Veda

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA nasadil masívny slnečný štít. Ďalšie? Zrkadlo: NPR

V utorok inžinieri úspešne nasadili slnečnú clonu vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ako je tu vidieť v decembri 2020 počas testovania v Northrop Grumman v Redondo Beach v Kalifornii.

Chris Gunn / NASA


skryť titulok

prepnúť titulok

Chris Gunn / NASA

V utorok inžinieri úspešne nasadili slnečnú clonu vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ako je tu vidieť v decembri 2020 počas testovania v Northrop Grumman v Redondo Beach v Kalifornii.

Chris Gunn / NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA prešiel významným míľnikom, keď úspešne dokončil rozmiestnenie svojej masívnej slnečnej clony – kľúčovej funkcie, ktorá umožní plávajúcemu vesmírnemu observatóriu dosiahnuť najvzdialenejšie časti vesmíru.

Členovia tímu misie Operations Control vo Space Telescope Science Institute v Baltimore tlieskali a jasali pod maskami, keď krátko pred poludním upravovali poslednú vrstvu slnečných štítov veľkosti tenisového kurtu.

„Tím JWST nakopáva zadok,“ povedal manažér webového projektu Bill Ochs, keď tím oslavoval.

Observatórium v ​​hodnote 10 miliárd dolárov, vypustené z Európskeho vesmírneho strediska vo Francúzskej Guyane na Štedrý deň, je najvýkonnejším teleskopom, aký bol kedy vyslaný do vesmíru. Môže sa pochváliť zrkadlom s dĺžkou 21 stôp s asi šesťkrát väčšou oblasťou zberu svetla ako Hubbleov vesmírny teleskop. Je taký veľký, že ho bolo treba poskladať ako origami, aby sa zmestil do rakety Ariane 5, ktorá ho odniesla zo Zeme.

READ  OSIRIS-REx nadobro opúšťa asteroid Bennu

Odvtedy bol ďalekohľad opatrne rozložený v nulovej gravitácii. Je to viackrokový proces, ale zdvíhanie a inštalácia slnečnej clony sa považovala za najkomplikovanejšiu časť.

Slnečná clona hrá pri ďalekohľadoch dôležitú úlohu. To blokuje slnečné žiarenie a pomáha udržiavať teleskop ultra-chladný – dostatočne studený na to, aby zachytil infračervené svetlo pochádzajúce z raných galaxií, ktoré sa vytvorili po Veľkom tresku, príliš slabé na to, aby ich Hubble videl.

Ak sa niečo pokazí počas nasadzovania slnečnej clony, môže to zničiť ďalekohľad, ktorý fungoval desaťročia a ktorý už roky čelil kritike za eskaláciu nákladov a dlhé oneskorenia.

Tesne pred poludním sa ozvala úľava, keď sa ozvalo volanie, že všetkých päť vrstiev je stiahnutých úplne.

„Navždy nás bude viazať to, čo sme zažili,“ zablahoželal tímu Ochs.

V ďalekohľade je veľa schodov proces nasadenia V najbližších dňoch vrátane nasadenia primárneho a sekundárneho zrkadla ďalekohľadu. Predstavitelia misie uviedli, že proces sa pravdepodobne začne koncom tohto týždňa a mal by trvať približne 10 dní.

Ďalekohľad je na ceste k svojmu pracovisku, asi milión míľ od Zeme, kde bude sedieť na slnečnej obežnej dráhe stabilizovanej gravitačným ťahom Zeme aj Slnka. Keď bude plne v prevádzke, bude pozorovať skoré hviezdy a galaxie a hľadať „biologické podpisy“ v atmosfére vzdialených planét, ktoré môžu viesť k životu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close