Veda

Žiarivé tajomstvo, ktoré ukrývajú cicavce

Spočiatku sa zdalo, že ide o ďalší výstrelok dvoch už nezvyčajných zvierat: zistilo sa, že lietajúce veveričky a ptakopysky sú fluorescenčné, absorbujú neviditeľné ultrafialové svetlo a vyžarujú ho v šokujúcej ružovej alebo jasnej azúrovej farbe.

Zďaleka však nie sú sami. podľa papiera Publikované v časopise Royal Society Open Science Tento mesiac sa darí aj levom, ľadovým medveďom, vačicim šupinatým a pikám americkým. Tak sa skupine vedcov môže dostať do rúk každý druh cicavca.

Hoci tento rozsiahly prieskum múzejných exemplárov neodhaľuje žiadnu rozšírenú evolučnú výhodu, prevracia pohľad na fluorescenciu cicavcov ako na príležitostnú a záhadnú zvláštnosť. Namiesto toho sa zdá, že táto vlastnosť je „v podstate štandardná“, povedal Kenny Travoillon, kurátor mammalógie v Západoaustrálskom múzeu a hlavný autor článku.

Zatiaľ čo vedci zdokumentovali fluorescenčné cicavce viac ako storočieZáujem o túto tému sa v posledných rokoch zvýšil. Výskumníci, ktorí svietia čiernymi svetlami na dvoroch, v lesoch a na poličkách múzeí, prišli so škatuľkou objavov.

Väčšina výsledných štúdií sa zamerala na jeden alebo niekoľko druhov jedného druhu cicavca, aby sa „snažili lepšie pochopiť nuansy tohto znaku“, ako sa uvádza Eric Olson, docent prírodných zdrojov na Northland College v Ashlande vo Wisconsine, pomohol odhaliť fluorescenciu u lietajúcich veveričiek, ptakopysk a jariakov.

Nebol zapojený do novej štúdie, v ktorej výskumníci skúmali múzejné exempláre 125 druhov patriacich do viac ako polovice existujúcich rodín cicavcov, od Antilocapridae (vidlorožec) po Vespertilionidae. (netopier vešperský).

Vo všetkých našli určitú fluorescenciu. Prieskum ,„Toto jasne potvrdzuje rozšírenú distribúciu tejto vlastnosti u cicavcov,“ povedal Dr. Olson, „niečo, čo som neočakával.“

Dr Travoillon povedal, že nápad na prieskum prišiel v roku 2020, keď objav platypus inšpiroval výskumníkov v Západoaustrálskom múzeu, aby do svojej zbierky nainštalovali UV lampu. Našli lietajúce líšky s tyrkysovými lonami a jasnými stránkami. Boli však tieto naplnené vzorky skutočne žiarivé? Alebo môže byť na vine niečo iné ako konzervanty či plesne?

READ  Šéf NASA hovorí, že ak Čína porazí USA na povrchu Mesiaca, môže si nárokovať územie na Mesiaci

Tím, ktorý spojil sily s kolegami z Curtin University v Perthe, použil spektrofotometer na vystavenie vzoriek UV svetlu a analýzu akejkoľvek emitovanej fluorescencie. Preskúmali tiež novozískané exempláre niekoľkých druhov – vrátane platypusa, koaly a echidny – pred a po ich uchovaní.

Konzervácia bóraxom a arzénom ovplyvnila intenzitu fluorescencie, v niektorých prípadoch ju zosilnila, v iných znížila. Nikdy však nevytvorila fluorescenciu tam, kde žiadna nebola.

Tento test pred a po „je veľkým príspevkom k pochopeniu účinkov múzejnej konzervácie na fluorescenciu,“ povedala zoologička Linda Reinholdová z Univerzity Jamesa Cooka v Austrálii, ktorá slúžila ako odborný recenzent štúdie.

Počas vykonávania týchto testov si výskumníci všimli vzor: Svetlejšie sfarbené oblasti srsti a kože boli rovnako žiarivé.

Premýšľal, či je to univerzálne pre všetky cicavce, a tak sa rozhodol rozšíriť svoje skúmanie, pričom využil zbierku múzea. ,Vytvorte čo najviac druhov na rodokmeni cicavcov,“ povedal doktor Travoillon.

Cicavce jeden po druhom prešli pod spektrofotometer. Svetlé brucho a uši koaly sú zelené. Z holých krídel, uší a nosových listov prízračného netopiera bolo vidieť slabú žltú žiaru. Dokonca aj biela srsť domácej mačky mala slabý lesk.

Nakoniec „to začalo byť trochu nudné,“ povedal Dr. Travoillon. „Kontrolovali sme ich ako: ‚Áno, žiari‘.“

Nakoniec vzorky zo všetkých 125 druhov, ktoré testovali, vykazovali určitý stupeň fluorescencie. Často to pochádza zo štruktúr vyrobených z nepigmentovaného keratínu, ako je biela kožušina, holá koža vreciek a vankúšikov na labkách alebo doplnky, ako sú brká, pazúry a fúzy. Wallaby trpiaci albinizmom, stavom, pri ktorom je narušená produkcia pigmentu melanínu, žiari „superintenzívne“ modro, povedal Dr. Travoillon, zatiaľ čo najmenej jasný exemplár, trpasličí delfín, žiari iba v zuboch.

V niektorých prípadoch pigmentovaná kožušina tiež fluoreskuje, čo naznačuje, že môžu byť zahrnuté aj iné materiály – ako to bolo predtým pozorované u jarných koní, ktorých fluorescencia nezodpovedá ich farebnému vzoru a bola nájdená v pigmentoch nazývaných porfyríny.

READ  Najstaršie európske nástroje na kosti v Británii

Rovnako ako predtým, objav živých organizmov s UV fluorescenciou vyvoláva zaujímavú otázku: Dokážu aj cicavce zaznamenať tieto žiary v prírode?

Vo väčšine prípadov takéto články obsahujú fotografie škvrnitých jarných koní a jasných ľadových medveďov nasnímaných v umelých podmienkach, ktoré maximalizujú ich vplyv. Neodrážajú vzhľad v skutočnom svete, kde sila zostávajúceho svetelného spektra tieto skryté farby prehlušuje.

Keď tím hľadal trendy, všimli si, že nočné zvieratá mali väčšiu fluorescenciu z hľadiska plochy povrchu ako denné zvieratá, hoci rozdiel bol malý.

Okrem toho, „u druhov koristi je to na bruchu, ale u mäsožravcov je to na chrbte,“ povedal Dr. Iní odborníci, ako pani Reinhold, sa pýtajú, či by mesačné svetlo poskytovalo dostatok UV žiarenia na to.

Ale je ťažké si predstaviť nejakú užitočnosť pre niektoré zvieratá, ktoré boli novo pridané do grafu GLOW, ako napríklad krtka vačnatca južného, ​​ktorý je slepý a žije úplne pod zemou, povedal Dr. Travoillon.

Ines Cuthill, profesorka behaviorálnej ekológie na Univerzite v Bristole v Anglicku, ktorá sa na práci nezúčastnila, povedala, že by to malo dať pokoj myšlienke, že „fluorescencia u zvierat je nevyhnutne signálom“.

Ale nemôžeme byť na konci dúhy. Vzhľadom na zistenia štúdie o potenciálne komplexných účinkoch ochrany prírody by mohlo byť skúmanie živých zvierat týchto druhov „myseľné“, povedala pani Reinhold. „Dúfam, že táto štúdia inšpiruje ostatných, aby išli do lesa s UV baterkou (a samozrejme s riadnym povolením).“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close