v prípadoch budú malé v porovnaní napríklad s Omicronom – a tak ľahko zvládnuteľné.“

Nielen v Číne, kde ešte pred niekoľkými týždňami platilo prísne obmedzenie. Rozsiahle verejné protesty, extrémna rarita v totalitnom štáte, vyvolali koncom novembra intenzívny tlak na vládnucu Komunistickú stranu Číny. Dňa 7. decembra strana zrušila mnohé obmedzenia.

Epidemiológovia varovali, že náhle zrušenie blokovania v krajine, ktorá si nevybudovala veľa prirodzenej imunity – a kde je zaočkovanosť najzraniteľnejších častí populácie, starších ľudí, nízka – môže viesť k vážnym infekciám v nemocniciach. .

Len o pár týždňov neskôr sa už ukázalo, že majú pravdu. Veľké ohnisko v Pekingu prinútil miestne orgány obnoviť niektoré obmedzenia, ktoré práve zrušili. Ale návrat nepopulárneho blokovania len odďaľuje nevyhnutné.

READ  Dramatické zábery kosatiek odhaľujú vzácne techniky lovu používané na chytenie a zabíjanie koristi: ScienceAlert

Číňania sa chcú vrátiť k normálu. Aby sa tam dostali, budú potrebovať prirodzené protilátky. Ale prirodzené protilátky pochádzajú len z infekcie. A tieto prechody – potenciálne stovky miliónov z nich – by mohli definovať rok 2023 v Číne.

Vo zvyšku sveta by však rok 2020 mohol byť odvtedy najnormálnejším rokom. Je to odmena za utrpenie prostredníctvom Omicron a jeho potomkov. Ak existuje potenciálny spojler, je to, že SARS-CoV-2 môže byť nepredvídateľný.

Kým vírus cirkuluje, mutuje. Mutácie už viac ako rok generujú subvarianty omikrónu, ktoré znižujú účinnosť vakcín a v prípade najnovšieho subvariantu BQ spôsobujú, že terapie monoklonálnymi protilátkami sú úplne neúčinné. Ale neunikli našim prirodzeným protilátkam.

Klausner neočakáva, že sa to zmení. „Môže existovať veľa rôznych typov subvariantov a nemusí dôjsť k žiadnej dramatickej zmene. Dlho sme boli v omikrónovej alebo subomikrónovej fáze variantu. Toto by malo pokračovať.“

Ak sa tak nestane a objaví sa nejaký nový variant alebo podvariant, ktorý sa vyhne našim prirodzeným protilátkam, celý svet – a nielen Čína – bude musieť znášať vlny infekcie. Bez Ochrana prirodzenej imunity. Takto sa normálny sen z roku 2023 môže zmeniť na nočnú moru.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close