Veda

Tieto pleťové masky sú najefektívnejšie podľa nových pokynov CDC

Aký typ masky vám ale aj ostatným ponúkne najlepšiu ochranu pred akýmkoľvek novým koronavírusom cirkulujúcim vo vzduchu?

„Chcete mať minimálne dvojvrstvovú masku, najlepšie trojvrstvovú,“ povedal Allen, ktorý svoju kariéru zameral na „choré budovy„a ako ovplyvňujú výkon a produktivitu pracovníkov.

„Okrem úrovne filtrácie musíme venovať pozornosť tomu, aby sme sa zmestili,“ pokračoval Allen. „Chceš, aby maska ​​prešla cez most nosa, pod bradu a bola v jednej rovine s tvárou, spočívajúca na koži. Chceš, aby tvoj dych prechádzal cez filtračné médium a neunikal z bočných strán.“

Žiadne masky N95 alebo hodnoty výdychu, prosím

To je dôležité: Nekupujte si masky N95 pre svoju osobnú potrebu, tvrdí CDC. Aj keď sú najefektívnejšie – odfiltrujú 95% všetkých častíc -, považujú sa za kritické zásoby a musia byť naďalej vyhradené pre zdravotníckych pracovníkov a ostatných lekárov.

Okrem toho musia byť masky N95 nasadené tak, aby držali jedinečné kontúry tváre každého lekára alebo zdravotnej sestry. Vy a vaši blízki nemáte prístup k takémuto odbornému vybaveniu.

Obzvlášť si dávajte pozor na podobné masky typu N95, ktoré sa predávajú u hlavných maloobchodných distribútorov, Dr. Marybeth Sexton, odborná asistentka v odbore infekčných chorôb na Emory University v Atlante, povedal nedávno CNN.

„Niektoré z týchto masiek N95 používaných v komunitách majú v sebe výdychové ventily,“ uviedla. „Vďaka nim sa pohodlnejšie nosia, ale vy neochraňujete ľudí okolo seba – vedie to k prúdeniu vzduchu priamo do životného prostredia.

„Môže to skutočne zhoršiť, pretože koncentruje váš dych do tejto chlopne, čo mu umožňuje prejsť určitou silou a kvapôčky sa môžu pohybovať o niečo ďalej. Dôrazne preto odporúčame, aby ľudia nenosili masku s výdychovým ventilom.“ . “

Pevne tkaná látková maska

Podľa nového usmernenia CDC sa látkové masky s vysokým počtom vlákien javia ako vynikajúca voľba.

Vedci vytvorili test na zistenie, ktoré masky sú najmenej účinné
Hľadajte pevnú väzbu zo 100% bavlny, podľa štúdií. Pomocou svetelného testu skontrolujte väzbu: Ak pri držaní masky na svetle ľahko vidíte obrys jednotlivých vlákien, pravdepodobne to nebude efektívne.

Chcete čo najviac vrstiev bez toho, aby ste obetovali priedušnosť – ak nemôžete dýchať, nedržíte si masku na tvári. Zdá sa, že dvoj- a trojvrstvové masky stačia väčšine ľudí.

READ  Vedci vykonali prvý test bezdrôtového navigačného systému pre kozmické žiarenie Ars Technica

Podľa CDC „viac vrstiev látky s vyšším počtom vlákien preukázalo vynikajúci výkon v porovnaní s jednotlivými vrstvami látky s nižším počtom vlákien, pričom v niektorých prípadoch filtruje takmer 50% jemných častíc menších ako 1 mikrón.“

To je dobrá správa – štúdie zistili SARS ‐ CoV ‐ 2 v aerosóloch medzi 1 a 4 mikrónmi.

Štúdie navyše zistili, že viacvrstvové látkové masky môžu blokovať medzi 50% a 80% jemných kvapôčok a častíc a „obmedziť šírenie tých, ktoré nie sú zachytené vpred,“ uviedla CDC, „v niektorých štúdiách uskutočňujúcich látkové masky na rovnakej úrovni ako chirurgické masky ako bariéry pre kontrolu zdroja. ““

Vylepšenia

CDC tvrdí, že polypropylén, jeden z najbežnejšie vyrábaných plastov na svete, môže „zvýšiť účinnosť filtrovania“, pretože vytvára triboelektrický náboj – alebo zjednodušene povedané statické priľnutie.

Pri testovaní Covid-19 nezískajte falošný pocit bezpečia.  Tu je dôvod, prečo môžete testovať negatívne, ale stále byť infikovaní a nákazliví

Táto elektrická statická pasca zachytávala vaše odchádzajúce dýchanie aj všetky kvapôčky smerujúce od ostatných. Pretože bavlna je pohodlnejšia látka na pokožke, polypropylén sa často používa ako filter, ktorý je možné umiestniť do dvoj- alebo trojvrstvovej masky.

Pranie zabije elektrický náboj, ale nebojte sa. Svižné trenie medzi prstami by malo vrátiť tento „priliehavý“ náboj späť.

Podľa CDC je veľmi priedušnou možnosťou hodváb, ktorý „môže pomôcť odpudzovať vlhké kvapôčky a znižovať zvlhčovanie textílií, a tak udržiavať priedušnosť a pohodlie“.

A štúdia zverejnená v septembri skúmala schopnosť bavlny, polyesteru a hodvábu odpudzovať vlhkosť pri použití v maskách alebo ako vložky do masky.

„Zistili sme, že hodvábne kryty tváre odpudzujú kvapky pri testoch striekaním, ako aj jednorazové chirurgické masky na jedno použitie,“ napísali autori a dodali, že hodvábne masky „môžu byť priedušnejšie ako iné textílie, ktoré zachytávajú vlhkosť, a sú opakovane použiteľné čistením . “

To prináša dôležitý bod: Aby ste zabránili zachytávaniu choroboplodných zárodkov, ktoré by mohli podráždiť vašu tvár alebo znížiť účinnosť masky, mali by sa opakovane použiteľné masky umývať každý deň mydlom a horúcou vodou. Nenoste masku znova, kým nie je úplne suchá – aj keď je mokrá tkanina, je ťažšie dýchať.

READ  Keďže prípady COVID-19 opäť pomaly stúpajú, 1 zo 4 domovov dôchodcov v NJ hlásilo prepuknutie

„Ak v maske používate filter, nezabudnite ho pravidelne meniť, pretože sa môže upchať. Môžete zistiť, či vám dáva pocit, ktorý je o niečo ťažšie dýchateľný,“ uviedol Emory’s Sexton.

Masková etiketa

Dokonca aj najochrannejšia ochranná maska ​​zlyhá, ak ju budete nosiť zle. Po celú dobu je potrebné zakrytie celej tváre, čo znamená, že ho nenecháte skĺznuť pod nos, prosím.

Prinesú vysokoškoláci domov Covid-19 na Deň vďakyvzdania?
Nosy sú dôležité. Kvapky z nosa sú zvyčajne menšie ako z úst, ale to tiež znamená, že môžu zostať vo vzduchu dlhšie. Štúdie vysokorýchlostných kamier show kýchanie môže šíriť dýchacie kvapôčky 7 až 8 metrov – to je viac ako 26 stôp, vysoko nad výškou žirafy (20 stôp).

Ak sa vám ťažko dýcha so zakrytým nosom, nájdite si lepšie sediacu masku.

Je tiež dôležité nosiť masku všade, kam idete – dokonca aj v aute, ak ste s ľuďmi mimo vašej bubliny.

„Ak idete jazdiť taxíkom Uber, bezpodmienečne chcete mať nasadenú masku a vodič by mal mať nasadenú masku,“ povedal Allen. „A ty chceš odložiť okná, aj keď je nepriaznivé počasie. Už len trochu otvorenie okien skutočne pomôže.“

Vždy noste dezinfekčný prostriedok na ruky

Bez ohľadu na to, aký typ masky nosíte, budete si ju musieť zjesť a zjesť, aby ste sa najedli, alebo ju nejako upravovať, kým je na tvári. Vďaka tomu je dezinfekcia rúk najlepším priateľom masky, tvrdia odborníci.

„Masky neustále skĺzavajú, zvlášť keď hovoríte,“ uviedol doktor Henry Wu, docent infekčných chorôb na lekárskej fakulte Emory University v Atlante.

„Môže si teda vyžadovať pravidelné úpravy,“ uviedol Wu. „To je o dôvod viac, aby ste mali pri sebe dezinfekčný prostriedok na ruky, aby ste vždy mohli mať čisté ruky na utiahnutie tejto masky alebo na jej vytiahnutie späť.“

READ  Melanóm už nie je hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu kože

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close