Veda

Kozmická loď NASA Lucy urobila „úžasný“ objav počas preletu asteroidu Dinkinesh

Tento obrázok ukazuje „východ mesiaca“ satelitu, keď prechádza za asteroidom Dinkinesh, ako ho videla sonda Lucy Long-Range Reconnaissance Imager (L’LORRI), ktorú vrátila kozmická loď Lucy agentúry NASA počas preletu okolo asteroidu. Jedna z najpodrobnejších snímok, aké boli kedy urobené . Binárne. Tento obrázok bol urobený o 12:55 EDT (1655 UTC) 1. novembra 2023, v rámci minúty najbližšieho priblíženia, zo vzdialenosti asi 430 km. Z tohto pohľadu je satelit za primárnym asteroidom. Obraz bol zaostrený a spracovaný, aby sa zvýšil kontrast. Poďakovanie: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOAO

NASASonda Lucy odhalila, že asteroid Dinkinesh je binárny systém. Prelet otestoval možnosti sledovania kozmickej lode a poskytol náhľad na konečný cieľ misie: preskúmať Jupiter Trojský asteroid.

1. novembra preletela kozmická loď NASA Lucy nielen okolo svojho prvého asteroidu, ale aj okolo svojich prvých dvoch asteroidov. Prvé obrázky, ktoré vrátila Lucy, odhaľujú, že malý asteroid Dinkinesh hlavného pásu je v skutočnosti binárny pár.

„Dinkinesh skutočne splnil svoje meno; Je to úžasné,“ povedal Hal Levison s odkazom na amharský jazykový význam slova Dinkinesh, „úžasný.“ Levison je hlavným výskumníkom Lucy z Boulderu v Colorade, pobočky Juhozápadného výskumného inštitútu so sídlom v San Antoniu. „Keď Lucy pôvodne vybrali na let, plánovali sme preletieť okolo siedmich asteroidov. „S pridaním Dinkinesh, dvoch trójskych mesiacov a teraz tohto satelitu sme ich zvýšili na 11.“

objavenie dvojkovej sústavy

Niekoľko týždňov pred stretnutím kozmickej lode s Dinkineshom sa tím Lucy zamýšľal nad tým, či by Dinkinesh mohol byť binárny systém, vzhľadom na to, ako Lucyine prístroje zaznamenali, že sa jas asteroidu časom mení. Prvé obrázky stretnutia odstránili všetky pochybnosti. Dinkinesh je blízka dvojhviezda. Na základe predbežnej analýzy prvých dostupných snímok tím odhaduje, že väčšie teleso má v najširšom bode priemer asi 790 m, zatiaľ čo menšie má priemer asi 220 m.

Testovanie systému sledovania terminálov

Toto stretnutie slúžilo predovšetkým ako letový test kozmickej lode so zameraním konkrétne na testovanie systému, ktorý by Lucy umožnil autonómne sledovať asteroid počas letu rýchlosťou až 10 000 mph Umožňuje sledovanie, ktoré sa nazýva Terminal Tracking System.

Dvojica asteroidov Dinkinesh

Séria snímok binárneho páru asteroidov Dinkinesh, ako ich videla kamera na sledovanie terminálu (T2CAM) počas najbližšieho priblíženia k vesmírnej lodi Lucy agentúry NASA 1. novembra 2023. Snímky boli nasnímané s odstupom 13 sekúnd. Zdanlivý pohyb dvoch asteroidov je spôsobený rýchlosťou kozmickej lode, keď preletela okolo 10 000 mph (4,5 km/s). Tieto obrázky boli zaostrené a spracované na zvýšenie kontrastu. Poďakovanie: NASA/Goddard/SwRI/ASU

Vedecké vzrušenie a budúce misie

„Je to nádherná séria obrázkov. Naznačujú, že systém sledovania terminálu fungoval tak, ako mal, dokonca aj vtedy, keď nám vesmír predstavil ťažší cieľ, než sme očakávali,“ povedal Tom Kennedy, inžinier navádzania a navigácie v Lockheed Martin v Littletone, Colorado. „Jedna vec je simulovať, testovať a cvičiť. Je úplne iné vidieť, ako sa to skutočne deje.“

Hoci stretnutie bolo zamýšľané ako technický test, vedci v tíme nadšene skúmajú údaje, aby získali prehľad o povahe malých asteroidov.

„Vedeli sme, že to bude najmenší asteroid hlavného pásu, aký sme kedy videli zblízka,“ povedal vedec projektu Lucy Keith Noll z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte, Maryland. „Skutočnosť, že sú to dvaja, to robí ešte vzrušujúcejším. V niektorých ohľadoch tieto asteroidy vyzerajú podobne ako dvojhviezdy blízkozemských asteroidov Didymos a Dimorphos, ktorých videl DartV skutočnosti však existuje niekoľko zaujímavých rozdielov, ktoré preskúmame.

Tímu potrvá až týždeň, kým z kozmickej lode prepojí zostávajúce údaje o stretnutí. Tím použije tieto údaje na vyhodnotenie správania kozmickej lode počas stretnutia a na prípravu na ďalší detailný pohľad na asteroid, asteroid hlavného pásu DonaldJohansson, v roku 2025. Lucy bude potom dobre pripravená čeliť hlavným cieľom misie. , trójsky asteroid Jupiter, začne v roku 2027.

READ  „Odskakujúce“ kométy môžu byť schopné šíriť život po celom vesmíre

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close